Przejdź do artykułu
2023-11-16 | Głos z rynku

DHL Parcel zmienia nazwę na DHL eCommerce

DHL Parcel, jedna z wiodących firm na rynku usług kurierskich w Polsce, rozpoczyna proces zmiany nazwy. Nowa nazwa spółki – DHL eCommerce – ma podkreślać przynależność do międzynarodowej dywizji DHL eCommerce w ramach Grupy DHL oraz odzwierciedlać globalne cele marki i podkreślić jej silną specjalizację w rozwiązaniach dla e-handlu.

DHL Parcel, jako DHL eCommerce, będzie kontynuować strategię opartą na dostarczaniu dopasowanych do potrzeb klientów rozwiązań, tym samym wspierając ich w rozwoju biznesu i zdobywaniu nowych rynków. Zmiana nazwy ma na celu podkreślenie zaangażowania firmy w rozwój handlu online, a ten sukcesywnie rośnie w siłę. Według prognoz ekspertów, do roku 2027 wartość rynku e-commerce w Polsce wzrośnie o ponad 94 mld zł (raport Perspektywy rozwoju rynku e-commerce w Polsce 2018-2027).

– Specjalizujemy się w rozwiązaniach dla branży e-commerce, a nowa nazwa doskonale podkreśla nasz profil kompetencyjny. Badamy rynkowe trendy, sprawdzamy czego potrzebują klienci i słuchamy ich, aby jak najlepiej odpowiadać na zmieniające się potrzeby – komentuje Agnieszka Świerszcz, CEO DHL eCommerce i dodaje – Działamy nie tylko na rynku krajowym, ale także w całej Europie. Dzięki temu otwieramy przed naszymi klientami perspektywy biznesu na międzynarodową skalę. Wspieramy naszych klientów i mocno koncentrujemy się na rozwiązaniach, zarówno dla segmentu B2B i B2C. Już teraz nadawcy i odbiorcy mogą korzystać z wygodnych zwrotów, platformy do nadawania paczek paczking.pl, usługi „Przekieruj”, służącej zarządzaniu przesyłką, systemu powiadomień oraz track&trace, czy godzinowych przedziałów doręczeń. Nasze ostatnie wdrożenie – aplikacja Mój DHL to intuicyjne narzędzie do kompleksowego zarządzania paczkami z poziomu telefonu użytkownika. Już w kilka miesięcy po udostępnieniu, została pobrana przez niemal pół milion użytkowników.

DHL eCommerce konsekwentnie wdraża kolejne rozwiązania digitalowe. Wśród najnowszych są wszechstronna i intuicyjna aplikacja Mój DHL, która m.in. ułatwia kontakt z kurierem i pozwala określić jego lokalizację, czy aplikacja PolCard Go, która zamienia smartfon w terminal i umożliwia przyjmowanie płatności kartą czy blikiem. Wciąż rozwijana jest też silna sieć OOH złożona z ponad 15 000 punktów POP i automatów POP BOX, która dziś jest jednym z najmocniejszych rynkowych trendów. Globalnie, dywizja DHL eCommerce posiada już 100 tys. takich punktów w całej Europie.

Proces zmiany nazwy spółki będzie przebiegał etapami i zostanie sfinalizowany w 2024 roku.

Aktualności, wydarzenia, komentarze, branżowe czasopisma - bądź na bieżąco. Zapisz się do newslettera portalu logistyczny.com - KLIKNIJ


Zobacz także

Rusak Business Services wyjaśnia prawo składów celnych
Znamy zwycięzców Kodu Innowacji GS1 Polska
Konferencja Executive Innovation Forum startuje 29.11!
Nowość Tork zadba o świeżość w każdej firmie
REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera

Więcej na temat

Nowa oferta DPD Polska odpowiada na wyzwania ecommerce
DHL przygotowało się na szczyt paczkowy
Black Friday, czyli jak wykorzystać ecommerce'owy boom
Rowery cargo odpowiedzią GLS na wprowadzanie SCT

Nasze czasopisma

top logistyk 2020
mid 20202
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów