Przejdź do artykułu
2022-01-23 | Głos z rynku

Przyszłość pracy w logistyce według DHL Express

DHL Express Polska, firma obsługująca międzynarodowe ekspresowe przesyłki lotnicze, otrzymała certyfikat Top Employer 2022. Przyznane wyróżnienie świadczy o zaangażowaniu w tworzenie lepszych warunków pracy poprzez odpowiednie zarządzanie polityką HR.

Program Top Employers Institute certyfikuje organizacje na podstawie wyników ankiety dotyczącej najlepszych praktyk HR. Pytania obejmują m.in. strategię dotyczącą zasobów ludzkich, środowiska pracy, pozyskiwania talentów, przekazywania wiedzy, dobrego samopoczucia pracowników oraz różnorodności i inkluzywności.

Zdajemy sobie sprawę, że umiejętności i profile zawodowe będą się zmieniać szybciej niż kiedykolwiek wcześniej, a nowe technologie i digitalizacja wpłyną na wiele procesów w całym łańcuchu dostaw. Dla DHL Express pracownicy nadal będą najważniejsi, a dzięki właściwemu podejściu do przywództwa oraz inwestycjom w kapitał ludzki będziemy zapewniać najlepsze miejsce do pracy, zarówno teraz, jak i w przyszłości. – komentuje Tomasz Buraś, prezes zarządu, DHL Express Polska.

Demograficzna „zmiana warty”

W ciągu nadchodzącej dekady branża logistyczna doświadczy przemian w wyniku trwającej obecnie demograficznej zmiany warty. Pokolenie osób urodzonych podczas wyżu demograficznego po II wojnie światowej – Baby Boomers – odchodzi z globalnego rynku pracy, a jego miejsce zajmują nowe.

Zgodnie z najnowszym raportem DHL Future of Work in Logistics, generacja X obejmuje aktualnie ponad połowę stanowisk kierowniczych, a w nadchodzących latach te proporcje jeszcze się zwiększą. Największy udział na rynku pracownika przypada Millenialsom, którzy do 2030 roku będą stanowić 40% populacji w wieku produkcyjnym. To oni odpowiadają już za 73% wszystkich decyzji zakupowych w handlu business-to-business. Wchodzące dopiero na rynek pracy pokolenie Z będzie miało kluczowe znaczenie dla kierunku rozwoju firm logistycznych. Młodzi są coraz bardziej świadomi – coraz częściej wywierają wpływ na organizacje i tym samym na zmianę wartości, angażowanie się w kwestie środowiskowe, dbanie o dobrostan pracowników oraz nadążanie za nowinkami technologicznymi.

 

Człowiek i jego potrzeby w centrum uwagi

Dla 83% przedstawicieli pokolenia Z zaangażowanie firmy w tworzenie zróżnicowanego i zintegrowanego miejsca pracy jest ważnym czynnikiem przy wyborze pracodawcy, a połowa Millenialsów rozważyłaby odejście z obecnej pracy na rzecz organizacji bardziej przyjaznej środowisku. Duże znaczenie ma także wellbeing – badania wskazują, że 50% Millenialsów i 75% pracowników pokolenia Z odeszło z pracy z powodu zdrowia psychicznego.

Zatrzymać rotację

Szacuje się, że maszyny wykonują 29% wszystkich bieżących zadań w miejscu pracy. Do 2025 r. ten wskaźnik wzrośnie do 52%. Podczas gdy automatyzacja często dominuje w rozmowach o przyszłości pracy, ludzie są i pozostaną w centrum branży logistycznej. Najwyższym priorytetem powinno być przyciągnięcie nowych osób do firmy i zatrzymanie obecnych. Czynnikami, które zwiększają retencję są m.in. szkolenia i coaching personalny, programy wspierające dobrostan, kultura oparta na współpracy i wsparciu, lepsze perspektywy rozwoju, bardziej zróżnicowane zadania i nowoczesne narzędzia technologiczne.

Pełna treść raportu Future of Work in Logistics w języku angielskim jest dostępna na stronie dhl.com.

Aktualności, wydarzenia, komentarze, branżowe czasopisma - bądź na bieżąco. Zapisz się do newslettera portalu logistyczny.com - KLIKNIJ


Zobacz także

Lenovo partnerem DB Schenker i Lufthansa Cargo
Adam Majchrzak w szeregach firmy doradczej Savills
W 2021 roku przybyło ponad 14% e-sklepów
Tymczasowi z Ukrainy mocniej doceniają pracę w Polsce
REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera

Więcej na temat

DPD analizuje pandemiczny obraz konsumentów
Nastroje konsumenckie po dwóch latach pandemii
DPD Polska ponownie rozszerzyła sieć DPD Pickup
GLS planuje otworzyć kolejne ~20 oddziałów w Polsce

Nasze czasopisma

top logistyk 2020
mid 20202
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów