2016-02-03 | Głos z rynku

Eksport jeszcze bardziej opłacalny – wystarczy nie przepłacać za waluty

60 tysięcy polskich firm może w prosty sposób generować większe zyski ze swojej działalności (tyle rodzimych przedsiębiorstw eksportuje swoje towary). Zyski z działalności można zwiększać nie tylko poprzez ciągłe zdobywanie nowych zagranicznych rynków zbytu, lecz także korzystając z wahań kursów walut oszczędzając na kosztach wymiany walut w kantorach internetowych.
Polskie firmy eksportują towary i usługi na teren całej Unii Europejskiej bez ograniczeń. Możliwość tę wykorzystują zarówno duże przedsiębiorstwa, których podstawą działalności jest eksport, jak i niewielkie firmy, np. usługowe, które w ten sposób mogą rozszerzyć rynek dla swoich usług o klientów z zagranicy. Jak wynika z danych GUS, polskie towary sprzedawane są w ponad 200 krajach, a więc nie tylko na terenie UE, ale też tam, gdzie nie podejrzewalibyśmy, że możemy trafić na coś polskiego, na przykład na Wyspach Kokosowych czy Kiribati.[1]

Wszędzie tam, gdzie w grę wchodzą transakcje zagraniczne, ogromne znacznie dla każdej firmy ma zabezpieczenie przed niekorzystnymi skutkami wahań kursów walut, oraz cena po jakiej trzeba kupić/sprzedać walutę - czy po niezbyt korzystnym kursie bankowym czy też może wybrać atrakcyjną cenowo opcję, czyli wymianę waluty online w kantorze internetowym.

Ile można zaoszczędzić wymieniając waluty w kantorze online?

Współpraca z dobrym kantorem to same zalety: np. ergokantor.pl nie pobiera żadnej prowizji od wymiany walut, obsługuje bezpłatnie przelewy do kilkunastu najbardziej popularnych banków na rynku. Kursy walut oparte są bezpośrednio na notowaniach z rynku Forex i są aktualizowane co 15 sekund.

Czy to się naprawdę opłaca? Policzmy na konkretnym przykładzie: firma, która wysyła na eksport polskie ubranka dla dzieci do kilku hurtowni w różnych krajach Unii Europejskiej zarabia (po odliczeniu wszystkich kosztów związanych z działalnością) 20 tys. euro miesięcznie. Te pieniądze zgromadziła na swoim koncie walutowym, ale z jakichś względów chce je wymienić na złotówki. Może to zrobić w banku, w którym ma konto albo w kantorze internetowym. Różnice będą znaczne: 20 tys. euro to 86 308 zł w Banku Millenium, 86 152 zł w Citi Handlowym, 85 150 zł w Raiffeisen Bank (według kursów z dn. 22.01.16, godz. 0.00-9.00). Tę samą kwotę można wymienić przez internet – na ergokantor.pl za 20 tys. euro dostaniemy 88 866 zł. Różnice między ceną jednostki waluty obcej w bankach a w kantorach internetowych to z reguły kilka-kilkanaście groszy. Przy tak dużych sumach można sporo zaoszczędzić – w naszym przypadku firma eksportująca ubranka mogłaby zaoszczędzić aż 3 716 zł. Za taką kwotę można np. zatrudnić dodatkowego pracownika w dziale sprzedaży czy obsługi klienta.
 
ergokantor pl grafika 4 kroki ver 2
 
Nie tylko taniej, ale i wygodnie

Kantor internetowy pozwala oszczędzić nie tylko pieniądze, ale i czas. Jeśli jesteś już zarejestrowanym Klientem to wymiana waluty przez internet może potrwać zaledwie kilkanaście minut, a dużym plusem internetowych kantorów jest też to, że kursy walut uaktualniane są tam co kilkanaście sekund. Zanim więc zaakceptujemy transakcję, możemy poczekać na zmianę kursu na taki, który nas satysfakcjonuje. I to wszystko bez wychodzenia z biura!

Cały proces wymiany waluty przez internet nie różni się wiele od zakupów w sklepie internetowym, tyle, że tu „towarem”, który kupujemy/sprzedajemy jest waluta. Cała transakcja jest bezgotówkowa, serwisy internetowej wymiany walut dbają o bezpieczeństwo transakcji – ich systemy są podobnie zabezpieczone jak platformy transakcyjne banków. Kantory internetowe objęte są nadzorem m.in. Komisji Nadzoru Finansowego czy Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Kto może skorzystać z kantoru internetowego?

Wymiana waluty online dostępna jest zarówno dla osób prywatnych, jak i dla firm. Aby wymienić walutę przez internet wystarczy mieć dwa rachunki bankowe – konto złotówkowe i walutowe w walucie, którą chcemy wymieniać. Kantory online szczególnie przydatne mogą być dla importerów i eksporterów, nie tylko tych, którzy prowadzą transakcje w euro. W kantorze ergokantor.pl można kupować i sprzedawać także franki szwajcarskie, funty szterlingi, dolary amerykańskie, australijskie i kanadyjskie, ruble rosyjskie, korony czeskie, norweskie, szwedzkie i duńskie, jeny japońskie czy yuany chińskie.

Obowiązuje jedna zasada: im więcej i częściej wymieniasz waluty tym więcej oszczędzasz! Zwłaszcza, że uznane kantory, jak np. ergokantor.pl oferują Klientom firmowym możliwość indywidualnej negocjacji kursu.

[1] Źródło:

https://www.msp.gov.pl/pl/przeksztalcenia/serwis-gospodarczy/wiadomosci-gospodarcze/29987,Polski-eksport-ciagle-rosnie-juz-teraz-nasze-towary-na-rynkach-ponad-200-panstw.pdf div> 
Materiał powstał przy współpracy z ergokantor.pl.

Zobacz także

Konsmetal modernizuje fabrykę w Nidzicy.
Branża leasingowa sfinansowała inwestycje o wartości blisko 50 mld zł.
REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera
REKLAMA

Nasze czasopisma

top logistyk 2020
mid 20202
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów

REKLAMA