Przejdź do artykułu
2022-08-02 | Głos z rynku

Zielone Iveco dla Hegelmann

Dążąc do osiągnięcia zrównoważonego rozwoju w zakresie przewozów dalekobieżnych, grupa Hegelmann złożyła zamówienie na 150 ciągników siodłowych Iveco S-Way LNG oraz 10 ciągników siodłowych Iveco S-Way CNG. Pojazdy te powiększą zieloną flotę, liczącą już 20 samochodów ciężarowych Iveco napędzanych LNG, które w ciągu ostatnich kilku lat umożliwiły spółce znaczne ograniczenie emisji CO2. Zrównoważona wydajność sprawiła, że Grupa Hegelmann ponownie zainwestowała w zaawansowane technologie LNG/CNG opracowane przez lidera rynku europejskiego. Niemal neutralna pod względem emisji dwutlenku węgla eksploatacja pojazdu Iveco S-Way LNG/CNG napędzanego biometanem możliwa jest już dziś.

John Venstra, szef działu ds. kluczowych klientów Iveco, stwierdził – W swojej działalności Grupa Hegelmann mogła się bezpośrednio przekonać, że samochody ciężarowe Iveco S-Way LNG stanowią realne rozwiązanie dla zrównoważonego transportu; potwierdzeniem tego jest nowe zamówienie, które Grupa złożyła po nabyciu pierwszych 20 ciągników, znacznie powiększając w ten sposób swoją flotę zasilaną gazem ziemnym. Jesteśmy dumni, że możemy wspierać jej działania na rzecz dekarbonizacji transportu”.

Flota 150 ciągników siodłowych Iveco S-Way LNG i 10 ciągników siodłowych Iveco S-Way CNG

Zamówione pojazdy Iveco S-Way LNG/CNG to standardowe ciągniki siodłowe 4x2 wyposażone w obszerną kabinę Active Space z wysoką linią dachu. Ciągniki napędza zasilany gazem ziemnym silnik Cursor 13 o mocy 460 KM spełniający normy emisji Euro VI Step E. Pojazdy ciężarowe LNG są wyposażone w dwa zamontowane po obu stronach pojazdu 540-litrowe zbiorniki skroplonego gazu ziemnego, które zapewniają łączną pojemność co najmniej 390 kg skroplonego gazu BioLNG i zasięg do 1600 kilometrów, w zależności od scenariusza eksploatacji. Pojazdy ciężarowe napędzane CNG mają cztery zbiorniki gazu zamontowane po lewej i po prawej stronie, każdy o pojemności całkowitej 160 kg, które zapewniają zasięg do 670 kilometrów. Zastosowanie biometanu umożliwia Grupie Hegelmann znaczne ograniczenie emisji dwutlenku azotu i sadzy, a także emisji CO2 – nawet o 95 procent w porównaniu z samochodem ciężarowym napędzanym silnikiem wysokoprężnym. 

IVECO Hegelmann 3

Na przedstawicielach Grupy Hegelmann wrażenie wywarło nie tylko niskie zużycie paliwa, lecz także redukcja hałasu zasilanego gazem ziemnym silnika pojazdów IVECO S-WAY LNG/CNG. Silnik zasilany gazem ziemnym pracuje nawet o połowę ciszej niż porównywalne silniki wysokoprężne, co czyni go idealnym do użytku w strefach o ograniczonym natężeniu ruchu oraz w przypadku dostaw nocnych. Kolejną zaletą jest to, że pojazdy IVECO zasilane gazem mogą pracować również w „strefach eco” ‒ na przykład nie podlegają zakazowi nocnej jazdy samochodów ciężarowych po autostradzie A12 w dolinie Innu.

W obecnej sytuacji zwyżkujących cen gazu LNG decyzja nie była prosta, ale świadomie zdecydowaliśmy się zaoferować zrównoważony transport w perspektywie długoterminowej – powiedział Andreas Schmidt, dyrektor ds. sprzedaży Grupy Hegelmann / dyrektor generalny Hegelmann Niemcy.

Aktualności, wydarzenia, komentarze, branżowe czasopisma - bądź na bieżąco. Zapisz się do newslettera portalu logistyczny.com - KLIKNIJ


Zobacz także

Kolejny elektryczny pojazd zasilił flotę Żabki
Plomby Silny&Salamon dopasują się do każdego klienta
Pannattoni debiutuje na rynku azjatyckim
DPD Polska logistycznym wsparciem 79. Tour de Pologne
REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera

Więcej na temat

GeoPost/DPDgroup zapowiedziało elektryfikację floty
Pierwszy raport wpływu GS1 Polska już dostępny
Nabuurs inwestuje w elektryczne pojazdy LF Electric
2035 rok kresem ery flot spalinowych

Nasze czasopisma

top logistyk 2020
mid 20202
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów