Przejdź do artykułu
2021-11-30 | Głos z rynku

Ceny paliw to nie jedyny problem branży automotive

Sytuacja na rynku samochodów nowych i używanych daleka jest od optymalnej. Średni czas oczekiwania na dostawę zamówionego pojazdu wynosi średnio 5-6 miesięcy. W skrajnych przypadkach trwa to nawet 10-18 miesięcy. Przestój w dostawach sprawia, że ceny samochodów nieprzerwanie rosną.

Firma Carsmile podała, że inflacja na rynku samochodów osobowych wynosi obecnie 17% Potwierdza to Instytut Samar, który oszacował średnią cenę nowego samochodu na około 137 tysięcy złotych, która rok temu wyniosła 122 tysiące złotych. To aż 15 tysięcy złotych różnicy! Jak zatem widać, inflacja dotyczy nie tylko ceny paliw, ale wszystkich kosztów związanych z kupnem i eksploatacją pojazdu.

Odnotowywany wzrost cen jest pochodną skomplikowanej sytuacji w branży automotive. Trwająca pandemia Covid-19 zakłóciła harmonogram dostaw. Poza tym, dopiero teraz widzimy skutki marcowej blokady kanału Sueskiego. Do tego wszystkiego brakuje półprzewodników, które są niezbędne do funkcjonowania pokładowej elektroniki w samochodzie. Producenci ograniczają tym samym produkcję, zamykając zakłady lub zmniejszając liczbę zmian. W samej tylko Europie ma zostać wyprodukowanych 3-4 miliony samochodów mniej, niż w roku minionym. Oznacza to zatem przerwy w dostawach samochodów i kłopoty z realizacją zamówień przez dealerów.

Sytuacja na rynku samochodów nowych przekłada się na rynek pojazdów używanych. Jeden z wiodących sprzedawców modeli z drugiej ręki, firma AAA, odnotowała średni wzrost cen na poziomie 10%. Według serwisu Otomoto, ceny popularnych używanych modeli kompaktowych wzrosły nawet 11%. Natomiast w segmencie samochodów premium odnotowano wzrost na poziomie 20%. Wszystkie te dane pokazują, że to nie jest najlepszy czas na wymianę samochodu na nowszy. Eksperci szacują, że taka sytuacja utrzyma się przez najbliższe 12-18 miesięcy, a potem wróci do normy.

Skoro zatem zakup nowego lub używanego pojazdu jest obecnie niezbyt opłacalny, to należy o prawidłową eksploatację swojego pojazdu lub całej floty. Utrzymanie w dobrej kondycji silnika i innych podzespołów mechanicznych pozwoli nam cieszyć się bezproblemową eksploatacja na kolejne lata i pomoże przetrwać ten czas zawirowań. Dostosowanie do bieżących warunków interwałów wymiany olejów i innych płynów eksploatacyjnych niewątpliwie pomoże ten cel osiągnąć.

Trudno jednoznacznie stwierdzić, kiedy sytuacja wróci do normalności. Nie możemy zapomnieć o coraz bardziej restrykcyjnych normach dotyczących emisji, które również wpływają na sytuację rynkową. Sektor TSL będzie dalej stał przed wyzwaniem ograniczenia emisji spalin.

Aktualności, wydarzenia, komentarze, branżowe czasopisma - bądź na bieżąco. Zapisz się do newslettera portalu logistyczny.com - KLIKNIJ


Zobacz także

Relacja z VIII edycji TransLogistica Poland
Program dla firm transportowych. Dlaczego warto korzystać z FireTMS?
3DEXPERIENCE przydatny również w branży automotive
FedEx zwiększa przepustowość europejskiej sieci
REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera

Więcej na temat

Spadają przychody z handlu elektronicznego
Nowa aplikacja z rodziny CATIA skróci czas produkcji pojazdów
Dassault Systèmes i Hyundai Motor z kontraktem na kolejne 5 lat
Sektor magazynowy rośnie w zawrotnym tempie

Nasze czasopisma

top logistyk 2020
mid 20202
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów