Przejdź do artykułu
2020-05-20 | W magazynie

Modułowy koncept

Jak się okazuje, rosnąca złożoność procesów produkcyjnych oraz magazynowych stwarza coraz większe wyzwania intralogistyczne. Przepływ materiałów w magazynie bezpośrednio wpływa bowiem na efektywność. Warto więc pomyśleć o usprawnieniu ruchu za pomocą automatyzacji systemów składowania, które mogą się bezpośrednio przełożyć na zwiększenie wydajności.

Utrzymanie ruchu, a więc zachowanie pełnej sprawności maszyn i urządzeń, to bardzo ważne zagadnienie we współczesnych przedsiębiorstwach. Wpływa na zdolności produkcyjne firm, a w efekcie także na dotrzymywanie zobowiązań. Właśnie dlatego optymalizacja logistyki wewnętrznej za pośrednictwem automatyzacji to jeden z trendów, który cieszy się obecnie dużym zainteresowaniem wśród przedsiębiorstw przemysłowych.

Moduły niezależne od zewnętrznych producentów

Automatyzacja przynosi przedsiębiorstwom wymierne korzyści. Wspiera procesy produkcyjne, pomagając w kompletacji zamówień i podawaniu materiałów do maszyn obróbczych. Jest to szczególnie ważne w kontekście wykorzystania ich potencjału. Przykładowo, jeśli w zakładzie przetwarzania blach każda paleta podjeżdża do lasera osobno, a następnie każda z blach przekładana jest na stół ręcznie, wykorzystanie urządzenia oscyluje na poziomie zaledwie 25%. W takim przypadku wysoki nakład inwestycyjny przeznaczony na zakup maszyny przestaje być opłacalny. W przypadku gdy laser jest zintegrowany z automatyzacją, taką jak np. LaserFLEX od Remmerta, we wzajemnie skoordynowanej koncepcji przepływu materiałów, wykorzystanie maszyn można podnieść nawet do 80%. Co więcej, tego typu rozwiązania zmniejszają także ryzyko uszkodzenia materiałów, a zatem ograniczają koszty.

Eksperci polecają takie systemy automatyzacji, które można elastycznie podłączyć do różnych maszyn: zarówno nowszych, jak i starszych, a także pochodzących od różnych producentów. Gwarantują one, że urządzenia zewnętrzne mogą być w łatwy sposób wymieniane. Zautomatyzowane rozwiązanie, które pozwala na płynne utrzymanie ruchu, powinno być również modułowe. Jest to ważne szczególnie w kontekście przedsiębiorstw, które planują rozbudowę magazynów czy linii produkcyjnych. W przypadku modułowej budowy, niezależnie od tego, jak szybko nadejdzie taka potrzeba, kolejne elementy będą mogły zostać w prosty sposób zintegrowane z już istniejącym systemem. Modułowość wraz z niezależnością od producenta są cechami, które pozwalają stworzyć nowoczesną, inteligentną fabrykę.

Za przykład tego typu systemów można wskazać rozwiązania, które znalazły zastosowanie w firmie Belma AS z Bydgoszczy. Wzniesiony tam magazyn firmy Remmert posiada aż 687 miejsc magazynowych i jest połączony w sposób automatyczny z dwiema wykrawarkami i aż czterema laserami. Rozwiązanie pozwala więc na automatyzację przetwarzania blach przy wykorzystaniu maszyn różnych producentów, co daje przedsiębiorstwu pełną kontrolę procesów produkcyjnych.

Utrzymanie ruchu w MŚP

Mimo zalet zautomatyzowanych systemów magazynowych, wiele firm produkcyjnych wciąż nie decyduje się na ich wdrożenie sądząc, że tego typu zastosowania są opłacalne tylko w naprawdę dużych zakładach. Wiąże się to z przekonaniem, że kontrola ruchu ma sens ekonomiczny tylko w przypadku powtarzalnej produkcji na szeroką skalę.

Ta teoria jest jednak mitem. Okazuje się bowiem, że wszelkie wymienione przykłady rozwiązań, które wpływają na utrzymanie ruchu, nie tylko mają zastosowanie w mniejszych firmach, ale przede wszystkim właśnie im mogą przynieść wymierne korzyści. Przy produkcji krótkich serii automatyzacja pozwalająca na podniesienie wydajności urządzeń, takich jak np. lasery, jest szczególnie ważna. Zakup tego typu maszyny jest bowiem kosztowny i może wiązać się ze znacznym nakładem środków, który będzie mocniej odczuwalny dla mniejszego przedsiębiorcy. Optymalizacja wynikająca z wdrożenia rozwiązań do automatyzacji – od transportu wewnętrznego, przez przestrzeń magazynową, procesy produkcyjne, aż po oprogramowanie – daje szybszy zwrot z inwestycji, także tych związanych z zakupem urządzeń zewnętrznych (maszyn, wykrawarek, laserów itp.). Usprawnienie przepływu materiałów również w małych zakładach i magazynach może okazać się dla nich kluczowe dla osiągnięcia efektywności.

Automatyzacja i zoptymalizowanie procesów intralogistycznych zapewniają firmie perspektywę tworzenia wyższej wartości na bazie kompleksowej strategii utrzymania ruchu. Wydajna produkcja zawsze opiera się na indywidualnie zaplanowanym procesie, także tym związanym z przepływem materiałów. Właśnie dlatego każde przedsiębiorstwo przed zakupem maszyn powinno się skonsultować z niezależnym specjalistą ds. przepływu materiałów i utrzymania ruchu. Warto postawić na optymalne rozwiązania, które będą wspierać firmę w długofalowej perspektywie. Modułowa budowa i niezależność od producentów maszyn wpłyną na zwiększenie wydajności i sprawią, że przedsiębiorstwa będą mogły się rozwijać znacznie szybciej.

Paweł Zieliński
Area Sales Manager Eastern Europe
Remmert


Zobacz także

Nadchodzi szansa dla mniejszych aglomeracji na lokalizację magazynów
Jaka będzie kondycja rynku magazynowego wskutek kryzysu?
BTS dla e-commerce idzie w górę dosłownie i w przenośni: rośnie sprzedaż, a budynki na wysokość
Trendy w projektowaniu kabin uwzględniają ergonomię pracy operatora wózka widłowego
REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera

Więcej na temat

Automatyzacja przedsiębiorstwa wymaga przemyślanych działań
Wdrożenie automatyzacji produkcji od firmy Remmert w Insbud
4 kroki do skutecznej optymalizacji przepływu materiału
AGV w magazynie – w jakich obszarach warto wdrożyć samojezdne wózki?
REKLAMA

Nasze czasopisma

top logistyk 2020
mid 20202
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów

REKLAMA