Przejdź do artykułu
2021-03-01 | Głos z rynku

Jak obniżyć koszty usuwania lakierów, tuszy i farb?

W większości zakładów, w których używa się lakierów, farb lub tuszy, do usuwania ich pozostałości z narzędzi wykorzystuje się płyny myjące oparte na rozpuszczalnikach. Powód jest prosty – metoda ta wydaje się najtańsza. Czy jednak naprawdę taka jest?

Jednostkowe koszty zakupu rozpuszczalnika są rzeczywiście bardzo niskie. Rzetelna ocena musi się jednak opierać na analizie kosztów całego procesu czyszczenia narzędzi lakierniczych. Jak się za nią zabrać?

Po pierwsze, w kalkulacji należy wziąć pod uwagę ilość zużywanego środka myjącego, a ta jest bardzo wysoka. Rozpuszczalnik szybko nasyca się zabrudzeniami, a ich oddzielanie w drodze destylacji jest nieskuteczne. Dobry efekt czyszczenia można osiągnąć tylko dzięki częstym wymianom kąpieli myjącej. Zużycie płynu dodatkowo zwiększa fakt, iż mycie narzędzi zabrudzonych różnymi rodzajami i kolorami farb czy lakierów odbywa się w osobnych pojemnikach.

Kolejnym aspektem jest ilość generowanych odpadów niebezpiecznych oraz koszty ich utylizacji. W dzisiejszych czasach jest to znaczne obciążenie finansowe dla zakładu, choć często ukryte w kosztach najmowanych systemów myjących.

Należy też pamiętać, że rozpuszczalniki to substancje łatwopalne, o wysokiej zawartości lotnych związków organicznych (LZO). Dlatego ich użytkowanie wiąże się z instalacją odciągów, stosowaniem odpowiednich środków ochrony osobistej, a także ponoszeniem opłat tytułu emisji LZO.

Wymienione wyżej czynniki pozwalają obalić tezę, iż wykorzystanie rozpuszczalników jest ekonomiczne. Jest jednak dobra wiadomość: koszty procesu czyszczenia narzędzi lakierniczych można kilkukrotnie obniżyć, dzięki wdrożeniu technologii PROLAQ grupy Bio-Circle.

Liczne zakłady w Polsce i na świecie przekonały się, że zastosowanie tej metody pozwala osiągnąć znaczne oszczędności. Powodem jest możliwość segmentacji zabrudzeń wprowadzanych do kąpieli myjącej – to wielokrotnie zmniejsza ilość zużywanego płynu i generowanych odpadów. Doskonała jakość mycia utrzymuje się przez długi czas, bez względu na to, ile rodzajów i kolorów farb czy lakierów usuwamy z narzędzi. Redukcja LZO, brak konieczności stosowania odciągów oraz bezpieczeństwo użytkowników i zakładu to kolejne zalety tej metody.

Wszystko to czyni technologię PROLAQ rozwiązaniem skutecznym i bezpiecznym, a jednocześnie -najbardziej ekonomicznym.  

Testy skuteczności tej metody można zobaczyć na żywo podczas kolejnego bezpłatnego webinaru z cyklu Akademia Bio-Circle. Szczegóły pod adresem: https://www.bio-circle.com.pl/webinary/mycie-narzedzi-lakierniczych.


Zobacz także

GLS z nowym członkiem Zarządu GLS Poland
Firmy stawiają na rozwój kanałów sprzedaży
Tork pomaga zapewnić bezpieczną opiekę zdrowotną
REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera

Więcej na temat

Tork wprowadza Tork Vision Sprzątanie
Tork w gronie laureatów XV edycji Superbrands Polska
Tork rozszerza ofertę przemysłową o nowe produkty
6 sposobów na obniżenie kosztów w firmie logistycznej

Nasze czasopisma

top logistyk 2020
mid 20202
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów