Przejdź do artykułu
2021-07-19 | Głos z rynku

Centrum w West Midlands w drugiej fazie budowy

Kultowy producent samochodów rozpoczyna przełomowy projekt w Wielkiej Brytanii, który ma na celu wspieranie długoterminowego sukcesu i zrównoważonego rozwoju jego operacji w łańcuchu dostaw W pobliżu Solihull w West Midlands rozpoczęto drugą fazę budowy centrum logistycznego Jaguar Land Rover. Realizacja powstaje we współpracy z firmą Dematic, innowatorem w dziedzinie intralogistyki.

Po zakończeniu prac zewnętrznych w nowym obiekcie, Dematic rozpoczął instalację swoich urządzeń intralogistycznych i technologii automatyzacji. Zainstalowany sprzęt następnie przejdzie gruntowny okres testów. Obiekt ma być w pełni gotowy do działania pod koniec 2022 r. Obecna realizacja jest kontynuacją ugruntowanej współpracy Dematic z Jaguar Land Rover, która rozpoczęła się na początku lat 80-tych.

Nowe Centrum Operacji Logistycznych (LOC) — składające się z budynku magazynowego o powierzchni 92 000 metrów kwadratowych oraz biur pomocniczych — jest rozwiązaniem w odpowiedzi na coraz bardziej złożone wyzwania związane z łańcuchem dostaw Jaguar Land Rover i stanowi kluczową część przyszłej strategii producenta.

Ponieważ Jaguar Land Rover zobowiązał się ostatnio do „ustanowienia wzorca w zakresie jakości i zrównoważonego rozwoju”, rozwój ten zapewni szereg korzyści technologicznych, które umożliwią wprowadzenie ulepszeń dla klientów, jak również przyniosą długotrwałe korzyści dla środowiska.

Jaguar Land Rover, położony w bliskim sąsiedztwie głównego zakładu produkcyjnego w Solihull, oblicza, że nowy obiekt pozwoli mu na zmniejszenie liczby kilometrów przejeżdżanych rocznie przez pojazdy ciężarowe, co stanowi ogromną redukcję emisji dwutlenku węgla. Jednocześnie obniży to długoterminowe koszty logistyczne i zmniejszy zatłoczenie dróg w okolicy. W międzyczasie LOC będzie korzystać z najbardziej zaawansowanych technologii zautomatyzowanego łańcucha dostaw, aby zapewnić maksymalną produkcję przy możliwie najmniejszej powierzchni.

Zautomatyzowany sprzęt będzie niezwykle wydajnie pobierał ogromne ilości produktów, a zakład został zaprojektowany na zasadzie „towar do osoby”. Oznacza to, że pracownicy nie będą musieli pokonywać znacznych odległości, aby pobrać produkty: części same będą do nich dostarczane. Systemy zostały zaprojektowane do zarządzania wieloma przepływami pracy na tej samej linii, co pozwoliło firmom Jaguar Land Rover i Dematic na zmniejszenie powierzchni obiektu przy jednoczesnym zapewnieniu operatorom możliwości przetwarzania 1000 palet na godzinę.

Komentując projekt, Andy Blandford – Starszy Wiceprezes Dematic i Dyrektor Zarządzający na region Europy Północnej – powiedział: Cieszymy się, że mamy możliwość współpracy z firmą taką jak Jaguar Land Rover, która jest tak bardzo zaangażowana w wiodące w branży standardy zrównoważonego rozwoju i technologii. Czekamy na zakończenie tego projektu w 2022 roku.

Aby uzyskać więcej informacji o firmie Dematic, odwiedź stronę dematic.com.

Zobacz także

Powstaje Panattoni Park Wrocław S8 South
W Błoniu powstał BTS dla firmy farmaceutycznej
Interstellar Lab prezentuje kapsułę BioPod
Producent dekoracji ściennych zawitał do Krakowa
REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera

Więcej na temat

Pierwszy hub logistyczny AlliEpxress w Polsce
Grupa Benetton z systemem AutoStore od Dematic
Uroczyste otwarcie centrum dystrybucyjnego MLEKOVITA
Konferencja "BEYOND" drugi rok z rzędu wirtualnie
REKLAMA

Nasze czasopisma

top logistyk 2020
mid 20202
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów

REKLAMA