Przejdź do artykułu
2021-07-28 | Wymiana doświadczeń

Jak zoptymalizować koszty w firmie logistycznej?

Przedsiębiorstwa z branży logistycznej ponoszą wiele wydatków związanych z prowadzoną działalnością. Są one niezbędne, aby sprostać wzrastającym wymaganiom klientów oraz skutecznie konkurować z innymi firmami. Znaczną część kosztów można jednak obniżyć, zachowując wysoką jakość usług.

Outsourcing pracowniczy

Outsourcing pozwala zaoszczędzić sporo środków poprzez zlecenie zewnętrznemu podmiotowi określonych usług realizowanych dotychczas wewnątrz firmy. Przedsiębiorcy z branży TSL mogą przekazać różnego rodzaju zadania, np.:

 • obsługę zamówień i reklamacji,
 • magazynowanie,
 • dystrybucję,
 • zakup i transport towarów,
 • księgowość,
 • rekrutację,
 • prowadzenie dokumentacji.

Uzasadnione ekonomicznie jest zlecanie zwłaszcza tych usług, które są najbardziej kosztowne oraz czasochłonne.

Outsourcing zazwyczaj okazuje się znacznie tańszym rozwiązaniem niż tworzenie i utrzymywanie stałych działów w strukturach firmy. Można w ten sposób uniknąć np. kosztów rekrutacji, wynagrodzeń dla pracowników, szkoleń, zakupu i amortyzacji sprzętu czy badań okresowych. Podmiot outsourcingowy może również przejąć na siebie wydatki związane z wykorzystywaniem przestrzeni biurowej czy magazynowej. Przedsiębiorca korzystający z usług outsourcingu rozlicza się w prosty sposób, wystawiając fakturę.

Używanie systemów telematycznych

Telematyka to inteligentne technologie łączące najnowsze odkrycia z dziedziny informatyki, automatyki i telekomunikacji. W branży logistycznej zastosowanie znajdują systemy telematyczne, które są zbudowane z takich elementów jak m.in.:

 • komputerowy sprzęt IT,
 • urządzenia mobilne do komunikacji,
 • ekrany do wyświetlania przekazywanych informacji,
 • nawigacja GPS,
 • radary,
 • kamery uliczne,
 • sieć internetowa, radiowa lub satelitarna,
 • aplikacje do analizy warunków pogodowych,
 • czujniki pomiarowe,
 • detektory.

Dzięki wykorzystaniu telematyki przedsiębiorca może znacząco zoptymalizować wydatki związane m.in. z zarządzaniem flotą czy magazynem, planowaniem tras, fakturowaniem czy księgowaniem. Systemy takie pozwalają oszczędzać paliwo, np. poprzez unikanie zatorów drogowych i innych utrudnień na trasie, a także pustych przebiegów. Integrują różne procesy biznesowe, usprawniając gromadzenie, przetwarzanie, analizę i przekazywanie danych przez menedżera do poszczególnych pracowników.

Czujniki pomiarowe pozwalają także uniknąć kosztownych awarii podzespołów samochodu, ponieważ na bieżąco monitorują poziom naładowania akumulatora, zużycie bieżnika opon, sprawność silnika i układu hamulcowego czy temperaturę płynu chłodzącego. Na podstawie uzyskanych informacji można w porę poddać samochód czynnościom serwisowym.

Telematyka pozwala ponadto kontrolować czas pracy oraz styl jazdy kierowców. Przedsiębiorca może sprawdzić, czy korzystają oni ze służbowych samochodów poza godzinami pracy lub pokonują trasy w nieekonomiczny sposób.

Konsolidacja transportu

Jest to rozwiązanie, które polega na dostarczaniu w ramach jednego transportu do tej samej lokalizacji wielu niedużych przesyłek od różnych dostawców. Paczki mogą być przewożone z wykorzystaniem kontenerów lub na palecie. Konsolidacja umożliwia zoptymalizowanie kosztów wysyłki zwłaszcza za granicę, w tym do państw położonych na odległych kontynentach. Pozwala także uniknąć:

 • pustych przebiegów,
 • niezapełnienia przyczepy samochodu ciężarowego czy powierzchni kontenera transportowego,
 • jedynie częściowego wykorzystania powierzchni składowania w magazynie.

Wymiana oświetlenia na LED

Sporą część kosztów firm logistycznych pochłaniają wydatki na energię elektryczną, a zwłaszcza oświetlenie magazynów i biur. Duże oszczędności może przynieść wymiana tradycyjnych źródeł sztucznego światła na LED. Są to energooszczędne żarówki, które nie tylko zmniejszają poziom zużycia energii, lecz także zapewniają mocne i przyjemne dla pracowników światło.

Przedsiębiorca wykorzystujący w swojej firmie oświetlenie LED może budować wizerunek podmiotu odpowiedzialnego społecznie, ponieważ przyczynia się w ten sposób do redukcji emisji CO2 do atmosfery. Wymiana żarówek pozwala ubiegać się o tzw. białe certyfikaty, czyli świadectwa efektywności energetycznej.

Szkolenia z ecodrivingu

Firma z sektora logistycznego może także sporo zaoszczędzić, jeśli zorganizuje dla pracowników szkolenia z ecodrivingu. Dzięki praktykowaniu przez nich ekonomicznego stylu jazdy, można obniżyć zużycie paliwa o kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt procent.

Ecodriving pozwala również ograniczyć zużycie ogumienia, a także spowolnić zużycie sprzęgła, skrzyni biegów, klocków hamulcowych oraz pozostałych podzespołów. Przyczynia się zarówno do zmniejszenia ryzyka awarii, jak i kolizji oraz wypadków drogowych, które powodują opóźnienia w transporcie i narażają firmę logistyczną na dodatkowe koszty.

Leasing samochodów

Wartym uwagi sposobem na optymalizację wydatków w firmie leasingowej jest również leasing na samochody ciężarowe i dostawcze. Stanowi on formę zewnętrznego finansowania, która zapewnia przedsiębiorcom wiele możliwości legalnej optymalizacji podatkowej, zwłaszcza poprzez zaliczanie opłaconych rat do kosztów prowadzenia działalności oraz odliczanie naliczonego podatku VAT.

Umowę leasingu można zawrzeć bez czasochłonnych formalności, dzięki zastosowaniu trybu uproszczonego. W takim przypadku zwykle wystarczy złożyć oświadczenie o osiąganych wynikach finansowych, co pozwala uzyskać zgodę na finansowanie nawet w dniu złożenia wniosku. Istnieje możliwość otrzymania przedmiotu w leasingu bez wkładu własnego.

Leasing operacyjny powinien trwać minimum 2 lata, a maksymalny okres jego obowiązywania wynosi 5 lat. Wydłużenie umowy pozwala obniżyć miesięczne zobowiązanie poprzez rozdzielenie płatności na wiele mniejszych rat. Po zakończeniu umowy samochód stanie się własnością przedsiębiorcy, jeżeli zdecyduje się on na wykup.

Firmy leasingowe oferują nowe i używane samochody ciężarowe różnych marek. Jak pokazują statystyki Centralnej Ewidencji Pojazdów, najczęściej polscy przedsiębiorcy biorą w leasing ciężarówki marki DAF, MAN, Volvo Truck, Mercedes oraz Scania. Na kolejnych pozycjach w zestawieniu popularności znajdują się samochody Scania, IVECO, Renault Truck, Fuso, KAMAZ oraz leasing Isuzu.


Zobacz także

Globalny dostawca farb z kolejnym magazynem
DB Schenker rozwija swoją ofertę
W Polsce brakuje wykwalifikowanych pracowników
Korzyści płynące z użycia LNG w branży transportowej
REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera

Więcej na temat

Dachser ogranicza ryzyko w transporcie lotniczym
Armatis podsumowuje udany rok
APS organizuje specjalistyczne spotkanie 24 czerwca
Co druga firma poniosła koszty związane pandemią
REKLAMA

Nasze czasopisma

top logistyk 2020
mid 20202
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów

REKLAMA