2019-05-10 | Kaizen&Lean

Maksymalna eksploatacja wycinarek laserowych

Mimo że nowoczesne systemy do cięcia laserowego są wydajne i niewiarygodnie szybkie, ich największym problemem jest przestój. Brzmi to jak paradoks, jednak w wielu halach produkcyjnych stanowi bardzo kosztowną rzeczywistość. Ekspert ds. intralogistyki, firma Remmert, zna to z doświadczenia: przedsiębiorstwa planujące zakup nowej maszyny do cięcia laserowego traktują taką inwestycję jako rozwiązanie stand-alone.

W praktyce brakującym elementem okazuje się zintegrowana koncepcja przepływu materiałów i automatyzacji.Rozwój technologiczny sprawił, że prędkość cięcia laserowego wzrosła ponaddwukrotnie. Niestety firmy zajmujące się obróbką blachy, zamiast produkować coraz więcej w krótszym czasie, napotykają nieoczekiwany problem – otóż kosztowne maszyny do cięcia laserowego nie są w pełni eksploatowane. „Zasadniczym powodem jest to, że pracownicy nie są w stanie wystarczająco szybko załadować i rozładować materiałów na stół lasera – wyjaśnia Michael Göbel, Kierownik Działu Sprzedaży Strategicznej w firmie Remmert. – Jeśli każda paleta jest przesuwana do przodu indywidualnie, a następnie każdy arkusz musi być ułożony ręcznie na wymiennym stole lasera, stopień wykorzystania maszyny wynosi około 25%. Jeśli jednak systemy cięcia laserowego zostaną zintegrowane w ramach skoordynowanej koncepcji przepływu materiałów, wykorzystanie maszyny można zwiększyć do ponad 80%” – podsumowuje Göbel

Niezależność producenta i modułowość jako kryteria inwestycyjne

Wybór właściwej automatyzacji jest kluczowym elementem dla bezpiecznego i niezawodnego przebiegu procesów produkcyjnych. „Okres użytkowania laserów jest krótki i trwa średnio do 6 lat” – wyjaśnia dr Thomas Peitz, Kierownik techniczny w firmie Remmert. „Z drugiej strony, przyłączona do nich automatyka ma znacznie dłuższą żywotność. Ideałem jest system automatyzacji, który jest niezależny i może być elastycznie przyłączony do maszyn bez względu na rok ich produkcji i producenta. – System za- i rozładunku, który jest kompatybilny z każdym laserem, jak LaserFLEX Remmerta, zapewnia maksymalne bezpieczeństwo inwestycji” – dodaje nasz rozmówca. Innym kryterium bezpieczeństwa inwestycji w zautomatyzowane rozwiązania w zakresie przepływu materiałów jest ich modułowość. „Wybierając rozwiązanie firmy Remmert, klient otrzymuje system dostosowany do jego wymagań, który w każdej chwili można szybko rozbudować o nowe komponenty” – mówi Kierownik Sprzedaży Michael Göbel. Jeśli klient zwiększył swoją produktywność i konkurencyjność dzięki początkowym procesom automatyzacji, może elastycznie zwiększyć stopień automatyzacji i rozszerzyć swoją produkcję, np. o takie moduły, jak system magazynowania BASIC Tower.

Kluczowe znaczenie ma cały proces – „we make material flow”

Remmert od lat wdraża indywidualne rozwiązania w dziedzinie przepływu materiałów. „Zawsze bierzemy pod uwagę cały proces, a nie tylko wykorzystanie systemu cięcia laserowego” –mówi Michael Göbel. Eksperci ds. intralogistyki najpierw analizują dotychczasowy plan zagospodarowania przestrzeni oraz wymagania produkcyjne klienta. Na tej podstawie powstaje koncepcja efektywnego przepływu materiałów, w której Remmert efektywnie planuje integrację swoich modułowych systemów automatyzacji, niezależnych od producenta maszyn. „Naszym celem jest zapewnienie nieprzerwanego procesu przepływu arkuszy blach – od towarów przychodzących przez wszystkie stacje przetwarzania do towarów wychodzących. Zgodnie z mottem Remmerta >>we make material flow<<” – dodaje nasz rozmówca.

Jeśli chcesz dojść daleko, idź z kimś – większa produktywność z automatyzacją

Oferta firmy Remmert obejmuje rozwiązania o prostej, jak również w pełni zautomatyzowanej obsłudze. Głównym elementem jest system za- i rozładunku blach LaserFLEX, który może obsługiwać nawet do czterech laserów różnych producentów. Potrzebuje on zaledwie 60 sekund na dostarczenie arkusza blachy na stół lasera, co czyni go najszybszym rozwiązaniem na rynku. „W ten sposób lasery tnące z dużą prędkością maksymalnie wydłużają swój rzeczywisty czas pracy” – mówi Kierownik techniczny Thomas Peitz. W połączeniu z systemem magazynowym BASIC Tower na blachy można zrealizować w pełni zautomatyzowaną produkcję. Rozwiązanie tego typu nadaje się zarówno do przechowywania arkuszy blach do wycięcia, jak również dla już gotowych, wyciętych elementów. W każdej chwili LaserFLEX ma dostęp do arkuszy blach w magazynie BASIC Tower, a w razie potrzeby oddaje do systemu wycięte elementy.

Wszystko na pierwszy rzut oka – intuicyjna kontrola przepływu materiałów

Sprawny proces przepływu materiałów charakteryzuje się tym, że wszystkie procesy są kontrolowane i obsługiwane centralnie, w sposób prosty i przejrzysty. „Najlepsza automatyzacja jest mało przydatna, jeśli informacje niezbędne do sprawnego i efektywnego przepływu materiałów nie są dostępne lub nie są wykorzystywane prawidłowo” – wyjaśnia Michael Göbel. Remmert oferuje tutaj prawdziwy atut dla pracy z panelem sterowania. SMART Control jest prostym i intuicyjnym oprogramowaniem oraz systemem sterowania dla całego procesu produkcji i może być łatwo zintegrowany z istniejącymi systemami. Dzięki przejrzystym, zrozumiałym na całym świecie piktogramom oraz krótkiemu tekstowi podłączone komponenty mogą być obsługiwane szybko i łatwo. Sytuacje niebezpieczne są wizualizowane bezpośrednio przez oprogramowanie.

Wnioski

Warunkiem wykorzystania ogromnego potencjału automatyzacji obróbki blach jest przepływ materiałów dostosowany do indywidualnych procesów. Umożliwia to efektywne funkcjonowanie produkcji. „Użytkownicy powinni polegać na systemach, które są niezależne od producenta maszyn, mogą być modułowo rozbudowywane, a tym samym zapewniają bezpieczeństwo inwestycji w przyszłości. W przypadku wymiany systemu cięcia laserowego w ciągu kilku lat nasze rozwiązania automatyzacji mogą być szybko i łatwo zintegrowane. Klient pozostaje zatem elastyczny, nawet jeśli wybierze innego producenta systemów do cięcia laserowego” – podsumowuje Michael Göbel.

https://www.remmert.de/pl/


Zobacz także

Lean HR – Zarządzanie procesem rozwoju pracowników w oparciu o metodę TWI
Jakie korzyści wynikają z outsourcingu usług magazynowych?
Robot lub manipulator bez chwytaka jest bezużyteczny
Jakie elementy zwiększają motywację wewnętrzną pracowników przy wdrożeniach Kaizen?
REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera
REKLAMA

Nasze czasopisma

top logistyk 2020
mid 20202
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów

REKLAMA