Przejdź do artykułu
2024-02-19 | Wydarzenia

LogiMAT 2024 – premiery, nowości i innowacje

Międzynarodowi wystawcy ze wszystkich segmentów branży intralogistycznej zapowiadają pojawienie się w Stuttgarcie z ofertą wszystkiego co aktualnie najlepsze. W okresie poprzedzającym wydarzenie ogłoszono już, że zostanie zaprezentowanych około 100 nowych i nigdy wcześniej nie prezentowanych produktów.
LogiMAT 2024 – premiery, nowości i innowacje (Żródło: LogiMAT)

Tegoroczny LogiMAT w dniach 19 – 21 marca odbędzie się pod hasłem „Wspólne kształtowanie zmian: Zrównoważony rozwój – Sztuczna inteligencja – Ergonomia”. – Ogrom innowacji planowanych do prezentacji podczas targów po raz kolejny podkreśla kreatywność i pomysłowość branży – zauważa dyrektor wystawy Michael Ruchty z monachijskiego EUROEXPO Messe- und Kongress-GmbH. – Szeroka gama nowych produktów i rozwiązań pokazuje również znaczenie LogiMAT jako centralnej platformy prezentacji i komunikacji dla globalnej branży intralogistycznej.

Roboty i coboty w akcji

Już pierwszego dnia goście przy wschodnim wejściu zostaną powitani premierą innowacyjnego nowego autonomicznego mobilnego cobota, który może obsługiwać te same obszary co człowiek, ale ma większy udźwig i zasięg, umożliwiając szeroki zakres zastosowań. Producenci maszyn i urządzeń przemysłowych zapowiedzieli wiele premier z naciskiem na robotykę. W hali 1 innowacje produktowe obejmują nowe roboty do pionowych systemów magazynowania zasilane akumulatorami litowo-tytanowo-tlenkowymi (LTO), po rozwiązania zrobotyzowane z rozpoznawaniem obiektów wspieranym przez sztuczną inteligencję. Z kolei w hali 5 autonomiczne roboty będą prezentować swoje możliwości w ramach systemów szynowych, wspierając technologię przenośników podwieszanych z sortownikami workowymi.

W hali 6 odbędzie się światowa premiera wielokierunkowego robota na platformie mobilnej, który może transportować do trzech ton i jest sterowany inteligentnym oprogramowaniem do zarządzania flotą opartym na sztucznej inteligencji. W hali 7 znajdzie się natomiast nowa stacja podnoszenia lekkich elektrycznych przenośników podwieszanych, która transportuje pojazdy w pionie na wysokość do 18 metrów w górę lub w dół, umożliwiając dystrybucję materiału na kilku poziomach. Zadebiutują tam również nowo zaprojektowane linie produktowe wciągników linowych, charakteryzujące się dodatkowymi prędkościami podnoszenia, ulepszonymi napędami łańcuchowymi i niższymi ciężarami własnymi. Użytkownicy będą mogą również wybierać pomiędzy liną stalową a alternatywną konstrukcją syntetyczną. Liny syntetyczne są do 90 procent lżejsze niż konwencjonalne modele stalowe. Nie wymagają również smarowania; zmniejszyć zużycie bębna, prowadnicy liny i krążków linowych; i wyeliminuj ryzyko obrażeń spowodowanych przerwanymi drutami lub ostrymi krawędziami.

LM23 Impressionen 30800px 19022024

Zoptymalizowana ergonomia i bezpieczeństwo pracy

Nowy, kompleksowy pakiet najnowocześniejszych systemów wspomagających kierowcę – łączący funkcje oparte na lokalizacji w celu optymalizacji ergonomii i bezpieczeństwa w miejscu pracy – po raz pierwszy w Europie będzie można zobaczyć w halach 9 i 10. Systemy wspomagania kierowcy interweniują np. gdy operatorzy podnoszą ładunki powyżej zalecanej wysokości lub gdy na końcu korytarzy lub na skrzyżowaniach pojawiają się ludzie, przeszkody lub inne zagrożenia.

Wystawcy w halach 2, 3 i 4 powitają gości kolejnymi światowymi premierami i nowościami produktowymi. Począwszy od nowej drukarki kodów (kreskowych) ze zintegrowanym czytnikiem kodów kreskowych, poprzez pierwszy na świecie bezpieczny system pozycjonowania kodów kreskowych z jednym czujnikiem, po innowacyjne pojemniki do układania w stosy o wymiarach zgodnych z normą Euronorm i nową automatyczną zaklejarką do pudeł, nigdy wcześniej nie wystawianą na świecie .

Oprócz premier europejskich i światowych profesjonaliści z branży będą mogli na targach LogiMAT 2024 zapoznać się z szeroką gamą ulepszonych rozwiązań usprawniających i unowocześniających przepływ pracy w intralogistyce. Odwiedzający halę 5 zobaczą nowy, w pełni skalowalny system magazynowania pionowego oraz nowy wózek paletowy przeznaczony do technologii zautomatyzowanego składowania palet.

Mobilność magazynów to temat przewodni produktów i rozwiązań prezentowanych przez wielu wystawców, od producentów maszyn i sprzętu, przez twórców autonomicznych robotów mobilnych (AMR), po producentów wózków przemysłowych.

AMR oferują nowe przypadki użycia

Wystawcy pojazdów sterowanych automatycznie (AGV), cobotów i pojazdów AMR skupią się w tym roku głównie w hali 6, prezentując najnowszy sprzęt łączący najnowocześniejsze osiągnięcia w powiązanych technologiach, takich jak systemy czujników i sztuczna inteligencja. Po raz pierwszy w Europie zaprezentowany zostanie nowy autonomiczny pojazd AGV, który podjeżdża pod pojazd i może transportować ładunki o masie do 1500 kg w ciasnych przestrzeniach z prędkością do 1,6 m/s. Przedstawiona będzie również nowa modułowa platforma wózka widłowego AGV do stosowania w intralogistyce przemysłowe o udźwigu do 6 ton. Odwiedzający będą mogli także zapoznać się z nowymi komponentami optymalizacyjnymi, takimi jak nowy typ napędu trakcyjnego do zastosowań w wielokierunkowych pojazdach AGV.

Producenci wózków przemysłowych w halach 9 i 10 zaprezentują swoje najnowsze innowacje w zakresie wózków widłowych wraz z innymi optymalizacjami technologicznymi. Nowa seria elektrycznych wózków widłowych z technologią litowo-jonową i udźwigiem od 1,6 do 3,5 ton została zaprojektowana tak, aby zapewnić maksymalną wydajność dzięki licznym udoskonaleniom ergonomicznym i nowoczesnym funkcjom bezpieczeństwa. Odwiedzający będą mogli także wziąć udział w pierwszej prezentacji nowego wózka podnośnikowego nożycowego, który jest w pełni elektryczny (podnośnik i układ napędowy) i oferuje różne opcje długości wideł do 2000 mm. Funkcje takie jak tryb pionowy i automatyczne stabilizatory boczne zapewniają szeroki profil bezpieczeństwa. I wreszcie nowy autonomiczny robot sprzątający z technologią AI podkreśla różnorodność zastosowań AMR.

Wystawcy z branży AIDC (hala 2) oraz producenci pojemników i rozwiązań opakowaniowych (hale 4 i 7) również przyjadą z wieloma nowościami. Nowe urządzenia łączące funkcjonalność kieszonkowych i innych opcji mobilnych obejmują back-of -skanery ręczne, skanery linii papilarnych i inteligentne okulary. Zasięgi skanowania są elastyczne i wynoszą od 10 do 250 cm, a podłączone oprogramowanie zapewnia opcje skanowania wielokrotnego i ciągłego. Wśród eksponatów w hali 4 znajdą się skompresowane kontenery intralogistyczne do zautomatyzowanego magazynowania małych części oraz systemy wahadłowe, które ustawiają się automatycznie i łączą w sobie właściwości sztywnych pojemników na drobne części z logistycznymi zaletami pojemników składanych. Objętość kontenerów można zmniejszyć o 70 procent, aby zapewnić transport oszczędzający miejsce i optymalny pod względem objętości. Zaprezentowana zostanie tam także nowa maszyna do recyklingu starych pudeł kartonowych jako wyściółki ochronnej. Specjaliści z branży w hali 7 mogą również bliżej przyjrzeć się innowacyjnym, zrównoważonym rozwiązaniom opakowaniowym, które stanowią alternatywę dla konwencjonalnych opakowań z tworzyw sztucznych z opatentowaną mieszanką materiałów przyjaznych dla środowiska: produkowanych w sposób zrównoważony, rozpuszczalnych w wodzie, biodegradowalnych, nadających się do recyklingu i odpowiednich dla szerokiego zakresu zastosowań.

LM23 Impressionen 40800px 1902022024

Szeroki wybór urządzeń peryferyjnych

Jedną z najważniejszych atrakcji wśród urządzeń peryferyjnych w hali 3 są nowe prasy pionowe, zaprezentowane po raz pierwszy na targach LogiMAT 2024. Automatyczne systemy pakowania w hali 1 będą wyposażone w automatyczne maszyny do formowania tac, które tworzą tace i pokrywki z płaskiego materiału w celu optymalnej prezentacji produktu. Kolejna nowość: nowy kompaktowy jednomasztowy zautomatyzowany system składowania i wyszukiwania (AS/RS) do rozwiązań automatyzacji w małych i średnich firmach, z możliwością integracji z istniejącymi magazynami i konstrukcjami regałowymi o wysokości od 6 m do maksymalnej 18 m. W hali 7 znajdzie się podgrzewany magazyn palet, zapewniający optymalną obsługę palet w chłodniach do -25°C, a w hali 10 odbędzie się pierwsza prezentacja zmieniacza palet, który może obsługiwać zarówno produkty przechylane, jak i nieprzechylane.

Klucz do zoptymalizowanej, wydajnej i nowoczesnej intralogistyki leży nie tylko w sprzęcie, ale przede wszystkim w oprogramowaniu. Twórcy oprogramowania w hali 8 zaprezentują systemy sterowania i systemy zarządzania magazynem (WMS) ze wszystkimi najnowszymi funkcjami, aplikacjami i algorytmami AI. Premiery obejmują nowe aplikacje integrujące WMS i ChatGPT oraz nową dynamiczną kontrolę transportu, która zarządza żądaniami transportu i połączonymi komponentami automatyki. W odpowiedzi na aktualne zapotrzebowanie na optymalizację procesów i zarządzanie obiektami wystawcy zaprezentują rozwiązania programowe umożliwiające przeprowadzanie symulacji i wirtualnych uruchomień oraz generowanie cyfrowych bliźniaków procesów produkcyjnych i logistycznych. Zaprezentowane zostaną także nowe narzędzia AI w postaci funkcji WMS umożliwiającej przewidywanie wielkości zamówień i wąskich gardeł w przepływie materiałów, a także technologię widzenia maszynowego opartą na sztucznej inteligencji, która analizuje i mapuje ruchy towarów i stany magazynowe w czasie rzeczywistym.

– Dzięki pełnemu spektrum innowacji, które wystawcy pokażą na targach możemy stwierdzić, że LogiMAT 2024 odzwierciedla aktualne trendy w całej branży intralogistyki – podsumowuje dyrektor wystawy Michael Ruchty.

LM23 Impressionen 35 800px 1902220224

Źródło zdjęć: LogiMAT


Zobacz także

Narzędzie Dassault Systèmes w złożonych projektach architektonicznych
Żywność od lokalnych producentów na wyciągnięcie ręki
Błędy w zleceniu a odpowiedzialność przewoźnika
Nowy Dyr. Operacyjny i Dyr. ds. Badań i Rozwoju w Clark Europe
REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera

Nasze czasopisma

top logistyk 2020
mid 20202
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów