Przejdź do artykułu
2022-05-24 | Magazynowe inwestycje i transakcje

Morele inwestują w zrobotyzowaną logistykę

Morele chcą jeszcze efektywniej obsługiwać klientów i współpracujących z nimi sprzedawców. Pomóc w tym ma ponad 20-milionowa inwestycja w zrobotyzowaną logistykę. Plan obejmujący modernizację centrum logistycznego w Sosnowcu ma zostać zrealizowany na początku 4 kwartału tego roku.

W pierwszym kwartale br. Michał Pawlik, CEO Morele zapowiadał wielomilionową inwestycję w nowoczesną i zrobotyzowaną logistykę. Teraz wiemy, jakie konkretne zmiany zajdą w centrum logistycznym Morele (powierzchnia 24 000 m²) zlokalizowanym w Sosnowcu i ile będą kosztować.

Najważniejszą częścią inwestycji jest zakup systemu ASRS (Automated storage and retrieval system). Rozwiązanie to pozwala na magazynowanie produktów ułożonych w plastikowych pojemnikach, które za pomocą robotów dostarczane są pracownikowi, który kompletuje zamówienie. Wykorzystanie tego typu urządzeń pozwala nie tylko zaoszczędzić powierzchnię magazynową, ale również ograniczyć czas realizacji zamówień, które pracownik musiałby samodzielnie kompletować spacerując między regałami.

Kolejną częścią inwestycji jest połączenie za pomocą przenośników systemu ASRS z rozwiązaniami, które Morele już od jakiegoś czasu wykorzystują w swoim centrum logistycznym. W pierwszej kolejności automatyczna kompletacja zostanie połączona z maszyną do pakowania zamówień, następnie z maszyną do naklejania listów przewozowych i sorterem, który przekazuje zamówienia w miejsca przypisane konkretnym przewoźnikom.

Nad systemem, który wdrażamy pracowaliśmy od dłuższego czasu. Przy jego planowaniu chcieliśmy zadbać o każdy szczegół, dlatego kluczowy udział mają w nim pracownicy, koordynatorzy i kierownicy obszarów, którzy odpowiadają w naszej firmie za realizację zamówień. Warto było poświęcić nieco więcej czasu jeszcze w fazie planowania, bo dzięki temu nasze centrum logistyczne pod względem technologicznym ma szansę dołączenia do europejskiej czołówki. Po zakończeniu wszystkich prac najwięcej korzyści odczują nasi Klienci. Przede wszystkim skróci się czas realizacji zamówień, i tym samym Klienci będą mogli do późniejszych godzin składać zamówienia, które otrzymają kolejnego dnia – mówi Mateusz Kapusta, Dyrektor logistyki w Morele.

Modernizacja centrum logistycznego Morele odbywa się etapami i nie ma wpływu na czas realizacji zamówień. Aktualnie trwają prace nad aranżacją wolnej powierzchni pod nowy system oraz przygotowywana jest instalacja elektryczna. W kolejnym etapie nastąpi montaż systemu ASRS oraz podpięcie przenośników. Później zostaną przeprowadzone testy maszyny przy użyciu pustych pojemników magazynujących. Jeśli zakończą się powodzeniem, to pojemniki zostaną uzupełnione produktami.

Wizualizacja 2

Inwestycja ta będzie kosztować Morele ponad 20 mln złotych i zostanie sfinalizowana w na początku 4 kwartału br. Firma zapowiada, że to nie koniec nowości, które w najbliższym czasie zostaną wdrożone w jej centrum logistycznym. Jednak póki Morele nie zdradza więcej szczegółów.

Aktualności, wydarzenia, komentarze, branżowe czasopisma - bądź na bieżąco. Zapisz się do newslettera portalu logistyczny.com - KLIKNIJ


Zobacz także

Już wkrótce w Poznaniu zabije serce logistyki!
Prologis Park Prague-D1 powiększa się o dwa budynki
3DEXPERIENCE pomaga doskonalić prototypy pojazdów
Smart Warehouse - dawka merytorycznej wiedzy na targach Modernlog
REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera

Więcej na temat

Jusky wprowadził do oferty noże KLEVER KLEEN™
Hellmann w Nowym Tomyślu obchodzi 25-lecie
Wady i zalety platformy towarowej w magazynie
Magazyn Żabki wygrywa w Property Prize 2022

Nasze czasopisma

top logistyk 2020
mid 20202
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów