2020-01-07 | Głos z rynku

Nowy rodzaj działalności Loconi Intermodal

Loconi Intermodal SA. stale inwestuje w rozwój infrastruktury. Firma rozbudowała w listopadzie powierzchnię terminala w Warszawie, jednego z kluczowych obiektów w swojej sieci intermodalnej. Operator zwiększył jego zdolności składowe o 25 proc., rozwijając jednocześnie usługi depotowe dla chińskich kontenerów.

Terminal intermodalny Loconi w Warszawie działa od 2015 roku. Jeszcze do niedawna zajmował obszar 6,8 ha i dysponował powierzchnią składową 3,5 tys. TEU. W listopadzie 2019 r. Loconi Intermodal wydzierżawiło dodatkowe 11 tys. mkw., zwiększając jego powierzchnię do prawie 8 ha i zdolności składowe do 4,3 tys. TEU. Rozwój ten był odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie na usługi depotowe - składowanie kontenerów, z których korzystają głównie klienci z Chin. To nowy kierunek rozwoju usług w strategii biznesowej Loconi Intermodal.

"Nasza dotychczasowa działalność terminalowa była związana bezpośrednio z usługami transportu intermodalnego, czyli przewozy kolejowe z/do polskich portów morskich, trucking, przeładunki oraz składowanie kontenerów armatorskich. W ciągu 4 lat działalności w centrum Polski, poszerzyliśmy swoją działalność o usługi depotowe, głównie dla chińskich firm. Nasi wschodni partnerzy oferują polskim klientom sprzedaż albo leasing kontenerów oraz popularną nadal formę krótko- lub długoterminowej dzierżawy" – wyjaśnia Katarzyna Kwasiborska, dyrektor ds. terminali w Loconi Intermodal SA.

Dogodne warunki do rozwoju nowych usług

Niewątpliwie na rozwój zarówno terminala Loconi jak i usług depotowych w Warszawie mają wpływ: dogodne położenie w centrum Polski, dostęp do najważniejszych szlaków kolejowych i drogowych, całodobowa praca oddziału oraz gęsta sieć połączeń kolejowych Loconi z portami morskimi (aktualnie operator oferuje łącznie 20 połączeń z/do Warszawy). Nie bez znaczenia tutaj jest też obsługa transportów z Nowego Jedwabnego Szlaku i stale rosnąca liczba połączeń kolejowych z Chinami, z których korzysta coraz więcej firm, jako alternatywa dla frachtu morskiego.

"Kontrakty na składowanie chińskich kontenerów podpisaliśmy już z 12 firmami i liczba ta cały czas rośnie. Rok 2019 zamkniemy na poziomie ponad 8 tys. przeładunków zrealizowanych na zlecenie kontrahentów z Chin. Pracujemy też nad rozwojem pokrewnych usług, takich jak neutralizacja kontenerów i ich naprawy" – zapowiada Katarzyna Kwasiborska.

Średni czas składowania pustego (po rozładunku) kontenera z Chin na warszawskim terminalu Loconi wynosi około 70 dni. Aktualnie znajduje się tam około 2200 TEU (1100 kontenerów 40’HC), co zajmuje 50 proc. powierzchni składowej terminala.

Usługi dla partnerów chińskich sukcesywnie rosną od 2016 roku wraz ze wzrostem liczby pociągów intermodalnych na trasie Chiny - Polska. Loconi prognozuje, iż w zakresie obsługi chińskich kontenerów osiągnie 50 proc. wzrost w 2020 roku.

Aktualności, wydarzenia, komentarze, branżowe czasopisma - bądź na bieżąco. Zapisz się do newslettera portalu logistyczny.com - KLIKNIJ

 


Zobacz także

Branża transportowa wymaga dużych zmian w cyfryzacji
Robotyka mobilna - w jaki sposób wspiera zadania logistyczne w przemyśle?
ID Logistics ogłasza strategiczne przejęcie Jagged Peak
Regulacje prawne, które chronią nas przed skażeniem
REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera

Więcej na temat

Łańcuchy dostaw mogą ulec zmianom
Koronawirus podtrzymuje przy życiu lotnicze cargo
Intermodal może ułatwić transport w Europie
DB Schenker uruchamia pociąg z Yantai do Duisburga lub Hamburga
REKLAMA

Nasze czasopisma

top logistyk 2020
mid 20202
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów

REKLAMA