Przejdź do artykułu
2024-06-18 | Magazynowe inwestycje i transakcje

50% więcej powierzchni w planach LPP

LPP Logistics, blisko dwa lata po przejęciu sterów nad kompleksową obsługą sieci zaopatrzenia i dystrybucji polskiej grupy odzieżowej LPP, wchodzi w kolejny etap znaczących inwestycji. W związku z planowaną rozbudową sieci sprzedaży marek LPP oraz rosnącym znaczeniem kanału e-commerce operator logistyczny przewiduje wydatki na rozwój na poziomie 450 mln zł do końca 2025 r. Zgodnie z planem zarządzana przez LPP Logistics powierzchnia magazynowa zwiększy się w tym czasie do 700 tys. m2. Inwestycje te pozwolą na wzmocnienie mocy operacyjnych, a tym samym obsługę większych wolumenów i sprawne zarządzanie dostawami do salonów i klientów sklepów internetowych łącznie na blisko 40 rynkach.
Centrum dystrybucyjne Pruszcz Gdański Centrum dystrybucyjne Pruszcz Gdański (Żródło: LPP)

Obserwowane w ostatnich latach zmiany w branży handlowej pokazały, że sprawnie działające i kompleksowe zaplecze logistyczne pozwala na rozwój biznesu pomimo turbulencji rynkowych. Punktem zwrotnym w podejściu LPP do zarządzania obszarem zaopatrzenia i dystrybucji była pandemia oraz późniejsza sytuacja geopolityczna związana z wojną w Ukrainie. Okazało się wówczas, że branża retail jest w stanie sprzedawać tyle, na ile pozwalają jej moce operacyjne logistyki. Dynamiczne zmiany w układzie sił między kanałami sprzedaży i rosnący na znaczeniu e-commerce utwierdziły zarząd Grupy LPP w przekonaniu, że bez dalszych inwestycji w ten obszar trudno będzie utrzymać tempo wzrostu. Podjęta w związku z tym w 2022 r. decyzja o wyłonieniu ze struktury Grupy spółki LPP Logistics dała podstawy do znacznego wzmocnienia sieci zaopatrzenia i dystrybucji i rozpoczęła proces dostosowania modelu logistyki do realizacji przyszłych planów rozwoju polskiego producenta odzieży.

– Cały okres poprzedzający powołanie LPP Logistics i nasze pierwsze dwa lata na rynku były etapem adaptacji. Niełatwa sytuacja geopolityczna oraz zmieniające się jak w kalejdoskopie nawyki konsumenckie skłaniały nas do poszukiwania szytego na miarę modelu działania, który pozwoliłby LPP zachować odporność wobec niekorzystnych tendencji rynkowych. Kluczowym determinantem okazała się zmiana strategii ekspansji i przekierowanie uwagi spółki ze wschodu na rynki południowe. W odpowiedzi na zaistniałą potrzebę biznesową zaledwie w ciągu roku powstało nasze pierwsze zagraniczne Centrum Dystrybucyjne w Rumunii. Dzięki inwestycjom w powierzchnię magazynową oraz technologie i automatykę, zbudowaliśmy solidne zaplecze logistyczne, które pozwoliło oprzeć rozwój Grupy LPP na bardzo silnym fundamencie. Dziś jesteśmy w zupełnie innym miejscu niż dwa lata temu. Tworzymy ponad 800-osobowy zespół wyspecjalizowanych ekspertów, a łącznie z pracownikami magazynowymi pracuje dla nas 6 tys. osób. W świetle aktualnych prognoz biznesowych z wyprzedzeniem planujemy kolejne inwestycje, a naszym nadrzędnym celem jest to, by logistyka nie była hamulcem dla rozwoju biznesu lecz skutecznie go wspierała – komentuje Sebastian Sołtys, prezes zarządu LPP Logistics.

W bieżącym roku Grupa LPP zamierza otworzyć 700 nowych salonów w Polsce i za granicą. Z kolei w ciągu trzech najbliższych lat gdański producent chce zwiększyć liczbę sklepów dwukrotnie. W rozbudowie sieci sprzedaży spółka widzi szansę na podwojenie sprzedaży w stosunku do 2023 roku. Droga do realizacji tego celu wymaga jednak zwiększenia mocy operacyjnych logistyki. Obecna sieć zaopatrzenia i dystrybucji LPP Logistics obejmuje osiem obiektów, w tym trzy centra dystrybucyjne w Polsce i uruchomione z początkiem br. pierwsze zagraniczne w Rumunii oraz sieć fulfillment centers do obsługi e-commerce. Ich łączna powierzchnia wynosząca obecnie blisko 500 tys. m2, zgodnie z planem do końca 2025 r. ma wzrosnąć o kolejne 200 tys. m2. Jedną z kluczowych inwestycji w tym czasie będzie oddanie do użytku w pierwszym kwartale 2025 r. nowej hali Centrum Dystrybucyjnego w Brześciu Kujawskim.

Centrum Dystrybucyjne Rumunia800px1

Centrum dystrybucyjne LPP w Rumunii

 

– Uruchomiony zaledwie dwa lata temu magazyn w Brześciu Kujawskim pozwolił nam wykorzystać potencjał sprzedażowy marek w Europie Centralnej i Południowej. Ambitne plany rozwoju sieci sprzedaży LPP na najbliższe trzy lata, skłoniły nas do tego, by podwoić możliwości operacyjne tego obiektu i zwiększyć jego powierzchnię o dodatkowe 85 tys. m2. Będzie to nasze największe centrum dystrybucyjne. Jako operator logistyczny grupy odpowiadamy też za realizację rocznie blisko 40 mln zamówień z kanału online, którego potencjał również wzrasta. Dlatego w najbliższym czasie nasza sieć powiększy się o dodatkowe magazyny do obsługi e-commerce jeden w Polsce i jeden w Rumunii. Jeszcze przed rokiem trudno było przewidzieć skalę kontynuacji silnego wzrostu e-commerce jaki odnotowuje LPP. Jest to zatem dla nas sygnał, że to czas na inwestycje w rozbudowę i automatyzację naszych obiektów – zapowiada Sebastian Sołtys.

Do końca 2025 r. spółka planuje inwestycje na poziomie 450 mln zł, które przeznaczy na obiekty logistyczne oraz ich wyposażenie w technologię oraz automatykę, w tym m.in. rozwiązania z wykorzystaniem systemów opartych o roboty ACR oraz AMR. Spółka stawia przy tym na skalowalne rozwiązania, dostosowane do dynamicznego rozwoju e-commerce. Obok znaczącego już potencjału powierzchni magazynowej, wdrażanie technologii umożliwiającej szybkie jej rozwijanie w miarę zmieniających się potrzeb, daje LPP Logistics możliwość elastycznego odpowiadania na aktualne potrzeby biznesu.

Aktualności, wydarzenia, komentarze, branżowe czasopisma - bądź na bieżąco. Zapisz się do newslettera portalu logistyczny.com - KLIKNIJ


Zobacz także

XII edycja In4Log 2024 to lekcja magazynowej optymalizacji z wykorzystaniem najnowszej technologii
Firma Dassault Systèmes powołała Sabine Scheunert na stanowisko dyrektora zarządzającego
WPIP Construction powiększa Chylonia Business Park
Premiera nowej publikacji od Sente
REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera

Więcej na temat

LPP Logistics zwiększa wydajność e-commerce w Rumunii
Opakowanie świadczy o e-sprzedawcy
Private Label Tissue rośnie w Rawie Mazowieckiej

Nasze czasopisma

top logistyk 2020
mid 20202
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów