Przejdź do artykułu
2024-02-20 | W magazynie

 

Wózki widłowe: czy warto kupić używany sprzęt?

Wózki widłowe są powszechnie wykorzystywane do transportu ładunków na paletach zarówno w magazynach czy halach produkcyjnych, jak i na placach składowych. Ceny nowych pojazdów dochodzą nawet do kilkuset tysięcy złotych, dlatego też wielu przedsiębiorców rozważa zakup używanego sprzętu. Czy wózek widłowy z rynku wtórnego to dobry pomysł? Sprawdź!

wozekwidlowy 2800px 20022024

Zdj.: Unsplash

Kiedy warto rozważyć zakup używanego wózka widłowego?

Zakup wózka widłowego z rynku wtórnego do dobry pomysł, jeśli:
• szukasz oszczędności;
• nie chcesz wynajmować pojazdu i nie masz wystarczającej ilości środków na zakup nowego modelu;
• potrzebujesz pojazdu sezonowo lub kilka razy w roku przez krótki okres;
• dysponujesz dużą flotą lekkich pojazdów transportowych i chcesz ją uzupełnić o „zapasowy” wózek.

Niezależnie od motywacji zakup używanego wózka widłowego wydaje się dobrym rozwiązaniem w wielu sytuacjach. Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto przeanalizować wszystkie argumenty „za” i „przeciw”.

Czy warto zdecydować się na zakup używanego wózka widłowego?

W wielu firmach wózek widłowy pełni niezwykle ważną funkcję. W razie awarii jednego z modeli z floty lub wzrostu zapotrzebowania na przewóz ładunków często pojawia się myśl o zakupie pojazdu z rynku wtórnego. Taki sposób na pozyskanie dodatkowego środka transportu budzi jednak w wielu przedsiębiorcach pewne wątpliwości.

Zakup używanego wózka widłowego: plusy

Do najważniejszych argumentów przemawiających za zakupem używanego wózka widłowego zaliczają się:

niski koszt inwestycji – ceny modeli z rynku wtórnego są znacznie niższe od stawek za nowe pojazdy;
duża dostępność – w ofercie firm oferujących pojazdy używane znajduje się dużo modeli, które zostały już zdjęte z taśm produkcyjnych;
możliwość negocjacji ceny – sprzedawcy używanych środków transportu są bardziej skłonni do opuszczania ceny z uwagi na drobne wady pojazdów;
elastyczność wyboru indywidualnego wyposażenia – niektóre firmy zajmujące się sprzedażą używanych wózków widłowych oferują możliwość dostosowania pojazdu do potrzeb inwestora. Proponują odnowienie wybranych elementów lub ich całkowitą wymianę.

To tylko kilka najważniejszych korzyści wynikających z zakupu modelu z rynku wtórnego. Używane wózki widłowe to przede wszystkim duża oszczędność, co ma ogromne znaczenie dla wielu przedsiębiorców.

Zakup używanego wózka widłowego: minusy

Przedsiębiorcy rozważający zakup używanego wózka widłowego zwracają uwagę na:

większe ryzyko wystąpienia awarii – sprzęt z drugiej ręki mogę być obciążony ukrytymi wadami niemożliwymi do wykrycia przed zakupem;
krótszą żywotność – poszczególne elementy i podzespoły urządzenia są już nieco zużyte, co może negatywnie wpływać na ich wydajność;
brak możliwości spersonalizowania parametrów technicznych – w nowych modelach tworzonych na zamówienie inwestor może wybrać np. rodzaj zasilania czy typ kół. W pojazdach używanych przeprowadzenie niektórych modyfikacji okazuje się niemożliwe.

Ile kosztują używane wózki widłowe?

Koszt pojazdu z rynku wtórnego zależy od wielu czynników. Wpływ na ostateczną stawkę podaną przez zbywcę mają m.in. rok produkcji, liczba godzin pracy i parametry techniczne danego egzemplarza.

Sprzedażą używanych wózków widłowych zajmuje się m.in. firma Toyota. Na stronie internetowej producenta można znaleźć np. pojazdy wyceniane na:

• 64 900 zł — cena odnosi się do 4-kołowego modelu Toyota Traigo 48, wyprodukowanego w 2017 r. o udźwigu 1,6 tony, który pracował przez 4803 godziny;
• 66 900 zł — tyle jest wart 3-kołowy pojazd Toyota Traigo 48 o udźwigu 2 tony, wyprodukowany w 2018 r. Liczba godzin pracy wynosi w jego przypadku 1732;
• 74 900 zł — cena dotyczy 4-kołowego modelu Toyota Tonero zasilanego LPG o udźwigu 5 ton. Pojazd wyprodukowano w 2002 r. Od tamtej pory przepracował on 4777 godzin*.

Ceny modeli z rynku wtórnego są zatem znacznie bardziej przyjazne dla firmowego budżetu niż stawki za nowe pojazdy. Mimo to w niektórych sytuacjach znacznie bardziej opłaca się kupić nowy wózek widłowy. Ostateczna decyzja zawsze należy jednak do przedsiębiorcy.

*stawki aktualne na 15.02.2024 r.

Artykuł sponsorowany


Zobacz także

Zalety Pojemników Wielokrotnego Użytku nad Jednorazowymi Opakowaniami
Wózki paletowe atlas od Movu Robotics w magazynie Kris De Leeneer
W jakim celu operatorzy logistyczni specjalizują swoje usługi?
Rozwiązania dla Twojego magazynu
REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera

Nasze czasopisma

top logistyk 2020
mid 20202
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów