Przejdź do artykułu
2024-02-20 | W magazynie

 

Optymalizacja procesów magazynowych: większa wydajność w e-commerce

W dynamicznie rozwijającym się sektorze e-commerce efektywne zarządzanie magazynem staje się kluczowym czynnikiem sukcesu. Jak zwiększyć wydajność magazynu, skrócić czas realizacji zamówień i zredukować koszty operacyjne? Odpowiedzią na te pytania jest optymalizacja procesów magazynowych, która wykorzystuje zaawansowane technologie i integrację systemów informatycznych.

adobestock 800px 2002024

Zdj.:AdobeStock

Optymalizacja procesów magazynowych: co to znaczy?

Polega na usprawnianiu i upraszczaniu działań magazynowych w celu zwiększania wydajności, minimalizacji liczby błędów i poprawy jakości obsługi klienta. Może obejmować różne aspekty, takie jak: zarządzanie zapasami, kompletacja zamówień, czy przepływ pracy.

Efekty optymalizacji są mierzalne i dają konkretne korzyści.

Technologie wspierające sprawną pracę magazynu

Systemy WMS: podstawa cyfrowego magazynu

System zarządzania magazynem (WMS) to kluczowe narzędzie w optymalizacji procesów magazynowych, które służy jako centrum operacyjne dla większości działań odbywających się na magazynie. Zintegrowany system WMS pozwala na zautomatyzowane śledzenie ruchu produktów w całym łańcuchu dostaw, od momentu przyjęcia do momentu wysyłki, ułatwiając zarządzanie zapasami i minimalizując błędy.

WMS wspiera również zarządzanie przepływem pracy, umożliwiając równomierny rozdział zadań pomiędzy pracowników, co zapewnia szybką i efektywną realizację zleceń. Z kolei zaawansowane funkcje raportowania pozwalają na analizę wydajności procesów w magazynie i identyfikację obszarów do poprawy. Pomaga to w ciągłym doskonaleniu procesów.

Kolektory mobilne: automatyzacja dla wyższej produktywności

Kolektory są mobilnymi urządzeniami, które przyspieszają i upraszczają proces kompletacji zamówień oraz innych zadań wykonywanych w magazynach. Dzięki nim pracownicy magazynowi mogą m.in.: skanować produkty bezpośrednio w miejscu zbiórki, bez konieczności ręcznego wprowadzania danych na stanowisku operatora (często oddalonego od fizycznej lokalizacji produktu), zmniejszając tym samym ryzyko błędów.

Kolektory są jednym z narzędzi dostępowych do systemu WMS, co oznacza, że przyspieszają rejestrację wszelkich zmian w stanach magazynowych w bazie oprogramowania. To zapewnia dostęp do informacji w czasie rzeczywistym i pozwala na bieżące reagowanie na zmiany.

Szafy sortujące PTL (Put-to-Light): wydajność na wyciągnięcie ręki

Szafy sortujące Put-to-Light (PTL) to półautomatyczny systemy kompletacji zamówień wielopozycyjnych, wykorzystujący oświetlenie LED do wskazywania pracownikom, gdzie i ile jednostek produktu mają umieścić. Proces eliminuje konieczność wykorzystania papierowych list kompletacyjnych.

Jak przebiega?

System WMS dostarcza do narzędzia informacje o zamówieniu i znajdujących się w nim produktach, a PTL wskazuje pracownikowi miejsca odłożenia konkretnych pozycji za pomocą światła o określonym kolorze. Tak zorganizowany proces sortowania minimalizuje ilość błędów w zamówieniach z więcej niż jednym produktem i przyspiesza ich realizację.

Integracja systemów ERP z technologiami magazynowymi

Współpraca systemów ERP i WMS z technologiami magazynowymi (m.in.: kolektory i szafy PTL) to kolejny krok na drodze do optymalizacji procesów magazynowych. System ERP służy jako centralna baza danych, zbierając i analizując informacje z różnych źródeł, co pozwala na podejmowanie odpowiednich decyzji zarządczych.

Polecanym narzędziem tej klasy jest Streamsoft Verto. Czyli zaawansowany system ERP (z wbudowanym WMS), który umożliwia zintegrowane zarządzanie procesami biznesowymi w firmie. Oprogramowanie współpracuje bezproblemowo z technologiami magazynowymi, synchronizując dane w czasie rzeczywistym i zapewniając efektywne zarządzanie zapasami.

Wsparcie pracy z wykorzystaniem kolektorów umożliwia natychmiastowe aktualizowanie informacji o skompletowanych zamówieniach w systemie ERP, skracając czas całego procesu, w tym wystawianie dokumentów (np. sprzedaży) i przyspiesza wysyłkę do klientów. Natomiast integracja z szafami PTL przekłada się na poprawę operacji sortowania zamówień z wieloma produktami i eliminuje konieczność korzystania z papierowej dokumentacji (np. drukowanych zamówień).

Inwestycja w przyszłość

Optymalizacja procesów magazynowych to nie tylko sposób na poprawę efektywności dziś, ale także inwestycja w przyszłość firmy. Wykorzystanie nowoczesnych technologii magazynowych i ich integracja z systemem ERP umożliwiają zarządzanie magazynem na wyższym poziomie, co zwiększa konkurencyjność firmy na rynku e-commerce.

Artykuł sponsorowany

 


Zobacz także

Zalety Pojemników Wielokrotnego Użytku nad Jednorazowymi Opakowaniami
Optymalizacja RedSteel w zakresie pakowania produktów
SUR-FBD CMMS/EAM – dwie dekady innowacji w utrzymaniu ruchu
Digitalizacja i automatyzacja procesów to już rzeczywistość, a nie kosmiczna wyprawa w nieznane
REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera

Nasze czasopisma

top logistyk 2020
mid 20202
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów