Przejdź do artykułu
2020-06-25 | Głos z rynku

Czy odzyskanie pieniędzy od zagranicznego dłużnika musi być trudne?

Na skuteczność windykacji wpływa wiele czynników. Jednym z nich jest komunikacja, a dokładniej możliwość prowadzenia rozmów w języku ojczystym, w którym Twój dłużnik też mówi biegle. Schody zaczynają się, gdy pojawia się bariera językowa. Nie jest to jednak sytuacja bez wyjścia. Można przecież przekazać sprawę do windykacji, która obsługuje rynek Twojego dłużnika.

Czy próbując odzyskać swój dług doświadczyłeś już tzw. “odbijania się od ściany”? Jeżeli nie to jesteś jednym z niewielu szczęściarzy, których samodzielne działania windykacyjne przynoszą oczekiwane efekty. Częściej wierzyciele przekonują się, że nawet jeśli w swojej firmie są szefem, kierowcą i spedytorem, to windykatorem zostać jest najtrudniej. Sprawa najczęściej trafia do windykacji, a czasami nawet do sądu. Największe wyzwanie mają wierzyciele, którym zalega zagraniczny kontrahent. W takich sytuacjach najlepiej nie zwlekać i jak najszybciej poprosić o pomoc specjalistów. To ważne ponieważ każdy kraj ma swoje prawo dotyczące postępowania upadłościowego, restrukturyzacji, a Ty nie możesz mieć pewności, że kondycja finansowa Twojego zleceniodawcy jest stabilna i za parę tygodni (czas Twojego oczekiwania na pieniądze) nie ogłosi on upadłości. Wtedy może okazać się, że ciężko zarobione pieniądze są już nie do odzyskania.

Zalety korzystania z windykacji zagranicznej.

Po pierwsze - dobra komunikacja. Ona zdecydowanie przyspieszy proces odzyskiwania pieniędzy, a to z kolei zaoszczędzi Ci wiele stresu. Komunikujesz się swobodnie w obcym języku, ale czy masz pewność, że użyjesz wystarczająco mocnych argumentów, by zmotywować dłużnika do spłaty? Korzystając z usług windykatorów, którzy biegle komunikują się w języku ojczystym Twojego dłużnika, nie musisz się tym martwić.

Po drugie - prawo. Na pewno wiesz, że nieznajomość prawa szkodzi. Oczywiście trudno żebyś znał prawo każdego kraju, w którym wykonujesz przewozy. Niemniej jednak, gdy pojawia się dłużnik, nie należy tego bagatelizować. Nie musisz od razu studiować kodeksu prawa litewskiego. Tutaj znów z pomocą przychodzi windykacja, która zajmie się tym za Ciebie. To również znacznie przyspiesza odzyskanie długu i daje gwarancję, że windykując nie naruszysz żadnego paragrafu.

W Transcash, biegle porozumiewamy się w 9 językach, dzięki czemu skutecznie wspieramy wierzycieli na każdym z obsługiwanych przez nas rynków. Część naszych pracowników to native speakerzy, którzy nie tylko znają język, ale także zwyczaje płatnicze panujące w danym kraju oraz zachowania przedsiębiorców. Te umiejętności windykatorów bezwzględnie wpływają na poziom prowadzonych negocjacji i ich skuteczność"- mówi Jakub Gwiazdowski, Manager Działu Windykacji Polubownej w Transcash.eu
Każda sprawa dotycząca zagranicznego dłużnika jest analizowana i obsługiwana w zgodzie z przepisami prawa międzynarodowego - dodaje.

Co z windykacją sądową ?

Każdy chciałby zakończyć windykację na etapie polubownym, mieć już pieniądze, a całe zamieszanie zostawić za sobą. Wiadomo jednak, że taki scenariusz nie zawsze się spełnia. Wybierając firmę windykacyjną, sprawdź dokładnie zakres jej usług aby na żadnym etapie windykacji nie zostać na lodzie. Zwróć uwagę na to czy firma, którą rozważasz, zapewni Ci przygotowanie pozwów i reprezentację w sądzie gdy zajdzie taka potrzeba. Jeżeli nie zatrudnia prawników, to czy współpracuje na stałe z kancelarią prawną, która zrobi to w Twoim imieniu. Bez takiego wsparcia odzyskanie długu, który wymaga postępowania sądowego byłoby niemożliwe. Nawet doświadczeni prawnicy nawiązują współpracę z partnerami z zagranicy, aby precyzyjnie przygotować niezbędną dokumentację.

W Kancelarii Prawnej Transcash cały czas szukamy rozwiązań, które pomogą usprawnić działania - przyspieszyć proces odzyskiwania pieniędzy i zwiększyć skuteczność. W tym celu nawiązaliśmy współpracę z zagranicznymi kancelariami prawnymi. Naszymi partnerami są prawnicy z Czech, Niemiec, Litwy i Słowacji. Przy ich wsparciu przygotowujemy pisma procesowe oraz zapewniamy naszym klientom reprezentację w sądzie i w innych instytucjach państwowych. - mówi Maciej Maroszyk, Dyrektor Operacyjny w Transcash Kancelaria Prawna

Ile to kosztuje?

Wierzyciele często obawiają się kosztów windykacji. Nic dziwnego, branża TSL nie oszczędza kieszeni przewoźników. Jednak w przypadku braku zapłaty lepiej ponieść relatywnie niski koszt niż stracić szansę na odzyskanie pieniędzy. Nie warto z góry zakładać, że przepłacisz. Żeby stwierdzić czy windykacja się opłaca, należy przede wszystkim poznać cennik i zasady rozliczania - wysokość prowizji i możliwości uzyskania rekompensaty kosztów. W przypadku windykacji zagranicznej w Transcash zapłacisz wyłącznie prowizję od odzyskanej kwoty. Co więcej możesz sobie zrekompensować ten koszt. Masz możliwość wystawienia noty 40, 70 lub 100 euro, którą załączasz wraz z fakturą, za którą chcesz odzyskać pieniądze. Windykator prowadzący sprawę dochodzi zapłaty zarówno za fakturę, jak i notę. Pozwoli ona pokryć całości lub część poniesionych kosztów. W przypadku windykacji sądowej cennik wygląda inaczej. Niezmienna pozostaje prowizja od odzyskanej kwoty, natomiast wymagana jest także opłata wstępna - jej wysokość uzależniona jest od tego, w jakim kraju toczy się postępowanie. Co istotne, w przypadku wygrania sprawy sądowej koszty opłaty wstępnej zostaną zasądzone przez sąd od dłużnika.

Więcej informacji na temat naszych usług windykacyjnych znajdziesz na https://transcash.eu/.

Masz pytania? Porozmawiaj z naszym przedstawicielem.
Zadzwoń pod +48 717 150 560.


Zobacz także

FM Logistic rozpoczęło w Polsce działalność ćwierć wieku temu
Polska, Czechy i Węgry – jak Europa Środkowa radzi sobie z cyfrową transformacją?
TheOpenVentilator – przemysłowa niezawodność respiratorów ostatniej szansy
Kod kreskowy jest obecny w polskich sklepach od trzech dekad
REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera

Więcej na temat

Średnio firma kurierska ma do oddania 30 tysięcy złotych
Branża transportowa niewypłacalna w 43-proc
REKLAMA

Nasze czasopisma

top logistyk 2020
mid 20202
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów

REKLAMA