Przejdź do artykułu
2020-08-11 | W magazynie

Z górnej półki

Wózki typu reach-truck to nieodłączna grupa produktów, która na stałe wpisała się w krajobraz magazynów wysokiego składowania. Wraz z postępującymi trendami budowania magazynów w górę, zamiast wszerz, nie słabnie popularność reach-trucków, a ich producenci prześcigają się w proponowaniu coraz bardziej wyszukanych rozwiązań poprawiających bezpieczeństwo prac i przede wszystkim komfort obsługi tych urządzeń.

Reach-trucki obok wózków systemowych są kluczowym rozwiązaniem stosowanym w obiektach wysokiego składowania. Wraz z dynamicznym rozwojem, na rynku powierzchni magazynowych stopniowo zwiększa się zainteresowanie tego typu rozwiązaniami. Ponadprzeciętną popularnością cieszą się one w branżach, gdzie – na przykład ze względu na konieczność utrzymania określonej temperatury – koszt jednostkowy za metr kwadratowy jest szczególnie duży.

Ergonomia obsługi

Wózki wysokiego składowania typu reach-truck od wielu lat mają ugruntowaną pozycję jako jedno z najpopularniejszych urządzeń w magazynach. Wózki tego typu przechodziły ewolucję, na bazie doświadczeń i opinii użytkowników. „Ergonomia pracy takiego wózka widłowego zaczyna się już od możliwości łatwego wsiadania i wysiadania, które umożliwiają ergonomiczne uchwyty w kabinie i niski stopień wejściowy. Przyjęcie ergonomicznej pozycji pracy dzięki komfortowemu siedzeniu z możliwością regulacji w wielu płaszczyznach, to niezbędny wymóg, by możliwa była wielogodzinna praca” – mówi Tomasz Łukaszek, Menedżer Produktu w firmie Emtor. Manualne sterowanie funkcjami wózka wymaga by elementy sterownicze również posiadały możliwość regulacji do preferencji i cech anatomicznych poszczególnych operatorów, a ich obsługa była prosta i intuicyjna. Zdaniem eksperta Emtoru kluczem do sukcesu będzie także płynność pracy elementów odpowiadających za jazdę wózka i hydraulikę masztu.

Zakup każdej nowej maszyny zazwyczaj wiąże się z mniej lub bardziej szczegółową analizą potrzeb. Wózek widłowy typu reach-truck to podstawowa maszyna w magazynach wysokiego składowania i pełni dosyć istotną rolę, dlatego warto, by jego zakup był przemyślany i stanowił opłacalną inwestycję na kolejne lata. Dobierając modele, moduły i wyposażenie wózków typu reach-truck – na czele z rodzajem masztu, należy brać pod uwagę przede wszystkim wysokość regałów i rodzaj ładunków, które będą obsługiwane. Od tych czynników uzależniony jest zasięg pojazdów.

We flagowej serii wózków wysokiego składowania STILL Polska zastosowanie znalazła „całościowa koncepcja ergonomii”, mająca na celu zapewnienie operatorom komfortowej i bezpiecznej pracy przez całą zmianę. Składają się na nią rozwiązania umożliwiające dostosowanie do indywidualnych potrzeb i preferencji operatora każdego elementu stanowiska: zarówno podnóżka, kierownicy, jak i siedzenia. „Odchylane oparcie zapewnia komfort obserwacji otoczenia i uniesionego ładunku, a przy zastosowaniu dżojstików 4Plus lub Fingertip wszystkie funkcje wózka są dostępne bez odrywania ręki od urządzenia sterującego” – wymienia Grzegorz Kurkowski, Specjalista ds. Produktu w STILL Polska.

Jedną z opcji wpływających na ergonomię pracy w wózkach typu reach-truck jest pochylna kabina. Dzięki takiemu rozwiązaniu pozycja pracy operatora jest ergonomicznie dostosowywana względem wysokości podniesienia wideł, co wpływa zarówno na bezpieczeństwo pracy z ładunkiem, jak i na poziom samego komfortu pracy. „Badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Linköping pokazują, że dzięki tej funkcjonalności radykalnie zmniejszamy obciążenie szyi i ramion u pracowników” – mówi Piotr Płoszyński, Product Manager w firmie Toyota Material Handling Polska. „Poza pochylną kabiną warto zwrócić uwagę na kamery zamontowane przy widle lub bezpośrednio pod karetką wózka. Są to rozwiązania rekomendowane w pracy na dużych wysokościach” – dodaje nasz rozmówca. Rozwiązania Toyoty często są uzupełniane także o laserowy wskaźnik wysokości wideł (aby operator był w stanie precyzyjnie pobrać ładunek nawet na wysokości 13 m) i Overload Warning System (OWS) zabezpieczający przed przeciążeniem wózka.

Sięgać, gdzie wzrok nie sięga

Na szczególną uwagę w przypadku wyboru reach-trucka zasługują udogodnienia dla operatora w zakresie obsługi najwyżej usytuowanych miejsc paletowych i manewrowania ładunkiem na ekstremalnych wysokościach. Jakie rozwiązania dostępne są w oferowanych przez dziś reach-truckach, które szczególnie wspomagają operatora wózka widłowego w obsłudze ładunków na dużych wysokościach?

W przypadku wózków STILL wśród rozwiązań wspomagających obsługę ładunków na dużych wysokościach warto wyróżnić system ALS, służący aktywnej stabilizacji masztu. Dzięki niemu, do całkowitego wygaszenia wibracji dochodzi o 80% szybciej, co znacząco skraca czas wykonywania kolejnych zadań. Opcjonalnie dostępne są także: układy wstępnego wyboru wysokości podnoszenia Easy Target i Easy Target Plus oraz system Optispeed, uzależniający prędkość przemieszczeń wideł od poziomu, na jakim się znajdują. Pozycjonowanie ładunku ułatwiają także przesuw boczny, kamery oraz wskaźnik wysokości podnoszenia.

Tradycyjne wózki widłowe typu reach-truck umożliwiają składowanie towarów nawet do wysokości 13 m, w praktyce jednak zdecydowana większość aplikacji to magazyny ze składowaniem towarów do około 10 m. „Ze względu na szereg czynników związanych z bezpieczeństwem pracy sensowne jest doposażenie wózka w systemy wspomagające operatora – szczególnie w przypadku, gdy obsługa towarów odbywa się właśnie na wysokościach sięgających 10 m” – sugeruje Tomasz Łukaszek z Emtoru. W wózkach wysokiego składowania Yale serii MR użytkownicy mają do dyspozycji przykładowo: laserowy wskaźnik wysokości wideł, precyzyjnie (wizualnie) wskazujący wysokość, na której aktualnie znajdują się widły, i ułatwiający pobranie palety z beli regałowej. Programator (selektor) wysokości wideł umożliwia zapamiętanie 10 różnych wysokości podnoszenia w 8 rożnych strefach magazynowych, operator ma pewność, że ładunek został podniesiony na żądaną wysokość. Popularną opcją jest kamera umieszczana na widłach lub na karetce wideł, która za pomocą ekranu w kabinie dostarcza operatorowi pełnej informacji o pozycji wideł.

Innowacje w cenie

W ostatnim czasie gamę wózków wysokiego składowanie Yale uzupełniły kompaktowe modele o udźwigach 1,0, 1,2 i 1,4 t, przeznaczone do lekkich aplikacji. Wózki te wykorzystują sprawdzoną konstrukcję pochylanego masztu, znaną z chociażby najpopularniejszych na rynku wózków czołowych spalinowych i elektrycznych. Mniejsze gabaryty i prostsza budowa pozwalają na obsługę małych magazynów z wysokością roboczą do 7,5 m. Obecnie koncern Yale pracuje nad nową generacją wózków MR Premium, wykorzystującą najnowsze osiągnięcia techniki, m.in. ze specjalnym masztem umożliwiającym składowanie towaru na wysokości 13,5 m.

Inżynierowie STILL-a również nieustannie udoskonalają serię wózków wysokiego składowania FM-X, wyposażając ją w nowe funkcje i możliwości wyposażenia. W 2019 r. została sformułowana „całościowa koncepcja ergonomii”, w której nacisk kładzie się na regulację zgodnie z preferencjami użytkownika: siedziska, podnóżka, kierownicy i urządzenia sterowania przemieszczeniami hydraulicznymi. W najbliższym czasie można się spodziewać dalszych usprawnień w dziedzinie ergonomii, a także wydajności energetycznej i efektywności pracy.

Flagowe modele

Firma Jungheinrich chwali się reach-truckiem z wbudowanym prostownikiem w wózku wysokiego składowania z technologią litowo-jonową. Wózek Jungheinrich ETV 216i miał swoją premierę podczas konferencji prasowej Jungheinricha w 2018 r. Dużą zaletą technologii litowo-jonowej jest możliwość ładowania akumulatora nawet w krótkich przerwach w pracy, przez co zwiększa się dostępność urządzenia. Dzięki wbudowanemu prostownikowi, montowanemu bezpośrednio przy akumulatorze litowo-jonowym, ETV 216i jest teraz jeszcze bardziej elastyczny. Urządzenie wyposażone we własny prostownik można ładować w każdym standardowym gnieździe sieciowym 400 V, 16 A w dowolnej lokalizacji w magazynie, bez konieczności zapewnienia specjalnej infrastruktury do ładowania. Redukuje się w ten sposób niepotrzebne przejazdy wózka do stacji ładowania. Kabel o długości 2500 mm umożliwia ustawienie pojazdu w dowolnym położeniu względem gniazda. Jeśli wózek wysokiego składowania pracuje, kabel jest bezpiecznie schowany. Maksymalne natężenie prądu 140 A umożliwia pełne naładowanie całkowicie rozładowanego akumulatora w zaledwie cztery godziny. Akumulator można również ładować za pomocą zewnętrznego prostownika oraz gniazda szybkiego ładowania.

Flagowa seria wózków wysokiego składowania STILL Polska nosi nazwę FM-X. Obejmuje ona modele o udźwigu od 1 do 2,5 t z wysokim udźwigiem resztkowym i maksymalną wysokością podnoszenia na poziomie 13 m. Zastosowany układ napędowy gwarantuje duże przyśpieszenia, prędkość jazdy do 14 km/h oraz szybkość przemieszczeń hydraulicznych do 0,7 m/s. „Dzięki możliwości szerokiego dostosowania kabiny do indywidualnych preferencji operatora, wózki FM-X gwarantują ergonomiczne wykonywanie zadań. Systemy wspomagające obsługę ładunków znajdujących na dużych wysokościach – od aktywnej stabilizacji masztu, po regulację szybkości podnoszenia oraz wstępne ustawienie poziomu umieszczenia ładunku – pozytywnie wpływają na wydajność pracy” – mówi Grzegorz Kurkowski. Dostępność baterii litowo-jonowych o pojemności od 204 do 817 Ah i możliwość doboru odpowiedniej komory akumulatora, oszczędne funkcjonowanie dzięki odzyskowi energii podczas hamowania, oświetleniu LED i systemowi Blue-Q gwarantują dostosowanie czasu pracy na jednej baterii do specyfiki zakładu.

Najpopularniejszym reach-truckiem w gamie marki Yale jest model MR14 o udźwigu nominalnym 1400 kg, zaprojektowany z myślą o zapewnieniu użytkownikowi największej wydajności, ergonomii i bezpieczeństwa. Szeroka gama dostępnych masztów z wysokością podnoszenia aż do 10750 mm pozwala temu modelowi obsługiwać większość popularnych magazynów wysokiego składowania. Model ten oferuje pakiety wyposażenia premium, takie jak pakiety „Lift Performance” i „Drive Performance”, zapewniające czołowe na rynku parametry prędkości podnoszenia wideł czy prędkości jazdy. „Nowoczesne, bezobsługowe elektromagnetyczne hamulce dostępne na wszystkich kołach posiadają możliwość programowania charakterystyki mocy, aby zapewnić wysoką skuteczność hamowania i bezpieczeństwo operatora. W wózku Yale MR14 dostępny jest również dotykowy wyświetlacz zapewniający czytelną informację o bieżącym statusie parametrów wózka oraz zapewnia błyskawiczną i prostą obsługę nowoczesnego programatora wysokości wideł” – mówi Tomasz Łukaszek z Emtoru. Popularnym wyposażeniem tego typu wózka jest w obecnej chwili również wysokiej klasy bateria litowo-jonowa, eliminująca konieczność stosowania zamiennej baterii wraz z urządzeniami do wymiany, jak to było do tej pory w przypadku baterii ołowiowo-kwasowych.

Reflex H to wózek typu reach-truck rekomendowany przez Toyotę do pracy wymagającej ciągłej, wysokiej wydajności przy max prędkość jazdy (14 km/h) oraz podnoszenia wideł (0,9 m/s) nawet na 13 m. Gwarantuje przy tym bezwstrząsowe podnoszenie wideł (Total Lift Control) – nawet przy wysuwaniu kolejnych sekcji masztu, co w połączeniu z systemem OWS zabezpiecza sprzęt przed przeciążaniem. „Wózek może być zasilany przez tradycyjną baterię kwasowo-ołowiową, jak i Toyota Li-Ion umożliwiającą pełne naładowanie w zaledwie jedną godzinę. Urządzenie może być również wyposażone unikatową funkcję pochyłu kabiny zależnie od wysokości podnoszenia wideł – co znacznie wpływa na poprawę ergonomii i gwarantuje pełne bezpieczeństwo składowania ładunków nawet na kilkunastometrowych regałach” – mówi Piotr Płoszyński. Reflex H w przypadku aplikacji mroźniczej, poza powłoką antykorozyjną wykonaną z Tectylu, może być również wyposażony w pełną, ogrzewaną kabinę.

Flagowym produktem w gamie wózków Crown jest z kolei model ESR5200, który idealnie przedstawia politykę firmy w zakresie wytrzymałości i niezawodności sprzętu do transportu materiałów w magazynach wysokiego składowania. Posiada on maszt o sztywnej i wytrzymałej konstrukcji, przesunięty względem środka wózka, dzięki czemu operator ma bardzo dobrą widoczność podczas manewrowania z ładunkiem. Oryginalny wszechstronny system sterowania Access 1 2 3® firmy Crown zapewnia bezpieczną, niezawodną i przodującą w branży pracę wózków podnośnikowych oraz diagnostykę. W celu zapewnienia optymalnych osiągów wózków wysokiego składowania, oszczędności energii oraz minimalnej konserwacji, firma Crown projektuje i produkuje silniki prądu przemiennego oraz silniki pomp hydraulicznych, zapewniające niezawodną moc. Inteligentny system OCS (Zoptymalizowanej Prędkości na Zakręcie, ang. Optimised Cornering Speed) zwiększa pewność i wydajność operatorów. Podczas pokonywania zakrętów system OCS rozpoznaje, czy operator wjeżdża w krzywą, czy też wyjeżdża z niej, analizując kąt koła sterującego, kierunek jazdy i ustawienie kierownicy. Następnie przeprowadza automatyczną regulację prędkości i przyśpieszenia w celu zapewnienia maksymalnej bezpiecznej prędkości. Dla precyzyjnej i wydajnej pracy na wysokościach wózki wysokiego składowania serii ESR 5200 mogą być wyposażone dodatkowo w System Wysokiego Poziomu Osiągów.

Michał Klecha


Zobacz także

Ładowanie wózka widłowego w kwadrans – czy to pieśń przyszłości?
Small Business Units: magazyn miejski, czyli jaki i dla kogo?
Brama przemysłowa jest tak dobra jak serwis, który zapewnia jej konserwację
Jak rozwiązania ERP wspierają branżę spożywczą?
REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera

Więcej na temat

Wywiad z Tomaszem Łukaszkiem, Menedżerem produktu, EMTOR Sp. z o.o.
Inovatica AGV przedstawia autonomiczny wózek widłowy
Wózki Clark zapewniły „zieloną logistykę” dla magazynu
Reach trucki pozwalają pracować na najwyższych trawersach regałów

Nasze czasopisma

top logistyk 2020
mid 20202
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów