Przejdź do artykułu
2021-10-04 | Głos z rynku

FM Logistic przedstawia nową strategię

  • FM Logistic planuje podwoić globalne przychody z dotychczasowych 1,4 miliarda euro do około 3 miliardów euro do 2030 roku
  • Celem jest zwiększenie EBITu do 4%
  • Główne filary realizacji strategii to: zrównoważony rozwój, relacje z klientami omnichannel, transport i logistyka miejska
  • Do 2030 roku Grupa chce osiągnąć neutralność węglową swojej działalności magazynowej
  • Wzrost przychodów na świecie: +11% w pierwszej połowie roku finansowego (kwiecień-wrzesień 2021 roku)

supply change2

FM Logistic, globalny operator logistyczny, planuje dwukrotne zwiększenie całościowych przychodów do 3 miliardów euro w 2030 roku. Osiągnięcie celu finansowego ma zapewnić nowa strategia, która kładzie nacisk na zrównoważony rozwój, relacje z klientami, omnichannel, transport i logistykę miejską. FM Logistic zamierza osiągnąć globalnie 4% EBIT, w porównaniu do 2,8% w poprzednim roku finansowym. .

– Powering 2030 to kompleksowa strategia, która przyczyni się do dalszego wzrostu rentowności FM Logistic. W czasach gwałtownych zmian naszym priorytetem jest pomóc klientom budować zrównoważone wielokanałowe łańcuchy dostaw. Dlatego też 9-letni plan stawia w centrum naszej uwagi takie działania jak relacje z klientem i zrównoważony rozwój. Będziemy również kontynuować poszukiwania rozwiązań związanych z ochroną środowiska, na przykład poprzez otwarcie zielonych stacji wodorowych na niektórych naszych platformach logistycznych – powiedział Jean-Christophe Machet, CEO FM Logistic.

Firma już teraz czyni postępy we wdrażaniu strategii Powering 2030, odnotowując 11% wzrost przychodów rok do roku w pierwszej połowie roku finansowego (kwiecień-wrzesień 2021 roku) na świecie.

Logistyka dla Omnichannel

Blisko 60% umów podpisanych globalnie w zeszłym roku przez FM Logistic dotyczy usług logistyki dla Omnichannel. Dla przykładu operator zawarł umowę z wiodącą siecią sklepów z karmą dla zwierząt na zarządzanie łańcuchem omnichannel obejmującym dostawy do konsumentów w Niemczech, Francji i Polsce. Umowa dotyczy magazynowania, konfekcjonowania produktów i realizację zamówień e-commerce.

Transport i logistyka miejska

Transport stanowi 36% przychodów FM Logistic na świecie, z czego niemal 45% w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Firma planuje dalej wzmacniać swoją sieć transportową za pomocą sieci cross-docków w Polsce i Rosji. Operator pracuje również nad optymalizacją procesów zarządzania dostawami dzięki nowym kontraktom z dostawcami oprogramowania, takimi jak Urbantz we Francji i Innoship w Rumunii.

We Francji, czyli na swoim największym rynku, FM Logistic chce osiągnąć do 2023 roku 66% wzrost przychodów w segmencie logistyki miejskiej. Jednocześnie zamierza rozwijać projekt oraz usługę dostaw ostatniej mili we Francji, Hiszpanii, Włoszech i Rosji.

Dynamiczny wzrost w Europie Centralnej

W Europie Centralnej, FM Logistic rozszerzył też współpracę z międzynarodowym producentem kosmetyków. Od września br. świadczy usługi logistyczne z zakresu omnichannel realizując zamówienia dla odbiorców marki w Polsce i na Węgrzech zarówno w kanale B2B do sklepów, jak i B2C bezpośrednio do klienta końcowego. Z początkiem października natomiast dwukrotnie, do 60 tys. mkw, zwiększył swoją powierzchnię magazyn w Lovosicach na terenie Czech, gdzie obsługuje kanał e-commerce na rynek niemiecki i austriacki dla dużego klienta z sektora DIY.

W obszarze logistyki dla omnichannel lokalnie firma planuje też dalsze inwestycje w wielkopowierzchniowe magazyny multiklienckie. W regionie Europy Centralnej FM Logistic otworzy niebawem nowe centrum logistyczne w Wiskitkach, 40 km na zachód od Warszawy, w pobliżu przyszłego lotniska i międzykontynentalnego hubu CPK. Jeszcze tym roku zakończy się też rozbudowa platformy logistycznej w Błoniu, gdzie prowadzone są operacje dla sektora farmaceutycznego. Operator intensywnie rozwija się też na Śląsku, gdzie obok rozbudowy obiektu w Będzinie podjął decyzję o powiększeniu obiektu w Olszowej, przy autostradzie A4. Dodatkowo, w planach jest też uruchomienie operacji w Lędzinach (południowy Śląsk), oraz nowa lokalizacja w Głogowie, odpowiadająca na zapotrzebowanie obsługi rynku niemieckiego.

Zrównoważony rozwój

Jednym z głównych filarów realizacji strategii jest rozwój zrównoważonych wielokanałowych łańcuchów dostaw. Działania z tego zakresu firma określa mianem “Supply Change”. Koncentrują się one na trzech obszarach: dbałości o pracowników, środowisko naturalne oraz na efektywnych ekologicznie usługach.

Przykładem inicjatywy z pierwszego obszaru jest seryjna produkcja Ergoskel, egzoszkieletu zaprojektowanego i opatentowanego przez FM Logistic, Uniwersytet Technologiczny w Compiègne (UTC) oraz Hublex, francuski start-upw 2019 roku. Rozpoczęcie sprzedaży planowane jest na 2022 rok. FM Logistic chce wyposażyć w egzoszkielet 100 pracowników magazynowych do grudnia 2021 roku i kolejnych pracowników do końca przyszłego roku.

Lokalnie, w Polsce, w ramach współpracy z firmą Soter Analytics operator testuje urządzenie Soter typu Clip & Go, które prowadzi analizy ergometryczne, i w konsekwencji pomaga pracownikom operacyjnym utrzymywać prawidłową pozycję podczas pracy.

W obszarze ochrony środowiska FM Logistic dąży do osiągnięcia neutralności węglowej swoich magazynów do 2030 roku. Już tej jesieni w Hiszpanii rusza projekt, w ramach którego zostanie uruchomiona stacja wodorowa w magazynie FM Logistic w pobliżu Madrytu wytwarzająca wodór w procesie elektrolizy z energii pozyskiwanej z paneli fotowoltaicznych. Równolegle we Francji operator nawiązał współpracę z firmą energetyczną Bouygues Energies et Services w celu uruchomienia kolejnego elektrolizera. W obu przypadkach wytworzony zielony wodór służył będzie do zasilania przystosowanych wózków widłowych, a także pozwoli na pierwsze testy i wdrożenia wykorzystywania tego zielonego paliwa do zasilania wodorowych samochodów ciężarowych.

Zielony wodór miałby być produkowany również w Polsce na powstającej właśnie platformie FM Logistic w Wiskitkach, gdzie trwają jeszcze analizy techniczne i finansowe tego rozwiązania, a także poszukiwania potencjalnych subwencji instytucjonalnych, podobnych do tych, które udało się pozyskać operatorowi w Europie Zachodniej.

 FM Logistic chce być partnerem pierwszego wyboru dla klientów w projektowaniu i konsekwentnej realizacji strategii zrównoważonego łańcucha dostaw funkcjonującego w ramach rozwijającej się dynamicznie koncepcji Omnichannel. Razem z naszymi klientami będziemy angażować się w inicjatywy i zmiany procesu logistycznego mające na celu praktyczne wspieranie bardziej odpowiedzialnej konsumpcji – mówi Daniel Franke, Managing Director FM Logistic Central Europe.


Zobacz także

Poznaj charakter nowego brandingu GLS
Tektura zyskuje na popularności w logistyce
Prologis doceniony za przejrzystość procesu rekrutacji
Park Hillwood we Wrocławiu w całości skomercjalizowany
REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera

Więcej na temat

DS Smith przyspiesza redukcję emisji dwutlenku węgla
Do 2030 produkty plastikowe mają być recyklingowane
GLP wdraża kolejne proekologiczne rozwiązanie
Głosowanie na ekoprojekty Eco2Way dobiegło końca

Nasze czasopisma

top logistyk 2020
mid 20202
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów