2016-02-03 | Głos z rynku

Eksport jeszcze bardziej opłacalny – wystarczy nie przepłacać za waluty

60 tysięcy polskich firm może w prosty sposób generować większe zyski ze swojej działalności (tyle rodzimych przedsiębiorstw eksportuje swoje towary). Zyski z działalności można zwiększać nie tylko poprzez ciągłe zdobywanie nowych zagranicznych rynków zbytu, lecz także korzystając z wahań kursów walut oszczędzając na kosztach wymiany walut w kantorach internetowych.
Polskie firmy eksportują towary i usługi na teren całej Unii Europejskiej bez ograniczeń. Możliwość tę wykorzystują zarówno duże przedsiębiorstwa, których podstawą działalności jest eksport, jak i niewielkie firmy, np. usługowe, które w ten sposób mogą rozszerzyć rynek dla swoich usług o klientów z zagranicy. Jak wynika z danych GUS, polskie towary sprzedawane są w ponad 200 krajach, a więc nie tylko na terenie UE, ale też tam, gdzie nie podejrzewalibyśmy, że możemy trafić na coś polskiego, na przykład na Wyspach Kokosowych czy Kiribati.[1]

Wszędzie tam, gdzie w grę wchodzą transakcje zagraniczne, ogromne znacznie dla każdej firmy ma zabezpieczenie przed niekorzystnymi skutkami wahań kursów walut, oraz cena po jakiej trzeba kupić/sprzedać walutę - czy po niezbyt korzystnym kursie bankowym czy też może wybrać atrakcyjną cenowo opcję, czyli wymianę waluty online w kantorze internetowym.

Ile można zaoszczędzić wymieniając waluty w kantorze online?

Współpraca z dobrym kantorem to same zalety: np. ergokantor.pl nie pobiera żadnej prowizji od wymiany walut, obsługuje bezpłatnie przelewy do kilkunastu najbardziej popularnych banków na rynku. Kursy walut oparte są bezpośrednio na notowaniach z rynku Forex i są aktualizowane co 15 sekund.

Czy to się naprawdę opłaca? Policzmy na konkretnym przykładzie: firma, która wysyła na eksport polskie ubranka dla dzieci do kilku hurtowni w różnych krajach Unii Europejskiej zarabia (po odliczeniu wszystkich kosztów związanych z działalnością) 20 tys. euro miesięcznie. Te pieniądze zgromadziła na swoim koncie walutowym, ale z jakichś względów chce je wymienić na złotówki. Może to zrobić w banku, w którym ma konto albo w kantorze internetowym. Różnice będą znaczne: 20 tys. euro to 86 308 zł w Banku Millenium, 86 152 zł w Citi Handlowym, 85 150 zł w Raiffeisen Bank (według kursów z dn. 22.01.16, godz. 0.00-9.00). Tę samą kwotę można wymienić przez internet – na ergokantor.pl za 20 tys. euro dostaniemy 88 866 zł. Różnice między ceną jednostki waluty obcej w bankach a w kantorach internetowych to z reguły kilka-kilkanaście groszy. Przy tak dużych sumach można sporo zaoszczędzić – w naszym przypadku firma eksportująca ubranka mogłaby zaoszczędzić aż 3 716 zł. Za taką kwotę można np. zatrudnić dodatkowego pracownika w dziale sprzedaży czy obsługi klienta.
 
ergokantor pl grafika 4 kroki ver 2
 
Nie tylko taniej, ale i wygodnie

Kantor internetowy pozwala oszczędzić nie tylko pieniądze, ale i czas. Jeśli jesteś już zarejestrowanym Klientem to wymiana waluty przez internet może potrwać zaledwie kilkanaście minut, a dużym plusem internetowych kantorów jest też to, że kursy walut uaktualniane są tam co kilkanaście sekund. Zanim więc zaakceptujemy transakcję, możemy poczekać na zmianę kursu na taki, który nas satysfakcjonuje. I to wszystko bez wychodzenia z biura!

Cały proces wymiany waluty przez internet nie różni się wiele od zakupów w sklepie internetowym, tyle, że tu „towarem”, który kupujemy/sprzedajemy jest waluta. Cała transakcja jest bezgotówkowa, serwisy internetowej wymiany walut dbają o bezpieczeństwo transakcji – ich systemy są podobnie zabezpieczone jak platformy transakcyjne banków. Kantory internetowe objęte są nadzorem m.in. Komisji Nadzoru Finansowego czy Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Kto może skorzystać z kantoru internetowego?

Wymiana waluty online dostępna jest zarówno dla osób prywatnych, jak i dla firm. Aby wymienić walutę przez internet wystarczy mieć dwa rachunki bankowe – konto złotówkowe i walutowe w walucie, którą chcemy wymieniać. Kantory online szczególnie przydatne mogą być dla importerów i eksporterów, nie tylko tych, którzy prowadzą transakcje w euro. W kantorze ergokantor.pl można kupować i sprzedawać także franki szwajcarskie, funty szterlingi, dolary amerykańskie, australijskie i kanadyjskie, ruble rosyjskie, korony czeskie, norweskie, szwedzkie i duńskie, jeny japońskie czy yuany chińskie.

Obowiązuje jedna zasada: im więcej i częściej wymieniasz waluty tym więcej oszczędzasz! Zwłaszcza, że uznane kantory, jak np. ergokantor.pl oferują Klientom firmowym możliwość indywidualnej negocjacji kursu.

[1] Źródło:

https://www.msp.gov.pl/pl/przeksztalcenia/serwis-gospodarczy/wiadomosci-gospodarcze/29987,Polski-eksport-ciagle-rosnie-juz-teraz-nasze-towary-na-rynkach-ponad-200-panstw.pdf div> 
Materiał powstał przy współpracy z ergokantor.pl.

Zobacz także

Konsmetal modernizuje fabrykę w Nidzicy.
Branża leasingowa sfinansowała inwestycje o wartości blisko 50 mld zł.
REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera

Więcej na temat

10 lat obecności Walutomatu na rynku
Jak branża transportowa może uniknąć ryzyka walutowego?
REKLAMA

Nasze czasopisma

TL 2016
mid logo2016
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów

REKLAMA