Przejdź do artykułu
2023-12-07 | Łańcuch dostaw

Sprawdź trendy TSL od Zebra Technologies

Ostatni miesiąc roku to zawsze czas nie tylko podsumowań, ale również prognoz i wyznaczania planów. Nie inaczej jest w branży magazynowej, handlowej i transportowej. Eksperci Zebra Technologies, firmy znanej z oferty komputerów mobilnych, ultrawytrzymałych tabletów i technologicznego wyposażenia magazynowego, przygotowali zestawienie swoich przewidywań na przyszły rok. Sprawdźcie, czy macie podobne spostrzeżenia i przygotujcie swoją firmę na nowe rozdanie!

Wdrażanie nowych strategii długoterminowych

Transport i logistyka (T&L) od dawna uważane są za przestrzeń B2B. Jednak coraz częściej staje się B2B2C lub bezpośrednio B2C, ponieważ producenci, dystrybutorzy i detaliści pracują nad dostarczaniem towarów do klientów w rekordowym tempie, a niedobory siły roboczej wpływają na wydajność każdego elementu łańcucha dostaw. Istnieją również ograniczenia dotyczące wielkości floty. Nawet gdyby istniała wystarczająca liczba wykwalifikowanych kierowców, pilotów i ładowaczy, na naszej planecie jest obecnie ograniczony zasób samolotów, pociągów, ciężarówek, statków, kontenerów i naczep. Obecne problemy związane z transportem długodystansowym są wieloaspektowe. W 2024 roku skupimy się na:

  • Poprawie produktywności we wszystkich gałęziach działalności;
  • Lepszym wykorzystaniu dostępnej przestrzeni ładunkowej;
  • Wyszukiwaniu i eliminowaniu nawet najmniejszych słabych ogniw;
  • Stosowaniu bardziej predykcyjnych rozwiązań w zakresie planowania;
  • Rozbudowanych i silnych kampaniach oraz programach szkoleniowych, aby zachęcić ludzi do dołączenia do T&L;
  • Znalezieniu alternatywnych portów, węzłów ładunków lotniczych i śledzeniu tras;
  • Zrównoważeniu siły roboczej i ogólnego harmonogramu "pracy" łańcucha dostaw.

Niektórzy mogą próbować rozszerzyć własną siłę roboczą lub stworzyć własne sieci dystrybucji. Ale ci, którzy zdecydują się utrzymać relacje z 3PL i dużymi spedytorami, staną się bardziej skłonni do współpracy. Będą chcieli zintegrować te firmy z procesem przeglądu biznesowego i poprosić je o doradztwo w zakresie głównych zmian procesów. Oczywiście niektórym firmom może być trudniej zabezpieczyć miejsce w naczepach i kontenerach, a priorytetowy przepływ towarów może trafić do oferenta, który zaoferuje najwyższą cenę.

Dane w czasie rzeczywistym będą napędzać każdą decyzję i działanie od portowego doku do drzwi klientów

Zastanawiające jest, jak doszło do tylu zatorów w ciągu ostatnich kilku lat. Istnieją technologie, które mogą powiedzieć każdemu w łańcuchu dostaw, ile czasu powinno zająć i ile faktycznie zajmuje dostarczenie towarów z punktu A do Z. Nikt nie powinien zastanawiać się, gdzie znajdują się towary lub jak długo będą znajdować się w określonym stanie. A jednak tak właśnie się dzieje. Niektórzy obwiniają słabe planowanie, ale w rzeczywistości jest to słaba komunikacja i brak widoczności zasobów we wszystkich węzłach łańcucha dostaw. Ludzie i systemy muszą być w stanie ze sobą rozmawiać i pewnie dzielić się aktualizacjami w czasie rzeczywistym.

Gdy coś utknie w martwym punkcie, istnieją technologie, które mogą pomóc nam zrozumieć, dlaczego tak się dzieje, a nawet podpowiedzieć, co trzeba zrobić, by znów ruszyć z miejsca. Dlaczego więc ich nie wykorzystujemy? To pytanie, na które liderzy globalnego łańcucha dostaw będą musieli odpowiedzieć w 2024 roku. Biorąc pod uwagę głośny charakter awarii łańcucha dostaw, słowa nie wystarczą. Będą oni musieli uruchomić te inteligentne technologie tak szybko, jak dostawcy rozwiązań będą w stanie wspierać ich wdrożenia. Klienci i partnerzy będą domagać się informacji o tym, co dzieje się na drogach, w przestworzach, w portach i we wszystkich miejscach postoju. Wspólnie będą pracować nad zrozumieniem tego, co się dzieje, dlaczego tak się dzieje i co mogą z tym zrobić - coś, co stanie się łatwe dzięki odpowiedniej sztucznej inteligencji / uczeniu maszynowemu, RFID, elektronicznym rejestratorom danych i innym zaawansowanym technologiom wizyjnym i śledzącym.

Wiele firm T&L pilotuje już technologie w dokach załadunkowych, które pokazują im dokładnie, jak poprawić wykorzystanie naczep i kontenerów. Platformy takie jak FourKites, które zapewniają widok kontroli ruchu lotniczego na ruchy łańcucha dostaw, staną się kluczowe dla wypełniania umów kontraktowych i dotrzymywania terminów dostaw. Ci, którzy korzystają z tej technologii, prawdopodobnie rozszerzą jej zastosowanie na inne funkcje biznesowe lub lokalizacje geograficzne. Gdy wskażą dokładną lokalizację każdej przesyłki w czasie rzeczywistym, łatwiej będzie synchronizować siłę roboczą z popytem i powiadomić klientów z wyprzedzeniem o zbliżających się przyjazdach.

Popyt będzie napędzał jeszcze więcej nowych modeli dostaw

W ostatnim ogniwie łańcucha dostaw coraz więcej firm będzie korzystać z różnych modeli zatrudnienia. Najszybciej rozwijającym się trendem jest outsourcing do elastycznych, godzinowych (typu Uber) wykonawców dostaw. Jednak niektórzy sprzedawcy detaliczni i restauracje mogą próbować przywrócić tradycyjny format zatrudnienia dostawców we własnym zakresie, dodając więcej płatnych pracowników lub wykonawców zewnętrznych. Są oni zmęczeni dokonywaniem opłat za usługi stron trzecich, a outsourcing dostaw wprowadza większe ryzyko dla klientów. Jeśli coś pójdzie nie tak, zazwyczaj nie cierpi na tym usługa zewnętrzna. Robi to sprzedawca detaliczny lub restauracja. Dla kupującego online dostawa na ostatnim etapie może być jedyną interakcją z marką, a tymczasowi pracownicy mogą nie przedstawiać wizerunku, który sprzedawca starannie opracował w swoich działaniach marketingowych. Wysyłka ze sklepu, wysyłka z produkcji lub dystrybucji (drop shipping) i nowe środki transportu w celu dostarczenia do konsumenta (rowery towarowe, pojazdy elektryczne) rozszerzą tradycyjny krajobraz odbioru na ostatnim etapie.

Jeśli chcecie podzielić się swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi trendów na 2024 i zadbać o technologiczne zaplecze swojego biznesu, zapraszamy do kontaktu z Zebra Technologies.


Zobacz także

Transport w Niemczech droższy o nawet 80%
Rekomendacje inwestycyjne firmy Savills na 2024 rok
Elkom Trade S.A. zwycięzcą w plebiscycie TÜV NORD Polska
cargo-partner wdrożył projekt walczący z wylesianiem
REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera

Więcej na temat

Operatorzy magazynowi poważnie podchodzą do AI
Nowości od firmy Zebra – komputery MC9400 i MC9450
Zebra ogłasza wyniki 16th Annual Global Shopper Study
Logistyka pod hasłem „ufam, ale sprawdzam”

Nasze czasopisma

top logistyk 2020
mid 20202
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów