Przejdź do artykułu
2021-07-03 | Głos z rynku

W pełni zdalna bankowość ponownie dostępna

Bank Pocztowy udostępnia ponownie możliwość założenia konta bez wychodzenia z domu, za pośrednictwem kuriera Poczty Polskiej. Usługa ta została zawieszona w czasie pandemii, w związku z wprowadzanymi obostrzeniami epidemiologicznymi. Obecnie Klient nie musi podpisywać umowy w placówce – po złożeniu wniosku o otwarcie Konta w Porządku online bądź przez contact center Banku, dokumenty zostaną mu dostarczone do wybranego miejsca w ciągu 2 dni roboczych.

Bank podkreśla, że to kolejne rozwiązanie mające ułatwić dostęp do usług finansowych dla osób, które były w tym zakresie wykluczone lub tych, które preferują zdalny kontakt z bankiem, bez konieczności wychodzenia z domu.

W sytuacji znoszenia kolejnych obostrzeń związanych z koronawirusem, Bank Pocztowy udostępnia wszystkim osobom zainteresowanym otwarciem konta w Banku możliwość zrobienia tego w nowej formule - za pośrednictwem kuriera Poczty Polskiej, bez konieczności wychodzenia z domu. Wcześniej podobne rozwiązanie było dostępna jedynie dla osób zawierających umowy prowadzenia rachunku w EnveloBanku – cyfrowej bankowości, która na początku bieżącego roku stała się częścią Banku Pocztowego. Co więcej, w maju ubiegłego roku, ze względu na panującą wówczas sytuację epidemiologiczną, zawieranie umów za pośrednictwem kuriera zostało czasowo wstrzymane.

Obecnie wszystkie trzy warianty Konta w Porządku dla osób pełnoletnich można otwierać korzystając z pomocy kuriera Poczty Polskiej. To efekt połączenia Banku Pocztowego z jego cyfrową marką EnveloBank, które pozwoliło ujednolicić ofertę i zaproponować Klientom nową jakość.

Marcin Ledworowski Członek Zarządu Banku Pocztowego web Nowa usługa Banku Pocztowego to kolejny przykład współpracy w ramach Grupy Poczty Polskiej, zwiększającej dostępność oferowanych przez Bank usług finansowych. Wcześniej między innymi, w ramach projektu Mobilny Bankowiec, listonosze wyposażeni w tablety uzyskali możliwość ułatwienia potencjalnym klientom nawiązania kontaktu z Bankiem w celu uzyskania kredytu. Z drugiej zaś strony to rozwiązanie wpisujące się w naszą strategię działania zakładającą likwidowanie barier i wykluczeń w zakresie korzystania z usług finansowych oraz rozwój usług zdalnych. Mamy nadzieję, że nową usługę docenią w szczególności osoby, dla których wyjście z domu bywa wyzwaniem – czyli przede wszystkim niepełnosprawni ruchowo i seniorzy – a także wszyscy zabiegani Klienci, którzy zwyczajnie nie mają czasu na wizytę w placówce – mówi Marcin Ledworowski, członek Zarządu Banku Pocztowego.

Po zdalnym złożeniu wniosku o prowadzenie konta w Banku Pocztowym kurier Poczty Polskiej w ciągu 2 dni roboczych dostarczy Klientowi umowę, a potwierdzenie otwarcia rachunku wraz z jego numerem przesłane zostanie na adres email. Klient automatycznie otrzyma również dostęp do wszystkich usług i korzyści, jakie daje Konto w Porządku.

Więcej szczegółów na ten temat można znaleźć tutaj.

Aktualności, wydarzenia, komentarze, branżowe czasopisma - bądź na bieżąco. Zapisz się do newslettera portalu logistyczny.com - KLIKNIJ

 


Zobacz także

Rośnie popyt na usługi lotnicze
Na rynku brakuje kontenerów i statków
Firma Gartner wskazała światowego lidera 3PL
Pojemniki bekuplast zasiliły magazyn Orbico
REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera

Więcej na temat

Poczta Polska rozwija współpracę z Pocztą Chińską
Poczta Polska wspomaga Ministerstwo Zdrowia
Nowy standard na rynku finansowym
Epaka pomaga znaleźć najtańszego kuriera
REKLAMA

Nasze czasopisma

top logistyk 2020
mid 20202
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów

REKLAMA