Przejdź do artykułu

Kaizen

Kaizen 4/2016
<< Cofnij

Zrób to lean

Supermarkety zbudowane z regałów przepływowych to jedno z typowych rozwiązań realizujących koncepcję lean manufacturing w zakładach produkcyjnych. Współczesne systemy dają szerokie możliwości konfiguracyjne, które są niezwykle cenione przez zarządzających produkcją. Prostota tych rozwiązań sprawia, że coraz częściej ich użytkownicy rozbudowują supermarkety na własną rękę.
item PIC PRD PRF L49C8834 SALL AQU V1
 
Podstawową korzyścią, która wypływa z zastosowania tego typu rozwiązań, jest zapewnienie szybkiej dostępności komponentów do montażu. System ssący, w którym w prosty sposób zgłasza się zapotrzebowanie na zasilenie regału poprzez odłożenie pojemnika na koniec gniazda regałowego, przyspiesza przepływ towaru bez zbędnego składowania. Na regale znajduje się taka ilość towaru, na jaką istnieje aktualne zapotrzebowanie, z bezpiecznym zapasem buforowym, a regały zostają zasilane na bieżąco, zgodnie z zasadą just-in-time. Zapewnienie dostępności komponentów do produkcji zapobiega przestojom wynikającym z braków materiałowych, co ogranicza tzw. mudę oczekiwania, która ma miejsce wtedy, gdy operator biernie oczekuje na dostawę komponentów.

Dużą zaletą tego typu regałów jest zastosowanie sytemu przepływowego w postaci rolek lub  mini rolek, które pozwalają jednostce ładunkowej  przemieszczać się pod wpływem siły grawitacji bezpośrednio do operatora. Takie rozwiązanie umożliwia operatorom linii produkcyjnej bezpośredni dostęp do potrzebnego elementu znajdującego się poziomie regału przepływowego, co bezpośrednio przekłada się na oszczędność czasu, dzięki eliminacji zbędnych i czasochłonnych ruchów. Lokalizacja półkowych regałów przepływowych w możliwie najbliższym sąsiedztwie linii produkcyjnej przekłada się zatem na redukcję kosztów transportu wewnętrznego.
 

Zasilanie linii produkcyjnej w oparciu o supermarket jest szczególnie wydajne przy zwalczaniu strat spowodowanych przez transport i niepotrzebny ruch. Cechuje je łatwość przebudowy, możliwość łączenia w rozmaite konfiguracje, ergonomia oraz redukcja hałasu.  W praktyce tego rodzaju rozwiązania poprawiają wydajność, zapewniają ciągłość w procesie, czyli uogólniając optymalizują pracę.

Operacje na żywym organizmie

W projektowaniu linii produkcyjnej jedną z ważniejszych kwestii pozostaje zapewnienie ciągłości dostaw  właściwych komponentów niezbędnych do montażu we właściwej ilości, we właściwym czasie i na właściwe miejsce. Regały przepływowe  modułowe usytuowane w zasięgu pracy operatorów umożliwiają płynną pracę bez zbędnych przestojów, a dodatkowo, w przypadku przezbrojeń urządzeń, napraw nagłych, nie stanowią istotnej przeszkody fizycznej w dostępie do zabudowanych urządzeń.

Jak wiadomo, każda linia produkcyjna jest unikatowym „organizmem”, w związku z czym, w odniesieniu do projektów instalacji supermarketów, nie ma mowy o rozwiązaniach standardowych. Co prawda powstają zwykle z ustandaryzowanych elementów niczym konstrukcje „z klocków”, natomiast faktem jest, że każdy obszar produkcji żyje własnym życiem, a całościowe projekty instalacji są zwykle realizowane jako skrojone pod indywidualne potrzeby. - Każdy projekt jest „szyty na miarę”, a wszystkie parametry regału są dobierane indywidualnie wg zapotrzebowania. Dlatego koniecznym jest wizyta naszego specjalisty w zakładzie klienta, która ma na celu analizę stanu obecnego i zebranie danych wejściowych do projektu. – mówi Tomasz Pyzik z firmy Masklogik. Do głównych czynników wpływających na końcowy wygląd mobilnych regałów przepływowych nasz rozmówca zalicza: ilość komponentów, jaką ma pomieścić dany regał przepływowy, wymiary opakowań, waga opakowań, wielkość obszaru, w który trzeba się wkomponować. Na podstawie tych danych dział projektowy przygotowuje projekt strefy supermarketów. - Przy tworzeniu projektu szczególną uwagę przywiązujemy do zachowania odpowiedniej ergonomii tak, by wykonane konstrukcje były przyjazne i dostosowane do potrzeb użytkownika. – dodaje Tomasz Pyzik.
 
W modelowym projektowaniu stref mobilnych regałów przepływowych  ważne jest uwzględnienie procesu całościowo. Koncentracja nie tylko na doraźnym zapotrzebowaniu w danej przestrzeni  ale na spojrzeniu na proces z pewnej odległości i uchwycenie jego złożoności i zależności.

Samodzielne konfiguracje

System LPS (Lean Production System) firmy item Polska umożliwia budowanie lekkich i niezwykle stabilnych regałów przepływowych, przy użyciu jednego narzędzia i udziale jednej osoby. Niewątpliwą korzyścią z zastosowania tego rozwiązania jest oszczędność czasu, jak i czynnika ludzkiego. Łączniki D30 są wstępnie zmontowane, co wg badań przeprowadzonych przez item wpływa na oszczędność rzędu 62 proc. Posiadając podstawową wiedzę każdy użytkownik jest w stanie samodzielnie przekonfigurować strefy. - Wprowadzony przez item system rurkowy Lean Production System, jak wskazuje jego nazwa ma umożliwić jak najprosztszą budowę wymaganych konstrukcji bez generowania zbędnych kroków. Filozofia systemu oparta jest na jednym łączniku , już przygotowanym do montażu. System LPS został tak przemyślany aby jedna osoba mogła tworzyć żądane rozwiązania a przy zachowaniu maksymalnej wytrzymałości nasze rozwiązania okazywały się dużo lżejsze niż rozwiązania konkurencji. – mówi Grzegorz Jazowski dyrektor polskiego oddziału item. Ponadto firma item intensywnie działa na rynku wcielając się niejako w rolę konsultanta i edukatora swoich obecnych i potencjalnych klientów. Serwis item obejmuje wiele  zagadnień z zakresu edukacji. - Prowadzimy bezpłatne szkolenia z wykorzystania systemu LPS, ale to nie wszystko. Nasi Inżynierowie Sprzedaży posiadają gruntowną wiedzę z zakresu kształtowania  leanowskich rozwiązań i podczas wizyt u klientów służą pomocą w znalezieniu odpowiedniego rozwiązania. Ponadto współpracujemy z firmami szkoleniowymi analizującymi i wprowadzającymi rozwiązania z zakresu odchudzonej produkcji. – dodaje Grzegorz Jazowski.
 

Korzystając z linii produktów FLEXLOGIK będących częścią oferty firmy Masklogik również można w prosty sposób, bezproblemowo stworzyć własną infrastrukturę produkcyjną. Asortyment tego dostawcy stanowią profile rurkowe, łączniki, listwy rolkowe, kółka i szeroka gama akcesoriów. Używając jedynie klucza imbusowego oraz obcinaka do rurek użytkownik jest w stanie samodzielnie złożyć magazyny materiałów typu FIFO, stoły robocze, linie montażowe, wózki specjalne oraz wszystko co jest niezbędne do zmodernizowania firmy. FLEXLOGIK skraca czas realizacji konstrukcji, pozwala na elastyczne dokonywanie zmian w istniejących już konstrukcjach. - Klienci którzy zamawiają gotowe konstrukcje zazwyczaj korzystają z naszej pomocy przy ewentualnej rozbudowie czy zmianie konfiguracji strefy. W takich przypadkach zespół naszych techników już na miejscu u klienta dokonuje oczekiwanych zmian i dostosowuje regały do aktualnych potrzeb. – mówi Tomasz Pyzik  z firmy Masklogik. Technicy montażowi są specjalistami w zakresie nawet najbardziej skomplikowanych aplikacji. Konstrukcja mobilnych regałów przepływowych nigdy nie jest stała, w dowolnym momencie można ją zmienić zgodnie z filozofią Kaizen zakładającą ciągłe ulepszenia. - W przypadku tego produktu istnieje możliwość konfiguracji wielu parametrów - szerokości, długości, wysokości, ilości poziomów, itd. Regały można modyfikować, zgodnie ze zmieniającymi się potrzebami użytkowników. – dodaje Tomasz Pyzik.
 
Michał Klecha
 
REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera

Nasze czasopisma

top logistyk 2020
mid 20202
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów