Przejdź do artykułu
2022-07-28 | Głos z rynku

Azjatycki debiut

Panattoni, jeden z największych deweloperów nieruchomości przemysłowych na świecie, zadebiutował na rynkach azjatyckich, otwierając swoją centralę operacyjną w indyjskim Bengaluru, stolicy i największym mieście południowo-zachodniego stanu Karnataka. Panattoni India kieruje Dyrektor Zarządzający Sandeep Chanda, wcześniej szef działu strategii i przejęć w Embassy Industrial Parks.

Firma planuje wprowadzić swój model biznesowy "open book", polegający na współpracy z globalnymi inwestorami instytucjonalnymi, by ułatwić lokowanie kapitału w bezpośrednie inwestycje na szybko rozwijającym się indyjskim rynku przemysłowym i magazynowym. Początkowo, Panattoni skoncentruje się na ośmiu największych indyjskich miastach i zamierza uruchomić pierwsze dwa do trzech projektów do końca 2023 r., co wiąże się z inwestycją początkową w wysokości 200 mln dolarów (193 mln euro). W kolejnej fazie nastąpi ekspansja na rynkach regionalnych. Otwarcie centrali w Bengaluru poprzedziło uruchomienie pierwszego indyjskiego biura w Bombaju. W planach jest również utworzenie placówki w Delhi, by wzmocnić obecność Panattoni w głównych ośrodkach metropolitalnych.

Robert Dobrzycki, CEO & Współwłaściciel, Panattoni Europe and India, powiedział – W ciągu zaledwie 20 lat Panattoni ugruntował swoją pozycję największego dewelopera nieruchomości przemysłowych i logistycznych w Europie, a także największego podmiotu lokującego globalny kapitał instytucjonalny bezpośrednio w szybko rozwijający się sektor nieruchomości inwestycyjnych. Nie widzę powodu, dla którego instytucjonalizacja i gwałtowny wzrost rynków przemysłowych i logistycznych w Ameryce Północnej i Europie, nie mógłby zostać w nadchodzących latach powtórzony na szybszą i większą skalę w indyjskim oddziale Panattoni i w innych krajach azjatyckich. Ułatwimy inwestorom dostęp do tych aktywów i jednocześnie będziemy wspierać zrównoważony wzrost gospodarki i zatrudnienia w Indiach, tak jak robiliśmy to w USA i w całej Europie.

Indie chcą stać się globalnym centrum produkcyjnym na fali rosnącego zainteresowania międzynarodowych korporacji strategiami "Plus-One", których celem jest zdywersyfikowanie ich zależności od Chin i ich łańcuchów dostaw. Będzie to kluczowy czynnik przyspieszający rozwój krajowego sektora logistycznego, wraz ze wzrostem e-commerce, rozwojem infrastruktury i reformami regulacyjnymi. To już generuje rosnące zainteresowanie inwestorów indyjską gospodarką i inwestycjami w nieruchomości.

Sandeep Chanda, Managing Director India, Panattoni, powiedział – Wejście Panattoni na rynek indyjski niesie ze sobą najnowocześniejsze technologie projektowe i budowlane Grupy. Nasz dostęp do globalnego kapitału instytucjonalnego oraz rozbudowanej międzynarodowej sieć najemców wzmocni silny popyt na nowoczesne, zrównoważone nieruchomości przemysłowe i logistyczne, który już obserwujemy wśród krajowych firm indyjskich. Większa efektywność łańcucha dostaw, szybki rozwój handlu elektronicznego oraz konsolidacja zewnętrznych dostawców usług logistycznych to podstawowe czynniki rynkowe, które Indie w coraz większym stopniu dzielą ze swoimi odpowiednikami w USA i Europie.

Aktywność w zakresie wynajmu powierzchni przemysłowych i logistycznych w Indiach wzrosła o około 39% rok do roku do ponad 2,6 mln m2 w 2021 r. z 1,8 mln m2 w 2020 r., wynika z badań międzynarodowej firmy pośredniczącej w obrocie nieruchomościami CBRE. Popyt na nowe i nowoczesne powierzchnie logistyczne jest napędzany przez silny wzrost sprzedaży detalicznej online, przy czym detaliści i gracze e-commerce dążą do zwiększenia powierzchni magazynowej. Dzięki zwiększonej aktywności w takich sektorach jak e-commerce i 3PL/logistyka, zasoby magazynowe w kraju mają osiągnąć ponad 35,3 mln m2 do 2024 roku, według raportu agentów JLL.

Aktualności, wydarzenia, komentarze, branżowe czasopisma - bądź na bieżąco. Zapisz się do newslettera portalu logistyczny.com - KLIKNIJ


Zobacz także

45 tys. mkw. zasili powierzchnię magazynową NEONETU
Brak kierowców poważnym zagrożeniem dla transportu
Współpraca wśród firm zwiększa szansę na sukces
REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera

Nasze czasopisma

top logistyk 2020
mid 20202
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów