Przejdź do artykułu
2024-05-13 | W magazynie

Mądry i elektryczny

Na targach LogiMAT w Stuttgarcie Clark po raz pierwszy publicznie zaprezentował nową serię S Electric. Wraz z elektrycznymi czterokołowymi wózkami widłowymi SE25-35 o udźwigu od 2,5 do 3,5 t, Clark Europe wprowadził na rynek pierwszą generację elektrycznych wózków widłowych, które podobnie jak ich odpowiedniki z silnikami spalinowymi, charakteryzują się atrybutami Smart, Strong and Safe.
Mądry i elektryczny (Żródło: Clark)

Dzięki fantastycznym osiągom, wysokim standardom bezpieczeństwa i doskonałej ergonomii, elektryczne wózki widłowe z przeciwwagą SE25-35 utrzymują procesy logistyczne w ruchu, zgodnie z wymaganiami w obszarze handlu, dystrybucji oraz przemysłu spożywczego, chemicznego i farmaceutycznego, bez powodowania szkodliwych emisji. Elektryczne wózki widłowe zostały zaprojektowane z myślą o wysokiej wydajności obsługi przy niskich kosztach eksploatacji przez cały cykl życia, co czyni je kolejną wysoce wydajną i przyjazną dla środowiska alternatywą dla wózków widłowych Clark napędzanych silnikiem spalinowym.

SMART – elastyczne rozwiązanie akumulatorowe o niezawodnej wydajności

Dzięki zaawansowanemu wyświetlaczowi Smart ze zintegrowaną kamerą cofania, aktywnym systemom bezpieczeństwa i bogatemu wyposażeniu dodatkowemu, seria SE25-35 jest idealna do intensywnego użytkowania w pomieszczeniach zamkniętych i na zewnątrz. Na szczególną uwagę zasługują nowe maszty, które oferują doskonałą widoczność dzięki podwójnym siłownikom wolnego skoku. Oprócz przyjaznej dla serwisu konfiguracji, w konstrukcji wózków widłowych zastosowano wiele inteligentnych pomysłów poprawiających obsługę i ergonomię, takich jak intuicyjna zmiana kierunku zintegrowana z dźwigniami hydraulicznymi bądź minidźwigniami, czy też elektryczny hamulec postojowy, który zapobiega niezamierzonemu przyśpieszeniu lub stoczeniu się pojazdu do tyłu.

CLARK S Series Electric 12 v2 13052024

Kolejny atut: klienci mają możliwość zmiany źródła energii pojazdu i odpowiedniego dostosowania oprogramowania bez większego dodatkowego wysiłku, jeśli zmienią się wymagania aplikacji. Operator może obsługiwać wózek widłowy z klasycznym akumulatorem kwasowo-ołowiowym lub w razie potrzeby przełączyć się na wysokowydajną technologię litowo-jonową Clark, która jest szczególnie skuteczna w zastosowaniach wielozmianowych. Dzięki temu inteligentnemu rozwiązaniu baterii, elektryczne wózki widłowe są predestynowane do prawie wszystkich zastosowań.

STRONG – moc elektryczna zapewniająca najwyższą wydajność

Modele z serii SE25-35 są wyposażone w dwa cichobieżne silniki trakcyjne prądu przemiennego, każdy o mocy 9,0 kW i 80-woltowej trójfazowej technologii prądu przemiennego, które umożliwiają szybkie przyśpieszenie i dużą siłę ciągu. Nieulegające zużyciu, mocne silniki prądu przemiennego osiągają prędkość maksymalną odpowiednio do 19 i 20 km/h. Dostępne są trzy indywidualnie programowalne tryby jazdy zapewniające energooszczędne wykorzystanie wózka. W zależności od potrzeb można również ustawić siłę hamowania odzyskowego za pomocą hamulca silnikowego i automatyczną redukcję prędkości podczas pokonywania zakrętów. Bezpieczne użytkowanie na pochyłym terenie lub rampach gwarantuje automatycznie włączający się elektryczny hamulec postojowy. Zapobiega to niezamierzonemu przyśpieszeniu lub stoczeniu się wózka do tyłu i zapewnia operatorowi stałą kontrolę nad pojazdem.

CLARK S Series Electric 11 13052024 v6

Jak można oczekiwać od firmy Clark, wózki serii S Electric zostały zaprojektowane zgodnie z koncepcją Built to Last. Wymaga to solidnej konstrukcji z wysokiej jakości i trwałymi głównymi komponentami: w serii S Electric obejmuje to mokre, bezobsługowe hamulce wielotarczowe, trwałą i chronioną elektronicznie skrzynię biegów, stabilną, wolną od wibracji oś skrętną, wypróbowane i przetestowane maszty podnośnikowe własnej produkcji Clark z 6-rolkową karetką wideł, solidną osią skrętną i w pełni spawanymi ramami, które są standardem w wózkach SE25-35.

Bezobsługowe hamulce wielotarczowe z chłodzeniem olejowym sprawdzają się również na mokrych lub zakurzonych nawierzchniach dzięki silnemu efektowi hamowania. Należy również podkreślić długie okresy międzyprzeglądowe oraz niskie koszty eksploatacji i konserwacji. W przypadku konserwacji wszystkie istotne komponenty są łatwo dostępne dla serwisanta, co minimalizuje przestoje.

SAFE – ergonomiczne miejsce pracy operatora gwarantuje intuicyjną i bezpieczną obsługę

Seria S Electric posiada przestronne i ergonomiczne miejsce pracy kierowcy, które zapewnia operatorowi dużą przestrzeń na nogi i głowę, a także liczne opcje przechowywania dokumentów, napojów i urządzeń przenośnych, jak telefon komórkowy czy skaner. Aby spełnić indywidualne wymagania, Clark oferuje różne regulowane komfortowe fotele z zawieszeniem pneumatycznym lub mechanicznym. Pochylenie kolumny kierownicy można dostosować do potrzeb operatora. Pedały są zgodne z wymogami motoryzacyjnymi. Operator ma doskonały widok do przodu na widły i ładunek. Jest to możliwe dzięki dużej przestrzeni obserwacyjnej i zagnieżdżonym profilom masztu. Zwiększa to bezpieczeństwo podczas jazdy na wprost oraz przechowywania i pobierania ładunków. W masztach typu Triplex siłowniki swobodnego podnoszenia są zaprojektowane jako podwójne siłowniki główne, które również zapewniają najlepszą widoczność do przodu. 5-calowy kolorowy wyświetlacz o wysokim kontraście, odporny na zachlapania, dostarcza informacji o wszystkich ważnych parametrach pojazdu, takich jak prędkość jazdy, masa ładunku i czas pracy do następnego przeglądu. Komunikaty bezpieczeństwa i ostrzeżenia są wyświetlane w 24 językach europejskich. W przypadku korzystania z kamery cofania obraz jest przesyłany do kolorowego wyświetlacza, dzięki czemu operator ma dobry przegląd działań na swojej trasie podczas cofania i nie wymaga skupienia uwagi na dodatkowym monitorze pokazującym obraz z kamery.

Pojazd można obsługiwać za pomocą regulowanych minidźwigni zintegrowanych z podłokietnikiem lub za pomocą ergonomicznie rozmieszczonych dźwigni hydraulicznych przy fotelu. Intuicyjne przełączanie kierunku jazdy za pomocą dźwigni hydraulicznej lub minidźwigni odciąża kierowcę, ponieważ nie musi on sięgać dookoła, aby zmienić kierunek jazdy. Wspomaganie układu kierowniczego sprawia, że podczas manewrowania wymagana jest niewielka siła kierowania i niewielka liczba obrotów kierownicą. Dzięki kątowi skrętu tylnej osi wynoszącemu 101° (Zero Steer Turn Axle) pojazd skręca niemal w miejscu i idealnie nadaje się do użytku w wąskich korytarzach. W szczególności SE30s charakteryzuje się bezkompromisową zwrotnością. W tym modelu Clark łączy kompaktową ramę 2,5-tonowego modelu z większą ładownością wynoszącą trzy tony i mocnym dwusilnikowym napędem na przednie koła. To sprawia, że SE30s idealnie nadaje się do przenoszenia ciężkich ładunków w miejscach o bardzo ograniczonej przestrzeni.

CLARK S Series Electric 07 1305120204 v4

Dodatkowe zabezpieczenia

Dla operatorów, dla których priorytetem jest maksymalne bezpieczeństwo, opcjonalnie dostępne są dodatkowe funkcje bezpieczeństwa. Obejmują one na przykład wskaźnik wagi ładunku, który mierzy masę ładunku na widłach i pomaga zapobiegać przeciążeniu wózka. Dzięki systemowi pionowego masztu (VMS), który jest również opcjonalny, czujnik przechyłu automatycznie ustawia maszt w pozycji pionowej, dzięki czemu towary mogą być ładowane i rozładowywane szybko i bezpiecznie. System VMS ustawia maszt pionowo zarówno podczas przechylania do przodu, jak i do tyłu oraz wyrównuje pozycję pojazdu na nierównych podłogach lub rampach.

Nowy system kamer Clark SafeView HD

Wraz z serią S Electric, Clark wprowadza również nową opcjonalną kamerę SafeView HD, która ma zastąpić analogowy system kamer SafeView. SafeView HD to w pełni cyfrowa kamera HD o rozdzielczości 1280 x 720 pikseli (16:9) z trzema szerokokątnymi kamerami (lewa/tylna/prawa) zainstalowanymi na wózku widłowym oraz 10-calowym ekranem dotykowym. Operator może wybierać między różnymi widokami w zależności od potrzeb (widok z lotu ptaka, widok podzielonego ekranu i widok 3D). Znacząco zwiększa to bezpieczeństwo podczas użytkowania, ponieważ operator zawsze wie, co dzieje się w jego środowisku pracy w czasie rzeczywistym z szybkością 30 klatek na sekundę.

CLARK S Series Electric 08 13052024 v3

Dostosowane do aplikacji

Clark oferuje bogate dodatkowe wyposażenie i opcje dla różnych zastosowań dla serii S Electric: opcjonalne wyposażenie obejmuje różne kabiny, takie jak ochrona przed deszczem (stalowo-szklany dach), ochrona przed warunkami atmosferycznymi (dach i przednia szyba), częściowa (dach, przednia i tylna szyba) i pełna kabina, minidźwignie zintegrowane w podłokietniku ze zmianą kierunku jazdy lub dźwignie mechaniczne, boczna wymiana baterii za pomocą ręcznego wózka paletowego, niebieskie światła ostrzegawcze LED jako wizualne ostrzeżenie o cofaniu, wskaźnik wagi ładunku, port ładowania USB do ładowania urządzeń mobilnych, osprzęt dodatkowy i dodatkowe opcje bezpieczeństwa.

CLARK S Series Electric 03 v8 130520242

Ten i inne artykuły znajdziecie w czasopiśmie Magazynowanie i Dystrybucja – dostępnym w naszym sklepie


Zobacz także

E-handel rośnie, dlatego przybywa magazynów w granicach miast – blisko aktywnych klientów
Zwrot podatku za tankowanie w 29 krajach Europy!
Nowe miejsce dla logistyki miejskiej na Dolnym Śląsku
Logistyka ma w sobie naturalną umiejętność błyskawicznego przystosowania do zmian otoczenia
REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera

Nasze czasopisma

top logistyk 2020
mid 20202
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów