2020-09-22 | Głos z rynku

Airbus prezentuje przyszłość lotnictwa cywilnego

Airbus ujawnił trzy koncepcje dla pierwszego na świecie komercyjnego samoloty o zerowej emisji zanieczyszczeń, który mógłby zostać wprowadzony do eksploatacji do 2035 r. Każda z tych koncepcji reprezentuje inne podejście do osiągnięcia celu zero-emission, badając różne ścieżki technologiczne i konfiguracje aerodynamiczne w celu wsparcia ambicji firmy, aby stać się liderem w dekarbonizacji całego przemysłu lotniczego.

Wszystkie te koncepcje opierają się na wodorze jako podstawowym źródle energii - jest to opcja, która zdaniem Airbusa jest wyjątkowo obiecująca jako czyste paliwo lotnicze i prawdopodobnie będzie rozwiązaniem dla przemysłu lotniczego i wielu innych gałęzi przemysłu w celu osiągnięcia ich celów neutralnych dla klimatu.

"Jest to historyczny moment dla całego sektora lotnictwa komercyjnego i zamierzamy odegrać wiodącą rolę w najważniejszym przejściu, jakie kiedykolwiek miało miejsce w tej branży. Koncepcje, które dziś prezentujemy, dają światu wgląd w nasze ambicje, aby stworzyć śmiałą wizję przyszłości lotnictwa bezemisyjnego" - powiedział Guillaume Faury, Dyrektor Generalny Airbusa.

"Jestem głęboko przekonany, że wykorzystanie wodoru - zarówno w paliwach syntetycznych, jak i jako podstawowego źródła energii dla samolotów komercyjnych - może znacząco zmniejszyć wpływ lotnictwa na klimat"- dodał.

Trzy koncepcje - wszystkie pod kryptonimem "ZEROe" - pierwszego neutralnego dla klimatu samolotu komercyjnego o zerowej emisji obejmują:

  • Samolot turbowentylatorowy (120-200 pasażerów) o zasięgu ponad 2000 mil morskich, zdolny do pracy transkontynentalnej i napędzany zmodyfikowanym silnikiem gazowo-turbinowym pracującym na wodorze, a nie na paliwie odrzutowym. Ciekły wodór będzie przechowywany i rozprowadzany za pomocą zbiorników umieszczonych za tylną przegrodą ciśnieniową.

AirbusZEROe Turbofan Concept

  • Konstrukcja turbośmigłowa (do 100 pasażerów) wykorzystująca silnik turbośmigłowy zamiast turbowentylatora, a także napędzana wodorrm w zmodyfikowanych silnikach gazowo-turbinowych. Samolot ma mieć zasięg ponad 1000 mil morskich , co czyni go idealną opcją na podróże krótkodystansowe.

AirbusZEROe Turboprop Concept

  • Koncepcja "blended-wing body" (do 200 pasażerów), w której skrzydła łączą się z głównym korpusem samolotu o zasięgu podobnym do konstrukcji turbowentylatorowej. Wyjątkowo szeroki kadłub otwiera wiele możliwości przechowywania i rozprowadzania wodoru, a także projektowania układu kabiny.

AirbusZEROe Blended Wing Body Concept

"Te koncepcje pomogą nam zbadać i dopracować projekt i układ pierwszego na świecie neutralnego dla klimatu, bezemisyjnego samolotu komerycjnego, który zamierzamy wprowadzić do użytku do 2035 r." - powiedział Guillaume Faury i dodał:  "przejście na wodór, jako podstawowe źródło energii dla tych koncepcyjnych samolotów, będzie wymagało zdecydowanych działań ze strony całego ekosystemu lotniczego. Wraz ze wsparciem ze strony rządu i partnerów przemysłowych możemy sprostać temu wyzwaniu, aby zwiększyć wykorzystanie energii odnawialnej i wodoru dla zrównoważonej przyszłości przemysłu lotniczego".

Aby sprostać tym wyzwaniom, porty lotnicze będą musiały zainwestować środki w rozwój infrastruktury transportu wodoru i uzupełniania paliwa w celu zaspokojenia potrzeb związanych z codzienną działalnością. Wsparcie ze strony rządów będzie miało kluczowe znaczenie dla osiągnięcia tych celów poprzez zwiększenie środków na badania i technologie, cyfryzację oraz mechanizmy zachęcające do stosowania zrównoważonych paliw i odnowienia flot samolotów, aby umożliwić liniom lotniczym wcześniejsze wycofanie starszych, mniej przyjaznych dla środowiska samolotów.


Zobacz także

Startup Elite Shipyard wybrał platformę 3DEXPERIENCE w na potrzeby projektowania jachtów
Czy fotowoltaikę warto zainstalować w firmie?
Giełdy transportowe odnotowują wyraźne ożywienie w ofertach ładunków
REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera

Więcej na temat

Sescom aktywnie inwestuje w technologię wodorową
Smurfit Kappa weźmie udział w projekcie dotyczącym magazynowania energii w formie wodoru
Wizz Air odebrał pierwszego z 267 Airbusów A320neo
Wodorowa ciężarówka Toyoty na ulicach Los Angeles
REKLAMA

Nasze czasopisma

top logistyk 2020
mid 20202
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów

REKLAMA