Przejdź do artykułu
2022-09-28 | Głos z rynku

cargo-partner dąży do zrównoważonego magazynowania

Międzynarodowy dostawca usług logistycznych podejmuje ciągłe działania, aby uczynić swoje operacje magazynowe bardziej ekologicznymi. Od magazynu z drewna w Austrii po bezpośrednie połączenie kolejowe z magazynem w Słowacji, cargo-partner udowadnia, że wydajne procesy logistyczne przynoszą korzyści nie tylko klientom, ale także środowisku.

Kiedy w roku 2018, cargo-partner otworzył swoje całkowicie drewniane centrum iLogistics Fischamend na 12.500 m2 w pobliżu lotniska w Wiedniu, firma wysłała silny sygnał do branży w zakresie zrównoważonej architektury i zielonej logistyki. Do budowy zużyto 4200 m3 drewna, co skutkowało redukcją CO2 o 8400 t w porównaniu z konwencjonalnymi materiałami budowlanymi. Jednak to nie koniec wysiłków operatora logistycznego. cargo-partner nadal pracuje nad zmniejszeniem śladu węglowego swojej działalności. Nic więc dziwnego, że biura i magazyny cargo-partner w Austrii od 2017 r. pozyskują 100% energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych.

Stefan Krauter, CEO cargo-partner, podkreśla – Jeśli chodzi o zrównoważony rozwój, nasza praca nigdy się nie kończy. Minimalizacja naszego wpływu na środowisko jest najwyższym priorytetem i stałym wysiłkiem całej naszej firmy. Nasze centra iLogistics w Fischamend i Dunajskiej Stredzie to tylko dwa przykłady, które pokazują, że wydajne procesy logistyczne często przekładają się na niższą emisję CO2.

Słowacja: Mniej CO2 dzięki terminalowi kolejowemu

Centrum iLogistics w Dunajskiej Stredzie, o powierzchni 17 400 m2, posiada bezpośrednie połączenie z terminalem kontenerowym METRANS. Kluczową zaletą takiego połączenia jest to, że kontenery nie muszą już być transportowane do magazynu ciężarówką. Zamiast tego, cargo-partner używa specjalnych wózków widłowych do rozładunku kontenerów z pociągu bezpośrednio do magazynu za pośrednictwem dedykowanych doków. Rezygnując z transportu drogowego, cargo-partner osiąga znaczną redukcję emisji dwutlenku węgla.

Odkąd terminal METRANS zapewnia idealne połączenie z portami w Hamburgu i Bremerhaven na północy oraz Koper i Rijeka na południu, coraz więcej klientów korzysta z tego wygodnego węzła. Od stycznia do lipca 2022 r. w magazynie cargo-partner w Dunajskiej Stredzie przeładowano łącznie 1200 TEU, co oznacza zaoszczędzenie 132 000 km lub 40 000 litrów oleju napędowego. Przyjmując średnio 966 gramów CO2 na km, obsługa przesyłek w Dunajskiej Stredzie zaoszczędziła 127 193 kg CO2.

cargo partner Sustainable Warehouses Slovakia Copyright cargo partner 05

Słowenia: Już w 2023 z instalacją fotowoltaiczną

Od otwarcia iLogistics Center Ljubljana w 2019 r. zapotrzebowanie klientów znacznie przekroczyło początkowe oczekiwania cargo-partner, co skłoniło firmę do rozpoczęcia rozbudowy obiektu wcześniej niż planowano. Dodatkowy budynek magazynowy, który ma zostać otwarty w listopadzie, zwiększy powierzchnię magazynową z obecnych 25 000 m2 do 39 100 m2. Aby zagwarantować, że wzrost ten będzie nie tylko ekonomiczny, ale także zrównoważony dla środowiska, cargo-partner planuje modernizację obiektu w 2023 r. poprzez instalację systemu fotowoltaicznego na dachu. „Elektrownia” będzie produkować 575 MWh rocznie, pokrywając 34% zużycia energii przez firmę i oszczędzając 273 tony CO2 każdego roku.

cargo partner Sustainable Warehouses Slovenia Copyright Miran Kambic 03

Polska i Chorwacja: lepszy start w supernowoczesnym obiekcie

Inwestując w nowe obiekty magazynowe, cargo-partner wybiera lokalizacje zgodne z najnowszymi standardami w zakresie zrównoważenia środowiskowego. Stało się tak również w przypadku magazynów cargo-partner w Żorach koło Katowic, które oferują 6 650 m2 powierzchni magazynowej w zakresie temperatur 15-25°C oraz nowego magazynu w Zagrzebiu o powierzchni 12 900 m2, który rozpoczął działalność na początku tego roku. Budynki magazynów są certyfikowane zgodnie z BREEAM, uznanym na całym świecie standardem zrównoważonego budownictwa i eksploatacji budynków. BREEAM ocenia takie czynniki jak zużycie energii i wody, zdrowie i dobre samopoczucie, zanieczyszczenie, transport, materiały, odpady, ekologię oraz procesy zarządzania. Budynki są w pełni wyposażone w oświetlenie LED, a magazyn w Zagrzebiu posiada na dachu 6028 paneli słonecznych, produkujących około 2338 MWh rocznie.

cargo partner Sustainable Warehouses Croatia Copyright cargo partner 04

W ramach ciągłych wysiłków cargo-partner, aby uczynić swoje operacje logistyczne bardziej zrównoważonymi, kilka innych lokalizacji w całej Europie również planuje wzmocnić swoje systemy fotowoltaiczne w najbliższej przyszłości. Obejmuje to magazyny firmy w Fischamend, Lublanie, Dunajskiej Stredzie, Bratysławie, Sofii oraz Belgradzie. Jak wspomina Stefan Krauter – Trwający globalny kryzys klimatyczny jest być może najważniejszym wyzwaniem naszych czasów. Będziemy nadal wspierać inicjatywy środowiskowe i wdrażać zrównoważone technologie, aby pracować na rzecz lepszego jutra.


Zobacz także

Terminal intermodalny w Swarzędzu ukończony
Wiodące wydarzenie sektora retail coraz bliżej
Dachser otwiera zeroemisyjną strefę dostaw
FM Logistic powiększa własny tabor w Europie
REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera

Więcej na temat

Technologie IoT wspomagają koncepcję smart city
Nowa wizja symbolu Paryża według Dassault Systèmes
DHL Parcel modernizuje swoją flotę
3DEXPERIENCE usprawni pracę gigafabryki Verkor

Nasze czasopisma

top logistyk 2020
mid 20202
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów