Przejdź do artykułu
2021-03-18 | Wózki w akcji

Wózek 4.0

Wózek widłowy, którego kabina jest wyposażona w terminal danych, z jednej strony zyskuje na wydajności, a z drugiej staje się narzędziem magazynowym, które realizuje koncepcję Internetu Rzeczy. Za taki bowiem element przestrzeni Internet of Things można uznać każdy pojazd i program, który pobiera i przesyła dane do centralnego systemu zarządzania magazynem, umożliwiając ich gromadzenie, obróbkę i analizę.

Wózki widłowe z terminalami mobilnymi sprzężonymi z WMS jak najbardziej mieszczą się w tej definicji. Idea Internet of Things w magazynach reprezentuje najnowsze rozwiązania, które są na stałe zintegrowane oraz połączone z siecią i urządzeniami w magazynie. Pomagają zarówno operatorowi, jak i osobom zarządzającym w sprawnej, szybszej pracy poprzez komunikację i nadzorowanie procesów do tej pory niemierzalnych i niepoliczalnych. – Terminale mobilne idealnie wpasowują się w tę definicję, poprzez szeregowanie zleceń, sprawną komunikację i podgląd realizacji zadań w czasie rzeczywistym. Używając terminali mobilnych, możemy śmiało powiedzieć, że nasz magazyn jest zintegrowany z naszą firmą i podlega nowym trendom Internet of Things – wyjaśnia Piotr Kłobukowski, Doradca Techniczny w WDX S.A.

Wewnątrz hal magazynowych najbardziej powszechnym narzędziem bezprzewodowej wymiany danych pomiędzy urządzeniami mobilnymi a systemem jest zamknięta infrastruktura sieciowa. W opinii Jakuba Moosa, Specjalisty ds. marketingu w firmie Koncept-L, w dziedzinie punktów dostępowych, kontrolerów WLAN i przełączników sieciowych przodują tacy dostawcy, jak Cambium Networks czy Extreme Networks. – Jeżeli operator wózka widłowego korzysta z ręcznego terminalu przemysłowego, jak CipherLab RK95 lub tabletu, na przykład Newland NQuire NQ800II, zawieszonego na specjalnym uchwycie, to rozwiązania tego typu są najczęściej wyposażone we wbudowaną antenę WLAN. W przypadku typowo wózkowych terminali, jak na przykład Zebra VC80, najczęściej wymagana będzie antena zewnętrzna, która umożliwi komputerowi pokładowemu łączność z bazą poprzez Wi-Fi – mówi Jakub Moos. W przypadku magazynów otwartych ekspert radzi wyposażyć terminale wózkowe w adapter sygnału 4G za pośrednictwem portu USB.

CrownInfoLink 003j

Technologie

Łączność między wózkami widłowymi a systemem WMS w rozumieniu zapewnienia samego medium to za mało. Ważne jest, aby odbywała się efektywna komunikacja między nimi. To ona umożliwia sprawną, szybką, nieobarczoną ryzykiem pomyłek realizację zadań transportowych. Jak przekonuje Artur Thomas, Menedżer Projektów Systemowych w Jungheinrich Polska, by to osiągnąć, oprócz łączności, musi zostać spełniony jeszcze jeden warunek: język wózka powinien być zrozumiały dla systemu WMS/MES i odwrotnie. Jungheinrich wraz z wózkami widłowymi do wąskich korytarzy roboczych i automatycznymi systemami AGV oferuje rozwiązanie w postaci Interfejsu Logistycznego. – To oprogramowanie pośrednie instalowane na terminalu wózka, które na bieżąco tłumaczy informacje otrzymywane od WMS klienta na język zrozumiały dla wózka i odwrotnie. Rozwiązanie pozwala na szybką i bezproblemową implementację, niwelując potrzebę dokonywania modyfikacji w systemach WMS/MES czy ERP klienta i ograniczając tym samym koszty. Interfejs Logistyczny umożliwia optymalizację dzięki częściowej lub całkowitej automatyzacji procesu realizacji zleceń transportowych – tłumaczy Artur Thomas. Sama łączność między wózkami a systemem WMS/MES realizowana jest przez sieć bezprzewodową (Wi-Fi). Wózki widłowe i oprogramowanie mogą współpracować z szeroką gamą rozwiązań dostępnych na rynku. Dla wymagających klientów, jak również w celu zapewnienia maksimum bezpieczeństwa i niezawodności inżynierowie stworzyli linię własnych terminali WMT dedykowanych do zastosowań z wózkami Jungheinrich.

Aby sprostać wysokim wymaganiom swoich klientów, na bieżąco swoją ofertę poszerza również WDX. – Dzięki temu nie podążamy za trendami, tylko je tworzymy, proponując coraz to nowsze rozwiązania i produkty. Najnowszy update systemu InfoLink, który pomaga w zarządzaniu flotą wózków, to idealne rozwiązanie dla dużych firm i magazynów. System ten to bardzo dobrze opracowana i intuicyjna aplikacja, którą możemy obsługiwać na komputerze, telefonie lub tablecie – mówi Piotr Kłobukowski. Użytkownik ma podgląd na czas pracy wózka, identyfikację operatorów, uszkodzenia i szereg innych parametrów, których analiza pomaga w planowaniu i zarządzaniu magazynem. Dzięki temu ma możliwość sprawnego i efektywnego zarządzania pracą i kosztami w firmie.

neXXt fleet Fot. STILL 2

W zakresie standardowych rozwiązań łączności z systemem zarządzania magazynem STILL Polska oferuje terminal dotykowy z przyjaznym interfejsem użytkownika współpracujący z wózkami widłowymi STILL. Dzięki dużemu ekranowi i dobrym parametrom technicznym zapewnia on szybką wymianę informacji oraz pozwala na czytelną prezentację danych. Terminal spełnia klasę ochrony IP 65 i nadaje się do pracy wewnątrz i na zewnątrz w temperaturach od –30°C do +40°C. Jednym z systemów, które optymalizują przebieg pracy, jest STILL Pick-by-Voice. Urządzenie ze słuchawkami i mikrofonem zapewnia komunikację on-line z serwerem aplikacji i łączność z WMS, wykorzystując wszystkie zalety bezprzewodowego systemu głosowego.

Nowości rynkowe

W Jungheinrich zdajemy sobie sprawę, jak ważna jest szybka i precyzyjna informacja. To na jej podstawie podejmowane są istotne decyzje biznesowe. Od 2019 r. sukcesywnie wyposażamy nasze wózki widłowe w skrzynkę telematyczną. Dzięki niej klienci natychmiast otrzymują dane o pracy urządzeń. Szybkość przesyłania informacji w porównaniu z dotychczas stosowanymi rozwiązaniami została diametralnie zwiększona. Pozwala to na jeszcze efektywniejszy monitoring i docelowo lepszą optymalizację floty – mówi Krzysztof Majewski, Specjalista ds. Sprzedaży Produktów Serwisowych, Jungheinrich Polska. Ekspert deklaruje, że szczegółowa analiza pracy urządzeń w czasie rzeczywistym stwarza również ogromne możliwości na przyszłość oraz pozwoli jeszcze lepiej odpowiadać na potrzeby klientów i zmniejszyć – i tak już dziś bardzo krótkie – czasy reakcji serwisu. Zamiana dotychczas stosowanych komponentów na komponenty telematyczne otwiera szereg nowych możliwości.

Poza wspomnianym InfoLinkiem, firma WDX posiada w ofercie szereg dodatków do wózków. Kamery na maszcie, karetce czy widłach, dodatki wspomagające ergonomię operatora, baterie Li-Ion i inne są dostępne ofercie tego dostawcy od dłuższego czasu. Nowością na rynku jest system Xpress Lower 1,1 oraz C-Drive – ergonomiczny i wygodny podłokietnik. Został on zaprojektowany tak, by komfort pracy nie różnił się od komfortu jazdy samochodem najwyższej klasy. - System Xpress Lower to opcja dodatkowa w wózku typu reach-truck. Technologia ta pozwala na opuszczanie i podnoszenie ładunku z prędkością 1,1 m/s. Wpływa to znacząco na wydajność wózka i szybkość operacji - mówi Piotr Kłobukowski, który tę opcję poleca szczególnie klientom, którzy posiadają regały o wysokości ponad 9 m.

Rozwiązaniem kompleksowo wykorzystującym łączność pomiędzy wózkami STILL, centralnym komputerem magazynu i innymi źródłami danych jest system zarządzania flotą STILL neXXt fleet. Dzięki modułowej budowie da się ściśle dopasować jego funkcje do indywidualnych potrzeb klienta. – Wszystkie istotne informacje dotyczące floty urządzeń, takie jak dane handlowe i techniczne, dane z systemu SAP, powiązane z danymi bezpośrednio z wózka, są łączone w jeden pakiet, dzięki czemu użytkownik może kompleksowo analizować swoją flotę pod kątem stopnia wykorzystania wózków różnych rodzajów oraz wydajności pracy i poziomu umiejętności jeżdżących nimi operatorów – mówi Krzysztof Pigla, Specjalista ds. produktu, STILL Polska. Dokładnie można oszacować także koszty eksploatacji floty i nakłady na poszczególne pojazdy.

Michał Klecha

Ten i inne artykuły znajdziecie w czasopiśmie Magazynowanie i Dystrybucja – dostępnym w naszym sklepie


Zobacz także

Systemy wspomagające w wózkach kompletacyjnych
Automatyzacja magazynu na każdą kieszeń
SUNEX inwestuje w rozwój nowych technologii
Kierowcy nie mają warunków do odpoczynku
REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera

Więcej na temat

Reach trucki pozwalają pracować na najwyższych trawersach regałów
Dłuższe życie akumulatorów i mniejsze koszty z prostownikami Fronius
Kolejne modele wózków niskiego podnoszenia
Pociągi holownicze od Clark
REKLAMA

Nasze czasopisma

top logistyk 2020
mid 20202
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów

REKLAMA