Przejdź do artykułu
2020-12-03 | Głos z rynku

Bezpieczny transport farmaceutyków

Leki i duża część innych wyrobów medycznych należą do grupy produktów wymagających specjalnych warunków podczas dystrybucji, przechowywania i transportowania. Nic dziwnego, bowiem nawet najmniejsze odchylenia temperaturowe czy jakościowe mogą skutkować niezdatnością leku do użycia, a w najgorszym wypadku wpłynąć negatywnie na zdrowie czy życie ludzi.

Obrót produktami farmaceutycznymi odbywa się w oparciu o ustawę Prawo Farmaceutyczne oraz zasady Dobrej Praktyki Dystrybucyjnej (DPD). Dobra Praktyka Dystrybucyjna (DPD) to spis reguły, których stosowanie w praktyce gwarantuje, że przez całą drogę produktu leczniczego od producenta do odbioru będzie zachowana jego jakość i niezmienność oraz że będzie on pochodził z legalnego źródła dostaw. Istotnym podmiotem w całym łańcuchu dostaw są firmy spedycyjne, które zobowiązane są magazynować i transportować produkty farmaceutyczne zgodnie zasadami DPD. Do takich firm należy m.in. firma Uni-logistics Sp. z o.o. – kompleksowy operator logistyczny, który certyfikat DPD posiada od 2018 roku.

Wymagania związane z transportem i magazynowaniem produktów farmaceutycznych wprowadzają konieczność podjęcia systemowych działań już na etapie wstępnym współpracy z potencjalnym dostawcą usług logistycznych. Branża farmaceutyczna oczekuje nie tylko podstaw, ale również niestandardowych rozwiązań i posiadania dodatkowej certyfikacji potwierdzającej wiarygodność i rzetelność, co za tym idzie odpowiedzialności organizacyjnej oraz posiadania świadomego i profesjonalnego zespołu.

Aby sprostać tym oczekiwaniom w 2018 roku firma Uni-logistics podjęła działania w celu uzyskania certyfikatu IATA CEIV Pharma, co wiązało się z ciągłą pracą nad wdrożeniem niezbędnych zmian ulepszaniem procedur obowiązujących podczas transportu i magazynowania farmaceutyków. Obecnie trwa proces oceniający przez Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych IATA, którego wyniki poznamy niedługo. Certyfikat IATA CEIV Pharma (Centre of Excellence Independent Validators Pharma IATA) jest najważniejszym potwierdzeniem jakości świadczonych usług. Firmy posiadające taki certyfikat dają gwarancję wykonania usługi na najwyższym światowym poziomie.

Należy pamiętać, iż produkty farmaceutyczne są stosowane w celu leczenia, ratowania zdrowia, a nawet życia ludzkiego. Okres pandemii pokazał nam jak ważny jest niezakłócony i odpowiedni łańcuch produkcji i dystrybucji produktów farmaceutycznych. Każdy podmiot z całego łańcucha dostaw powinien wykazywać się doświadczeniem, profesjonalizmem i gwarancją wykonywanych usług.

Agnieszka Meler
Dyrektor Zarządzająca Uni-logistics Sp. z o.o.

Aktualności, wydarzenia, komentarze, branżowe czasopisma - bądź na bieżąco. Zapisz się do newslettera portalu logistyczny.com - KLIKNIJ


Zobacz także

Od 1 grudnia rozpoczął pracę oddział Rusak w Suwałkach
CEVA Logistics wygrywa kontrakt na obsługę logistyczną Pernod Ricard
Dassault Systèmes pomaga w bezpiecznym powrocie do szkół
Nieznane oblicze Brexitu skłania firmy do działań
REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera

Więcej na temat

Przewóz leków wymaga olbrzymiej staranności
Magazyn farmaceutyczny – charakterystyka techniczna obiektu
Yusen Logistics rozszerza współpracę z AstraZeneca
Yusen Logistics uruchamia bramę dostaw dla sektora farmaceutycznego
REKLAMA

Nasze czasopisma

top logistyk 2020
mid 20202
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów

REKLAMA