Przejdź do artykułu
2022-09-14 | Wymiana doświadczeń

Ulga na robotyzację – nowe informacje

Ulga na robotyzację to dla wielu przedsiębiorstw szansa na rozwój biznesu – jej zastosowanie pozwala na dodatkowe rozpoznanie 50% kosztów inwestycji (poprzez zwiększenie o 50% podatkowych odpisów amortyzacyjnych).

KUKA ulga na robotyzację update news top800

Po niemal dziewięciu miesiącach od dnia jej wprowadzenia w ramach Polskiego Ładu organy podatkowe wydały pierwsze interpretacje na temat tej preferencji. Nowa praktyka może przynieść spore korzyści również dla tych przedsiębiorców, którzy dokonali inwestycji w roboty przed 2022 r.

Webinar „Ulga na robotyzację – dla kogo i dlaczego warto?” przeprowadzony przez specjalistów KUKA i EY w styczniu 2022 r. spotkał się z ogromnym zainteresowaniem odbiorców. Podczas spotkania online eksperci KUKA i EY odpowiedzieli na nurtujące uczestników pytania i rozwiali większość wątpliwości dotyczących ulgi na robotyzację. Jednak, w oczekiwaniu na praktykę organów podatkowych, kilka zagadnień pytanie pozostało bez jednoznacznej odpowiedzi, m.in.:

  • Czy ulga na robotyzację obejmuje także stare inwestycje?
  • Czy zapłata zaliczki przed wejściem w życie ulgi (np. w 2021 r.) pozbawia przedsiębiorcę prawa do skorzystania z tej ulgi?

Nowe interpretacje

Interpretacja dyrektora KIS o sygn. 0111-KDIB1-2.4010.129.2022.2.AW potwierdza, że nowa ulga na robotyzację dotyczy także starych inwestycji – od rozliczenia za 2022 ulgę na robotyzację można stosować do bieżących podatkowych odpisów amortyzacyjnych od wartości robotów, które zostały zakupione przed jej wejściem w życie.

Z kolei, interpretacja dyrektora KIS o sygn. 0111-KDIB1-2.4010.318.2022.2.DP potwierdza, że zapłata zaliczki w poprzednim roku podatkowym (2021) nie stanowi przeszkody do skorzystania z ulgi na robotyzację od 2022 r. W ramach ulgi dodatkowemu 50% odliczeniu podlega wartość podatkowego odpisu amortyzacyjnego.

Przypominamy webinar KUKA i EY

Webinarium poprowadzone 14 stycznia 2022 r. przez Lucynę Bluszcz (Manager – EY Doradztwo Podatkowe) oraz Janusza Jakiełę (Sales Manager KUKA Polska) to kompendium wiedzy na temat tegorocznej ulgi na robotyzację. Przypominamy, że trwające godzinę spotkanie ze specjalistami dostępne jest na kanale KUKA na Youtube. Już we wrześniu KUKA i EY powrócą z krótkim podsumowaniem najnowsze praktyki – o wszelkich nowościach w temacie będą informować na bieżąco w swoich social mediach!

ZOBACZ WEBINAR

Masz jakieś pytania? Zespół KUKA oraz EY jest do Twojej dyspozycji. Skontaktuj się z ekspertami poprzez zakładkę „Kontakt” na stronie internetowej KUKA.


Zobacz także

Jeszcze więcej mody z Arvato SCS w Strykowie
Targi Taropak startują już 26 września!
IBCS z partnerami zaprasza na konferencję
Jak wygląda podróż pojemnika transportowego? Sprawdź!
REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera

Więcej na temat

Roboty KUKA w produkcji pokryw silnikowych
Wesprzyj PAH i zdobądź bluzę!
KUKA znów zintegrowała polski przemysł
Poznaj Cobota LBR iisy z systemem iiQKA

Nasze czasopisma

top logistyk 2020
mid 20202
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów