2019-04-02 | Wymiana doświadczeń

Bliska współpraca = SUKCES

Jak dowodzą badania oraz liczne case study, ciągłe usprawnianie procesów to gwarancja profesjonalnych usług najwyższej jakości. Wbrew pozorom metody szczupłego zarządzania (Lean Management) sprawdzają się nie tylko w firmach produkcyjnych. Kierownik Działu Lean & Process Management w transportowo-logistycznej grupie kapitałowej AsstrA-Associated Traffic AG, Maciej Tyburczy, opowiada o tym, jak podejście Lean Management pomaga spełniać oczekiwania klientów branży transportowo-logistycznej.

- Jakie korzyści z Lean Management czerpie dostawca usług logistycznych oraz jego klienci?

Lean Management, czyli doskonalenie procesów biznesowych, najczęściej odnosi się do działań wewnątrz firmy. Chodzi dokładnie o czynności pomiędzy pracownikami oraz o zadania, które firma realizuje na zamówienie klienta. Kontrahent zamawia towar lub usługę, co uruchamia proces w firmie celem realizacji i dostarczenia zamówienia.

Ktoś może zapytać: czy to podejście jest jedyną możliwością zwiększania zadowolenia klienta i coraz lepszego spełniania jego oczekiwań? Otóż odpowiedź brzmi nie. To nie wszystko. Jest jeszcze inny sposób.

- Na czym polega?

Patrząc szerzej na procesy i współpracę z klientem można zauważyć, że firma, która realizuje zamówienie oraz dany klient są związani tymi samymi procesami. Część realizowana jest po stronie klienta, np. złożenie zamówienia, dostarczenie dokumentów, a część po stronie oferenta, np. obsługa zamówienia, przygotowanie i dostarczenie produktu czy usługi.

Zajmując się usprawnianiem procesów, najczęściej skupiamy się na tej części procesu, którą realizuje oferent. A więc dążymy do tego, aby czynności wewnątrz firmy były optymalne oraz aby klient był zadowolony z funkcjonowania firmy i z otrzymanego produktu lub usługi.

- A więc skupiamy się na procesach wewnętrznych?

Działania wewnętrzne to nie wszystko. Nie zapominajmy o tej część, która jest po stronie klienta. Kontrahent również może stać przed wyzwaniami związanymi z usprawnianiem procesów.

- Czy możemy klientowi w tym pomóc?

Tak, możemy. Oczywiście wszystko zależy od kontrahenta. Podejście, jakie proponujemy i aktywnie praktykujemy w międzynarodowej transportowo-logistycznej grupie kapitałowej AsstrA, to globalna analiza procesu zarówno po stronie klienta, jak i po naszej stronie. Ostatecznie uzyskujemy efekt win-win, a więc obie strony czerpią korzyści.

W ostatnim czasie, we współpracy z jednym z większych klientów grupy kapitałowej AsstrA, dokonaliśmy analizy całościowego procesu, utworzyliśmy mapy procesów, odbyliśmy liczne spotkania z klientem, aby dokładnie poznać jego potrzeby i zaproponowaliśmy ulepszenia zarówno po naszej stronie, jak i po stronie partnera. W efekcie tych działań udało się usprawnić komunikację, obieg dokumentów i, co najważniejsze, zwiększyć zadowolenie klienta ze współpracy z nami.

- Czy wszyscy klienci chętnie biorą udział w takich „eksperymentach”?

Każdy dąży do poprawy efektywności swojej pracy, zarówno firmy, jak i klienci. Niemniej efektywne usprawnianie procesów jest możliwe dzięki ścisłej współpracy obu stron, a także dzięki otwartości na rozmowy o wyzwaniach procesowych. Właśnie dzięki temu dokonaliśmy całościowego usprawnienia procesu w przypadku wspomnianego wyżej klienta. Bez otwartości, chęci i pewnego rodzaju ciekawości owe „eksperymenty” nie są możliwe. Bliska współpraca z klientem to klucz do sukcesu.

Aktualności, wydarzenia, komentarze, branżowe czasopisma - bądź na bieżąco. Zapisz się do newslettera portalu logistyczny.com - KLIKNIJ


Zobacz także

Półwysep Bałkański ma coraz większe znaczenie dla handlu
Na co powinieneś się przygotować jadąc do Beneluksu?
Automaty vendingowe stają się coraz popularniejsze
Co czeka branżę transportową w przypadku twardego Brexitu?
REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera

Więcej na temat

Wybór odpowiedniej firmy logistycznej to nie lada wyzwanie
Praca zdalna ma zarówno swoje wady jak i zalety
AsstrA pomaga budować tory w Serbii
AsstrA rozwija współpracę interkontynentalną
REKLAMA

Nasze czasopisma

top logistyk 2020
mid 20202
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów

REKLAMA