Przejdź do artykułu
2023-02-03 | Głos z rynku

Optifleet z nowymi modułami

Optifleet to platforma Renault Trucks do zarządzania flotą, która pomaga klientom optymalizować wykorzystanie floty pojazdów co za tym idzie, również kosztów operacyjnych. By wesprzeć produktywność swoich klientów, Renault Trucks dodaje do systemu Optifleet dwa nowe moduły: „Health” oraz „Safety”. Mają one na celu zmniejszenie do minimum liczby wypadków oraz nieplanowanych przestojów.

Na wysoce konkurencyjnym rynku transportu drogowego niezwykle ważne jest zarządzanie przejazdami w czasie rzeczywistym oraz kontrolowanie kosztów. Usługa Optifleet od Renault Trucks wspiera codzienną pracę przewoźników oraz dostarcza im narzędzia do optymalizacji wydajności zarówno ciężarówek, jak i kierowców. Obecnie Optifleet obejmuje pięć modułów, a każdy z nich może być aktywowany niezależnie od reszty. Dzięki temu system jest dopasowywany do potrzeb danego klienta.

  • Moduł „Check” monitoruje i optymalizuje zużycie paliwa przez pojazdy, co pozwala na redukcję emisji CO2; analizuje on również ekonomiczną jazdę danego kierowcy, a także podaje bieżący stan naładowania akumulatorów w pojazdach elektrycznych.
  • Moduł „Map” posiada funkcję geolokalizacji pojazdów w czasie rzeczywistym, umożliwiając optymalizację tras kierowców oraz informowanie klientów o dokładnym czasie dostawy.
  • Moduł „Drive” monitoruje czas jazdy oraz odpoczynku kierowców. Dane z tachografu mogą być pobrane zdalnie, co znacznie usprawnia różne działania administracyjne.

Nowe moduły Optifleet będą nosiły nazwy „Health” oraz „Safety”:

  • Moduł „Health” wysyła informację o zapalających się na desce rozdzielczej pojazdu lampkach kontrolnych. Informacje te mogą być przekazywane w formie powiadomień na portalu Optifleet lub mailowo. Dzięki temu modułowi osoba zarządzająca flotą może odpowiednio zaplanować prace konserwacyjne oraz przewidzieć możliwe przestoje.
  • Moduł „Safety” monitoruje zdarzenia związane z systemami bezpieczeństwa pojazdu, jak na przykład zaawansowane systemy hamowania awaryjnego (AEBS), elektroniczny system kontroli stabilności jazdy (ESC), czy systemy ostrzegania przed niezamierzoną zmianą pasa ruchu (LDWS). Moduł ten wykrywa także nadmierne hamowanie lub przyspieszanie. Zebrane dane są wysyłane do klientów na bieżąco poprzez portal Optifleet lub mailowo, co może posłużyć do analizy schematów jazdy. Na podstawie wyników tej analizy można przeprowadzić szkolenie kierowców, w efekcie redukując ryzyko wypadków i nadmiernego zużycia pojazdów.

Moduły Check, Map, Drive, Health oraz Safety są dostępne w pojazdach Renault Trucks gamy T, C, K. Moduły Check, Map oraz Drive są dostępne w serii D oraz D Wide (z silnikami elektrycznymi i diesla). System Optifleet jest również kompatybilny z innymi markami pojazdów ciężarowych.

Przewoźnicy chcący zintegrować dane z Optifleet z własnymi programami do zarządzania flotą mają do nich dostęp poprzez interfejs API Optifleet.

Aktualności, wydarzenia, komentarze, branżowe czasopisma - bądź na bieżąco. Zapisz się do newslettera portalu logistyczny.com - KLIKNIJ


Zobacz także

Edycja VI Logistycznych Wywiadów już dostępna!
GLS z prestiżowym tytułem w branży
Trendy tej dekady w sektorze produkcyjnym do 2030 r.
REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera

Nasze czasopisma

top logistyk 2020
mid 20202
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów