2019-09-10 | Z ładunkiem w drodze

UberFreight i UberRush - czas (r)ewolucji?

Po stworzeniu innowacyjnego modelu transportu pasażerskiego Uber zastosował tę samą koncepcję w transporcie towarów i opracował nowe aplikacje: UberFreight* i UberRush**. Aplikacje pozwalają pominąć pośrednictwo spedytorów. Co to oznacza dla firm transportowo-logistycznych? Wyjaśnia Denis Gural, Dyrektor Operacyjny w międzynarodowej grupie kapitałowej AsstrA-Associated Traffic AG.

- Uber opracował nowe aplikacje: UberRush i UberFreight, które umożliwiają realizowanie przewozów bez pośrednictwa spedytorów. Co to oznacza dla tradycyjnych firm transportowo-logistycznych?

Współczesny świat coraz chętniej korzysta z rozwiązań IT. Branża logistyczna nie stanowi wyjątku. Logiczne jest, że firmy takie jak Uber poprzez optymalizację procesów IT oferują klientom nowe rozwiązania. Tym sposobem zwiększają efektywność biznesu poprzez redukcję kosztów i eliminację pośredników. Międzynarodowa grupa kapitałowa AsstrA śledzi dane projekty i ogólne trendy rynkowe. Warto podkreślić, że dzisiaj logistyka nie polega wyłącznie na dostarczaniu towarów z punktu A do punktu B. Jest to często złożony proces wymagający wiedzy eksperckiej. Nawet dobrze znane aplikacje nie zastąpią profesjonalistów.

- W marcu tego roku UberFreight rozpoczął swoją europejską ekspansję od Holandii. Z czasem firma chce się rozwijać w innych regionach Europy. Czy to poważne zagrożenie?

Część rynku krótkich tras europejskich w przyszłości stanie się udziałem Ubera. Jednak w przypadku międzynarodowych połączeń multimodalnych, gdzie mamy do czynienia z przejściami granicznymi, systemami licencyjnymi, czy niuansami celnymi, trudno jest zaufać aplikacji.

- Jak powinny działać tradycyjne firmy transportowo-logistyczne, aby utrzymać swoje pozycje rynkowe?

Powinny, jak robią to obecnie, obsługiwać klientów na poziomie globalnym, zgodnie z ich wymaganiami i życzeniami. Co więcej, oferować alternatywne trasy, stale szukać rozwiązań optymalizujących koszty, myśleć tak, jak klient, doskonalić swoją logistykę. Przede wszystkim: cena, jakość, szybkość.

- Co w tym zakresie robi grupa AsstrA?

Operator logistyczny AsstrA zmierza w tym kierunku zarówno z punktu widzenia wiedzy specjalistycznej, jak i technologii informatycznych. Grupa firm już wdraża projekty EDI (Electronic Data Interchange) z klientami, Track&Trace, Portal Przewoźnika i Portal Klienta. Trafia do nas coraz więcej zgłoszeń od partnerów korporacyjnych w zakresie Visibility and Control Tower. Dlatego AsstrA realizuje wspólny projekt z międzynarodową firmą Shippeo - AsstrA Supply Chain Visibility. To zautomatyzuje część procesów i poprawi jakość usług.

* UberFreight - cyfrowa platforma łącząca przewoźników i spedytorów. Umożliwia bezpośredni kontakt między stronami, zapewniając większą elastyczność, redukcję kosztów i zwiększoną wydajność. Na rynku amerykańskim pojawiła się w 2017 r. W ostatnim kwartale 2018 r. miała 30 tys. aktywnych użytkowników, a aplikacja UberFreight została pobrana ponad 328 tys. razy.

** UberRush - aplikacja do transportu na ostatniej mili. Użytkownicy jako freelancerzy mogą dostarczać przesyłki na terenie miast w Nowym Jorku, San Francisco i w Chicago.

Aktualności, wydarzenia, komentarze, branżowe czasopisma - bądź na bieżąco. Zapisz się do newslettera portalu logistyczny.com - KLIKNIJ


Zobacz także

Gdyński port z lepszym dostępem do kolei
Rośnie zainteresowanie międzynarodowym transportem palet
Bezpośredni i cotygodniowy serwis PEKAES do Grecji
Dachser inwestuje w rozwiązania na gaz LNG
REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera

Więcej na temat

Wybór odpowiedniej firmy logistycznej to nie lada wyzwanie
Praca zdalna ma zarówno swoje wady jak i zalety
AsstrA pomaga budować tory w Serbii
AsstrA rozwija współpracę interkontynentalną
REKLAMA

Nasze czasopisma

top logistyk 2020
mid 20202
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów

REKLAMA