Przejdź do artykułu

Top Logistyk

Top Logistyk 1/2020
<< Cofnij

Herosi upadają

Często menedżerowie czy coachowie zadają sobie sakramentalne pytanie: „Czy istnieje wzorcowy styl myślenia idealnego przywódcy?”. Osoby z pokolenia urodzonego w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych ubiegłego wieku, odpowiadając na to pytanie, jako pożądanych cechach mówiłyby prawdopodobnie o skuteczności, rywalizacji i wygrywaniu.

„Jesteś tak dobry, jak twoja pozycja w rankingu w ostatnim miesiącu” – powiadają. Dla nich menadżer sukcesu wyznacza sobie najwyższe cele i je osiąga. Kluczowe słowa to: najlepszy, najskuteczniejszy, najlepiej wykształcony, naj… Ten sposób myślenia może jednak przynosić odwrotny skutek.

W ostatnich miesiącach mieliśmy możliwość doświadczyć, jak w dzisiejszych czasach kończą menadżerowie „naj”. Powołani do tworzenia skutecznych, zwycięskich zespołów powodują ich rozpad. Przykładem tej zmiany w myśleniu społeczeństwa są dwa głośne w 2018 r. medialne przypadki w sporcie Jednym z nich jest Jorge Sampaoli, wobec którego zbuntował się team Argentyny podczas odbywającego się wtedy Mundialu, drugim natomiast Jose Mourinho, do którego zwolnienia z Manchesteru United walnie przyczynili się sami piłkarze. Nie można odmówić wymienionym trenerom ogromnego doświadczenia w dziedzinie, którą uprawiają, kompetencji, charyzmy i zaangażowania oraz pewności siebie czy przebojowości. I pomimo prezentowania tych cech, a może właśnie w związku z niektórymi z nich, zespoły bezpardonowo wyrzuciły ich ze swojego grona, spektakularnie odmawiając współpracy.

Tak więc pojawia się pytania: „Co poszło nie tak?”. A może lepiej postawić pytanie: „Jakie cechy powinien posiadać nowoczesny lider?”. Istnieje kilka subiektywnych odpowiedzi.

Elastyczność w motywowaniu

Dzisiaj bardziej niż kiedykolwiek przydaje się umiejętność rozpoznawania i uznawania motywacji innych ludzi. Dla niektórych z nas mają znaczenie wygrywanie i bonusy materialne, dla innych jest to dobra atmosfera w zespole, a dla pozostałych może być to poczucie niezależności czy zrozumienie sensu wykonywanej pracy. Zastanów się, czy system nagród, który stworzyłeś za realizację celów okresowych, motywuje odpowiednio wszystkich twoich pracowników, czy w ogóle ich motywuje?

Relacje

Według raportu Deloitte „Trendy HR 2018” 98% respondentów określa „przyjazne miejsce w pracy” jako ważny element środowiska pracy i stawia na pierwszym miejscu, jeśli chodzi o skuteczność zarządzania. Wyobrażacie sobie? Waszych pracowników nie motywuje najwyższy osiągnięty wynik finansowy i bonusy, lecz jak najlepsza atmosfera pracy!

Promowanie zespołu a nie jednostki

Coraz częściej dowiadujemy się, że żadne, nawet wybitne jednostki nie mogą się równać ze świetnie funkcjonującymi zespołami. W 2018 r. Polacy mogli się przekonać, jak ważne jest podporządkowanie jednostki zespołowi. Vital Heynen, w sobie tylko znany sposób, przekonał wielkiego indywidualistę i wybitnego siatkarza Bartosza Kurka do gry dla zespołu, do przyjęcia miejsca w szeregu, efekty przerosły oczekiwania – wspólnie zdobyli mistrzostwo świata.

Rezygnacja z mikrozarządzania na rzecz informacji zwrotnej

W 2018 r. dr Monika Kwiecińska i współpracownicy (Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu) przy użyciu narzędzia MindSonar przeprowadzili badania na grupie 23–24-latków na temat ich sposobów myślenia w kontekście pracy. Jeden z elementów charakteryzujących badanych to równowaga w sposobie myślenia: wewnętrzne/zewnętrzne odniesienie, czyli: „posiadam swój własny standard postępowania, ale również chętnie upewnię się czy dobrze postępuję”. Innymi słowy badani nie chcą instrukcji na temat, w jaki sposób mają wykonać zadanie, ale przyjmą częstą informację zwrotną, czy wykonują swoją pracę poprawnie. Jest to podpowiedź dla menadżerów: „zrezygnuj z mikrozarządzania na rzecz częstych pochwał”.

Twarde kompetencje

W tej kwestii percepcja świata bardzo się zmieniła w stosunku do ostatnich 20 lat. Millennialsi, którzy do 2020 r. mają stanowić 50% pracowników w firmach, nie chcą marnować czasu na nieważne czynności, oczekują od swoich szefów kompetencji, eksperckiej znajomości tematu – to duża zmiana oczekiwań wobec menadżerów. Nie tylko ogólna znajomość zarządzania oraz ogólnego „bycia w temacie” się liczy. Liczy się, że jesteś ekspertem w dziedzinie, którą zarządzasz. Wspomina o tym w swoim wpisie na Li „Six characteristics of a successful digital leader” Sonia Wedrychowicz, kiedyś wiceszefowa Citi w Polsce, a dzisiaj Dyrektor Zarządzająca w JP Morgan.

Oczywiście, jest jeszcze szereg innych cech charakteryzujących idealnego menadżera dzisiejszych czasów, jak na przykład umiejętność słuchania czy też dystrybuowania, pomnażania przywództwa (Dr S. Western, Leadership: A Critical Text), ale warto jednak skupić się na tych pięciu i od nich zacząć, aby budować odpowiednie kompetencje menadżerskie oraz żeby się dowiedzieć, czego oczekuje zespół.

Tomasz Zawadzki
Ekspert
MindSonar Polska


REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera

Nasze czasopisma

top logistyk 2020
mid 20202
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów