Przejdź do artykułu
2020-02-07 | Z ładunkiem w drodze

Rynek stawia na kolej

W ostatnich latach transport kolejowy nabiera nowego znaczenia. Nie jest już wykorzystywany wyłącznie do regionalnego przewozu towarów masowych, ale coraz częściej odgrywa istotną rolę w transportach o dalekim zasięgu np. na linii Chiny – Europa. O perspektywach rozwoju biznesu kolejowego w Polsce mówi Andrzej Wierzbicki, Head of Multimodal and Dedicated Solutions Cluster North East Europe w DB Schenker.
W DB Schenker za kwestie związane z obsługą przewozów kolejowych odpowiada dział Rozwiązań Multimodalnych i Dedykowanych. Od lat nasi klienci korzystają z regularnych połączeń np. pomiędzy Europą i Azją. Dzięki doświadczonym ekspertom w tym zakresie firma uczestniczyła w uruchomieniu pierwszego połączenia i wzmacnia swoją działalność na linii Nowego Jedwabnego Szlaku. Wymiana handlowa pomiędzy Chinami i krajami europejskimi stale się rozwija, a to przekłada się na uruchamianie kolejnych połączeń.

Transport kolejowy na korytarzu euroazjatyckim jest tańszy w porównaniu do transportu lotniczego, a czas dostawy jest krótszy niż w transporcie oceanicznym. Presja cenowa jest duża i wydaję się, że może zwiększać się wraz z narastającym niepokojem nadchodzącej recesji. Trwające inwestycje związane z rozwojem infrastruktury kolejowej i remonty, które są niezbędne, wpływają na terminowość dostaw.

Brexit wyzwaniem dla branży

W DB Schenker podjęliśmy szereg działań, by zidentyfikować ryzyka wynikające z Brexitu i znaleźć bezpieczną alternatywę dla transportu drogowego do i z Wielkiej Brytanii. Jednym z rozwiązań w obliczu opuszczenia Unii Europejskiej przez Zjednoczone Królestwo może być kolej, która pozwoli na redukcję czasu przewozu w przypadku zbyt dużej liczby samochodów oczekujących na odprawę w punktach granicznych. Wydłużona obsługa celna mogłaby narazić klientów na dodatkowe koszty i opóźnienia, dlatego przygotowaliśmy ofertę, która łączy transport drogowy, kolejowy oraz morski na trasie Polska – Wielka Brytania.

Potencjał na rozwój

Klienci poszukują przede wszystkim możliwości redukcji kosztów, czasu przewozu czy łatwego śledzenia przesyłek. Nacisk na proekologiczne rozwiązania transportowe otwiera drzwi dla rozwoju kolei. Uwarunkowania prawne są jednak wciąż bardziej korzystne dla przewozów drogowych. Jak podaje Urząd Transportu Kolejowego, polski towarowy rynek kolejowy jest drugim zaraz za niemieckim, największym rynkiem w Unii Europejskiej. Z uwagi na stale rosnącą rolę transportu drogowego, potencjał kolei pozostaje niewykorzystany. Przekonanie klientów do zmiany środka transportu wymaga wykazania wymiernych korzyści, jakie mogą płynąć z wybrania alternatywnych rozwiązań.

Aktualności, wydarzenia, komentarze, branżowe czasopisma - bądź na bieżąco. Zapisz się do newslettera portalu logistyczny.com - KLIKNIJ

 

Zobacz także

PCC Intermodal uruchamia połączenie kolejowe z Belgią
Loconi Intermodal zapowiada przewóz rekordowej liczby kontenerów
GEFCO uruchamia nową regularną linię pociągów blokowych
Czas transportu z Chin zależy tylko od środka lokomocji
REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera

Więcej na temat

Lenovo partnerem DB Schenker i Lufthansa Cargo
DB Schenker organizuje charytatywny konkurs
Szereg nowych połączeń kolejowych w cargo-partner
Elektryczne drony cargo przyszłością logistyki

Nasze czasopisma

top logistyk 2020
mid 20202
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów