Przejdź do artykułu
2021-10-01 | Głos z rynku

Start rozwiązania branżowego od Utz z pojemnikiem transportowym wielokrotnego użytku – GS1 Smart*

Grupa Utz we współpracy z GS1 Germany GmbH (grupa firm handlowych oraz dużych producentów – liderów opinii na rynku Europy Zachodniej) opracowała nowe, rewolucyjne rozwiązanie do zastosowania w łańcuchu dostaw. Pojemniki GS1 SMART dla handlu, e-commerce oraz szerzej dla dystrybutorów różnorodnych dóbr – to po sukcesie serii pojemników RAKO oraz EUROTEC nowy kandydat do wzmocnienia gospodarki zrównoważonej, znacznie zmniejszający emisję CO2 w procesie dystrybucji.

Obecnie grupa Utz jest tuż przed uruchomieniem produkcji tej nowej linii pojemników, dzięki której można będzie ugruntować skuteczną gospodarkę cyrkulacyjną w logistyce. Jeden pojemnik dla handlu, dla e-commerce, dla dystrybutora, dla całej sieci dostaw.

Optymalizacja na celowniku

Cztery filie handlowe oraz sześciu dużych producentów rozpoczęły stosowanie pojemników wielokrotnego użytku do transportu produktów drogeryjnych. Zadaniem standaryzowanego przez GS1 systemu jest optymalizacja logistyki pomiędzy fabryką a filiami.

Branżowa inicjatywa systemu transportowego wielokrotnego użytku pomiędzy fabrykami a podmiotami sprzedażowymi wystartowała z użyciem 100 000 pojemników dla handlu, dla e-commerce oraz dla dystrybutorów z tworzywa sztucznego. Już od 1 czerwca w fabryce Gillette P&G w Łodzi w Polsce 34 różne artykuły (SKUs) są już pakowane w pojemniki wielokrotnego użytku. Dotyczy to dostaw dla Rossmanna, drogerii Müller i Edeki na rynku niemieckim .

Pojemnik transportowy wielokrotnego użytku GS1 Smart dla handlu ma wyeliminować wielokrotne przepakowywanie towarów w drodze z fabryki do filii. Ponadto ma on skutecznie wyeliminować zastosowanie jednorazowych kartonów. – Chcemy sprawić, aby łańcuchy dostaw pomiędzy przemysłem i handlem były tak efektywne, jak jest to tylko możliwe – a także ekologiczne – stwierdził Reinhard Wesp, dyrektor działu logistyki i dostosowania do potrzeb klienta w Procter & Gamble, odpowiedzialny za region DACH.

GS1 SmartBox

Celem - FMCG

W chwili obecnej testy rozwiązania angażują wielu uczestników – ważne by zbudować masę krytyczną, która uzasadni koszty wejścia tego rozwiązania. Celem zorganizowanej pod patronatem GS1 inicjatywy pojemników GS1 Smart dla dystrybutorów jest stworzenie systemu logistyki wielokrotnego użytku dla znaczącej części branży FMCG. W pierwszej fazie chodzi o drobne artykuły drogeryjne. Oprócz czterech podmiotów Rossmann, drogeria Müller i Edeka a także P&G, w pierwszej fazie pomiędzy zakładami produkcyjnymi a centrami dystrybucji sprzedawców pojemniki stosować będą także producenci z branży FMCG: Henkel Beauty Care, L’Oréal, Beiersdorf, Kao i Cosnova.

Dla wytwórców duże znaczenie ma wysoki udział rynkowy systemu wielokrotnego użytku, tak aby pojemniki z tworzywa sztucznego mogły w znacznym stopniu zastąpić pojemniki kartonowe. Dla handlowców wzrosną zyski wynikające z racjonalizacji, gdy będą mogli przetransportować pojedynczy pojemnik aż do filii bez przepakowywania. Gdy do tego dojdzie, nowy system wielokrotnego użytku będzie używany na całej długości łańcucha dostaw od fabryki aż po filię.

Produkcja seryjna pierwszych 100 000 pojemników dla handlu, e-commerce oraz dla dystrybutora rozpoczęła się u producenta Georg Utz w I połowie 2021.Z okazji ogłoszenia rozpoczęcia wdrażania organizacja GS1 zaapelowała do kolejnych przedsiębiorstw z branży dóbr konsumpcyjnych o udział w projekcie. Po wdrożeniu systemu w segmencie drogeryjnym ma on być wg GS1 stosowany także w transporcie innych towarów konsumpcyjnych jak np. odzieży oraz słodyczy.

*Artykuł sponsorowany


Zobacz także

Grupa Benetton z systemem AutoStore od Dematic
Packaging Innovations dowodem na restart branży
DHL Express dekarbonizuje flotę w Polsce
Bezproblemowy i szybki druk etykiet - tylko z GoDEX
REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera

Więcej na temat

Rynek nieruchomości magazynowych nie zwalnia tempa
Elektryczne rowery we flocie DHL
Raben w walce o czystsze powietrze
Prologis instaluje stacje napraw jednośladów
REKLAMA

Nasze czasopisma

top logistyk 2020
mid 20202
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów

REKLAMA