Przejdź do artykułu
2022-03-06 | Głos z rynku

Raben Logistics wybrał system TIMATE

Spółka Raben Logistics Polska, należąca do Grupy Raben, wybrała system TIMATE i wdraża go we wszystkich polskich lokalizacjach. Dziś rozwiązanie do automatycznej rejestracji czasu pracy i wspomagania monitorowania bezpieczeństwa pracowników działa już w kilkudziesięciu halach i magazynach należących do firmy. Docelowo w Raben Logistics funkcjonować będzie 4500 kart TIMATE.
Raben rozpoczął wdrażanie systemu TIMATE w 2020 roku.

– Projekt rozpoczęliśmy od przeglądu dostępnych na rynku systemów do rejestracji czasu pracy. Weryfikowaliśmy rozwiązania tradycyjne wymagające odbicia karty, ale też poszukiwaliśmy produktów innowacyjnych. Firma TIMATE zaproponowała kompletne rozwiązanie: sprzęt oraz oprogramowanie wraz z interfejsami do systemów zewnętrznych. Dzięki temu mogliśmy wraz z TIMATE równolegle prowadzić prace nad wyposażeniem obiektów w niezbędne instalacje, przygotować integracje z systemem HR i systemem do planowania czasu pracy oraz konfigurować aplikację – mówi Paweł Szymański, IT Project Coordinator w Grupie Raben.

Dziś z rozwiązania korzystają pracownicy w prawie czterdziestu obiektach w Polsce. Firma zdecydowała się na zastosowanie kart TIMATE do pomiaru czasu pracy w rozległych halach magazynowych, gdzie zamontowanie klasycznych czytników by się nie sprawdziło.

 Rozwiązanie zaproponowane przez firmę TIMATE daje możliwość rejestracji czasu pracy dużej liczby pracowników w kilkudziesięciu lokalizacjach w Polsce bez konieczności klasycznego odczytywania kart na czytnikach zamontowanych przy wejściach do firmy, magazynów, biur itp. Pozwala również na sprawdzenie aktualnej liczby pracowników w danym obszarze, co w wypadku zagrożenia pożarowego jest niezmiernie istotną informacją dla służb ratunkowych – komentuje Sławomir Pawlak, CIO w Grupie Raben.

System TIMATE korzysta z możliwości technologii IoT (Internetu Rzeczy) oraz IoB (Internetu Zachowań). To nowa platforma, która daje szereg możliwości zarządzania pracownikami. Obok rejestracji czasu pracy i pomiaru jego wykorzystania daje także funkcje wspierające bezpieczeństwo pracowników. Dzięki temu firma ma stały wgląd w czasie rzeczywistym w to, jak funkcjonują poszczególne obiekty. Wdrożenie w Raben Logistics Polska obejmuje wszystkie lokalizacje firmy w Polsce.
 

Zobacz także

Fabryka Volkswagena w Poznaniu wstrzymuje produkcję
Internet coraz częściej wybieranym kanałem sprzedaży
Edycja V Logistycznych Wywiadów już dostępna!
VGL Solid Group zrywa kontakt z rosyjskimi klientami
REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera

Więcej na temat

Raben po raz kolejny partnerem Szlachetnej Paczki
Blue Spirit Aero doskonali projekt lekkiego samolotu
Technologie IoT wspomagają koncepcję smart city
Raben w czołówce zestawienia magazynu PRESS

Nasze czasopisma

top logistyk 2020
mid 20202
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów