2018-12-12 | W magazynie

Pierwiastek zwrotny

Wiele osób ciągle uważa, że bateria litowo-jonowa – mimo swoich wielu zalet – jest nieosiągalna finansowo, i często słyszy się, że lepiej zaczekać, aż stanieje. Tyle tylko że na razie taniej nie jest, a za to na rynku pracuje coraz więcej wózków zasilanych bateriami litowo-jonowymi, których właściciele zauważyli korzyści i policzyli, że im się to opłaca.
Czy rzeczywiście jednak jest tak drogo, jak się niektórym wydaje? Czy ci, którzy twierdzą, że to tylko kaprys, kiedykolwiek policzyli, jaki jest całkowity koszt posiadania (TCO), oraz ile wynosi zwrot z inwestycji (ROI)? I kto powiedział, że baterie trzeba kupować? Na te i inne pytania dotyczące technologii litowo-jonowej wykorzystywanej w wózkach widłowych postaram się odpowiedzieć w tym artykule.

Trochę historii

Baterie litowe swoje początki mają w latach 30. XX wieku, kiedy to opracowano pierwszą baterię litowo-siarkową. W 1969 r. stworzono natomiast baterię litowo-chlorkowo-tionylową. Technologia przez wiele lat nie była rozwijana, aż do czasu, kiedy zainteresował się nią przemysł samochodowy w celu wykorzystania w samochodach hybrydowych. W chwili obecnej możemy spotkać baterie litowo-jonowe w bardzo wielu zastosowaniach, wykorzystywanych na co dzień, jak np. baterie we wkrętarkach, telefonach komórkowych, aparatach fotograficznych, komputerach i oczywiście w samochodach hybrydowych czy elektrycznych.

Ekonomicznie uzasadnione

Baterie litowo-jonowe to niewątpliwie przyszłość, jeśli chodzi o zasilanie w transporcie wewnętrznym. Już obecnie większość ze znaczących producentów wózków widłowych oferuje fabrycznie wyposażone wózki zasilane właśnie baterią litowo-jonową. Jeszcze kilka lat temu wydawało się, że jest to tylko szybko przemijająca moda, podobnie jak ogniwa paliwowe lub inne „gadżety”. Zastosowanie baterii litowo-jonowych we flocie wózków widłowych wiąże się z rezygnacją z akumulatorowni w kształcie, jaki znamy dotychczas w kontekście baterii kwasowych czy żelowych. W związku z tym, szczególnie w przypadku nowych inwestycji, możemy już na początku zauważyć znaczący spadek nakładów na przygotowanie magazynu czy zakładu do pracy w nim elektrycznych wózków widłowych. Zastosowanie baterii litowo-jonowej w wózkach widłowych pozwala na uzyskanie nawet 10 000 cykli rozładowania i ładowania.

Baterie litowo-jonowe nie wymagają żadnych zabiegów obsługowych, jak dolewki wody, ponieważ nie gazują podczas pracy. Ta właściwość zapewnia oszczędności związane z brakiem konieczności przystosowywania miejsca do ładowania, budowania akumulatorowni, brakiem kosztów obsługi i wody destylowanej, niższymi kosztami ładowania dzięki wysokiej sprawności magazynowania energii. Można całkowicie zrezygnować z wymiany baterii w wózkach i zaoszczędzić znaczną ilość miejsca, które normalnie trzeba by przeznaczyć na akumulatorownię, dodatkowo oszczędzając czas, który był potrzebny na dojazd do stanowiska wymiany baterii. Biorą pod uwagę te wszystkie czynności, których możemy uniknąć, zmierzamy do osiągnięcia naprawdę zadowalającego poziomu TCO.

Dodatkowo baterie te można ładować w bardzo krótkim czasie i dużą liczbę razy bez wpływu na ich żywotność. Dzięki temu możemy doładowywać je w każdej wolnej chwili, jak przerwa śniadaniowa, przerwa między załadunkami czy zmiana operatora. Zastosowanie najnowszej technologii oferowanej prze EnergyOn Sp. z o.o., jaką jest bateria litowo-jonowa w technologii NMC niemieckiej firmy Triathlon Batterien GmbH, w połączeniu z najbardziej zaawansowanym prostownikiem rezonansowym RF o sprawności ładowania 97%, pozwala na oszczędności dochodzące nawet do 59% kosztów w ujęciu rocznym. Przy takich oszczędnościach, nawet mimo wyższych kosztów początkowych, można uzyskać zwrot z inwestycji ROI nawet poniżej dwóch lat, co wydaje się być wynikiem więcej niż zadowalającym.

Może więc wynajem?

Pomimo wielu czynników wpływających na generowanie oszczędności przez baterię litowo-jonową, można uzyskać jeszcze lepsze efekty ekonomiczne poprzez wynajem systemu zasilania wózka widłowego składającego się z baterii litowo-jonowej Lithium-ion® i prostownika TriCOM ion®.

Główne korzyści wymieniono poniżej:

  1. Brak konieczności angażowania własnych środków finansowych – stała rata miesięczna za wynajem, bez wpłaty własnej.
  2. Brak wpływu spadku wartości baterii i prostowników po kilku latach ich używania na wyniki finansowe firmy – tym ryzykiem obarczony jest właściciel systemu zasilania – firma EnergyOn.
  3. Maksymalne ograniczenie kosztów obsługi serwisowej bez obniżania jakości tej obsługi, gwarancja obowiązuje przez cały okres wynajmu.
  4. Ograniczenie do minimum liczby faktur związanych z eksploatacją – zbiorcza faktura przysyłana raz w miesiącu.
  5. Ułatwione budżetowanie i planowanie wydatków – nasi specjaliści przygotują całościową ofertę, która w pełni pozwoli na określenie kosztów.
  6. Koncentracja uwagi na podstawowej działalności firmy – przekazanie większości obowiązków w ręce EnergyOn.
  7. Bezpieczeństwo i elastyczność finansów – dostosowanie umowy do potrzeb firmy klienta oraz panującej sytuacji gospodarczej, z możliwościową jej modyfikowania w późniejszym okresie.
  8. Wynajem na okres od 2 do 8 lat, z uwzględnieniem liczby zmian pracy (1–3) oraz obciążenia systemu w motogodzinach.
  9. Szybko i bezpiecznie – baterie są na bieżąco monitorowane pod względem przebiegu oraz konieczności wykonania niezbędnych przeglądów okresowych.
  10. Koniec problemów z utylizacją starych baterii czy prostowników – w przypadku wynajmu długoterminowego właścicielem jest EnergyOn, więc to na nas spoczywa ten obowiązek.

Biorąc pod uwagę powyższe oraz zalety samej baterii, jak chociażby brak konieczności budowy i utrzymania kosztownej akumulatorowni czy brak konieczności dojazdów do stanowiska wymiany, dodatkowo poprawiające rachunek ekonomiczny, należy zauważyć, że jest to obecnie najkorzystniejszy wariant zasilania floty wózków z wykorzystaniem wynajmu długoterminowego.

Zdając sobie jednak sprawę z różnorodności potrzeb naszych klientów, możemy również zaproponować inne warianty finansowania litowo-jonowych systemów zasilania. Może to być np. wynajem krótkoterminowy, wynajem rozliczany z liczby przepracowanych motogodzin, jak również różne warianty sprzedaży: dostawa baterii z określonym z góry wykorzystaniem w motogodzinach, klasyczna sprzedaż, czy też możliwość późniejszej odsprzedaży z wartością rezydualną lub ustalonym na początku upustem za zwrot baterii po określonym czasie użytkowania.

Gdzie zastosować?

Elastyczne podejście do warunków wynajmu oraz szeroka gama baterii od 24 do 120 V pozwala na dostosowanie oferty dla niemal każdego zastosowania, poczynając od magazynu i produkcji, a na chłodniach i mroźniach kończąc. Posiadamy najszersze portfolio typów baterii od 24 V 52 Ah, aż do 120 V 1716 Ah w krokach co 52 Ah, co pozwala na idealne dopasowanie pojemności do wymagań klienta. Stosowane metody dopasowania baterii do wózka pozwalają na zwiększenie jego dostępności i znaczącą redukcję kosztów jego obsługi, a w przyszłości – ze względu na pełną rejestrację parametrów pracy – na właściwszy dobór systemu zasilania, ale również na analizę wykorzystania floty wózków. A co najważniejsze, zastosowanie naszych baterii litowo-jonowych nie wymaga żadnych przeróbek w wózku, jak też nie wpływa na CE wózka oraz dopuszczenie UDT.

Baterie możemy zainstalować zarówno w wózku nowym, jak i używanym dowolnego producenta. Co również bardzo ważne, nasze baterie spełniają nie tylko wymagania norm bezpieczeństwa (EN 60664-1, EN 60664-5) oraz kompatybilności elektromagnetycznej (EN 61000-6-2, EN 61000-6-3) dla urządzeń elektrycznych, ale również te dedykowane dla wózków widłowych, jak EN 12895 (Wózki jezdniowe – Kompatybilność elektromagnetyczna) czy EN 1175-1 (Wózki jezdniowe, bezpieczeństwo – Wymagania elektryczne – Część 1: Specjalne wymagania dotyczące wózków akumulatorowych). Po za tym oczywiście nasze produkty spełniają wytyczne dyrektyw 2014/30/EU (Dyrektywa kompatybilności elektromagnetycznej), 2006/66/EG (Dyrektywa w sprawie baterii i akumulatorów oraz zużytych baterii i akumulatorów), 2014/35/EU (Dyrektywa niskonapięciowa), 2001/95/EG (Dyrektywa ogólnego bezpieczeństwa produktów).

Niewątpliwie baterie litowo-jonowe, a właściwie systemy zasilania na bazie baterii litowo-jonowych, są obecnie i będą w przyszłości stanowić poważną konkurencję dla klasycznych baterii kwasowo-ołowiowych. Coraz większa dostępność rozwiązań, wzrost cen energii elektrycznej, ale i olbrzymia elastyczność tego rozwiązania tylko się temu przysłuży. Mnogość wariantów technicznych oraz finansowania daje nam możliwość znalezienia tego, który będzie najbardziej odpowiadał naszemu klientowi i pozwoli mu uzyskać znaczące oszczędności oraz poprawić bezpieczeństwo. Dla wielu firm ważne będzie również to, aby stać się bardziej „green” i ograniczyć wpływ własnej działalności na środowisko, w czym to niskoemisyjne rozwiązanie może wydatnie pomóc.

Aby przekonać się, jak w Państwa przypadku sprawdzi się zastosowanie produktów oferowanych przez EnergyOn Sp. z o.o., zapraszamy do kontaktu i przesyłania zapytań na adres: info@energyon.eu.com oraz pod numerem telefonu +48 722 198 017.

Aktualności, wydarzenia, komentarze, branżowe czasopisma - bądź na bieżąco. Zapisz się do newslettera portalu logistyczny.com - KLIKNIJ


Zobacz także

ROHLIG SUUS zastosował we flocie wózków widłowych technologię ładowania akumulatorów firmy Fronius
ROTHLEHNER – niezastąpiony partner przy pracach wysokościowych
Jak zautomatyzować inwentaryzację i uczynić ją cennym źródłem informacji?
Śnieżka wdraża system kompletacji głosowej ibcsVoice
REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera

Więcej na temat

Czy wózek na baterie litowo-jonowe stanie się „przywódcą stada” w magazynowej flocie?
Energooszczędne ładowanie zgodne z zasadami zrównoważonego rozwoju
Ręczny czy automatyczny- jaki system wymiany baterii w wózku widłowym wybrać?
Gdzie szukać źródeł oszczędności energii elektrycznej w akumulatorowni?
REKLAMA

Nasze czasopisma

TL 2016
mid logo2016
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów

REKLAMA