Przejdź do artykułu

Magazynowanie i Dystrybucja

Magazynowanie i Dystrybucja 4/2017
<< Cofnij

Miejsce w cenie złota

W ostatnich latach popularność automatycznych regałów w magazynach systematycznie wzrasta. Dzięki zabudowie pionowej np. regał windowy pozwala maksymalnie ograniczyć powierzchnię przeznaczoną na magazynowanie, przy zachowaniu łatwego i szybkiego dostępu do wszystkich towarów.
Jednym ze znanych na rynku dostawców modułowych regałów automatycznych, które są przeznaczone przede wszystkim do składowania drobnych i lekkich artykułów, jest marka Modula. Jej produkty projektowane są tak, aby zminimalizować powierzchnię magazynową i czas obsługi oraz zmaksymalizować wydajność.
 
Różne konfiguracje

Oferta firmy Modula obejmuje kilka typów standardowych automatycznych regałów magazynowych w różnych konfiguracjach, m.in.: Modula Lift – rozwiązanie do magazynowania wszelkich produktów przemysłowych, komponentów, części zamiennych i narzędzi dla wszystkich możliwych branż czy też Modula OneTon – system przeznaczony do składowania cięższych artykułów, z maksymalną nośnością półki wynoszącą 990 kg.

Każdy regał może zostać wyposażony w kilka okien dostępowych (maksymalnie 4, z różnych stron, na różnych poziomach), co pozwala na jednoczesną pracę operatorów lub na wykorzystanie regału jako windy w przypadku umiejscowienia okien na różnych poziomach (transport materiałów między poziomami).

Zdaniem Marcina Kozłowskiego, Dyrektora Zarządzającego, Baumalog Sp. z o.o., okna dostępowe mogą być w wersji wewnętrznej (zabudowa wewnątrz kolumny składowania) lub zewnętrznej umożliwiającej za- i rozładunek materiałów na półki przy udziale żurawia lub wózka widłowego. Zastosowania podwójnego poziomu przywożenia półek zapewnia bardzo krótki czas ich wymiany w oknie, co jest nieocenione w przypadku wykorzystania regału w magazynie dystrybucyjnym – podczas pobierania artykułów z półki znajdującej się w oknie dostępowym, np. na dolnym poziomie, regał transportuje półkę do poziomu nr 2 i jedynie na czas wymiany półek w oknie operator przerywa pracę.

„Jeden z naszych klientów z branży maszynowej wykorzystuje regał automatyczny Modula do składowania szpul i kabli o różnych gabarytach i kształtach. Przed wdrożeniem regału Modula stosowano tradycyjny system składowania z wykorzystaniem regałów półkowych w pomieszczeniu o powierzchni 230 mkw. Zastosowano jeden regał automatyczny Modula ML50D o wysokości 6200 mm i wymiarach półek 4100 x 857 mm, nośności 500 kg. Dzięki pomiarowi wysokości możliwe jest składowanie artykułów o różnych wysokościach zapewniające efektywne wykorzystanie przestrzeni wewnątrz regału. Powierzchnia zajęta przez regał wynosi 15 mkw. + 5 mkw. korytarza dostępowego, czyli w sumie 20 mkw., a powierzchnia składowania wewnątrz regału – 120 mkw. Zaoszczędzono zatem 210 mkw., czyli ponad 90 proc. w stosunku do stanu poprzedniego” – mówi Marcin Kozłowski.
 
Lean Liftsmart glasses
                                 Fot: ISL

Zdaniem przedstawiciela spółki Baumalog, regał Modula może zostać wyposażony w różne wersje oprogramowania sterującego, poczynając od wersji WMS Base, aż po wersję WMS Standard, która pozwala m.in. na nadawanie praw dostępu dla operatorów, przypisywanie lokalizacji towarów oraz jej graficznej wizualizacji, zarządzanie stanami minimalnymi i – co bardzo istotne – na pełną i łatwą integrację z zewnętrznymi systemami informatycznymi, w tym również SAP przy udziale standardu SAP iDoc.

„Wyposażenie opcjonalne regałów zawiera m.in. różne systemy wskazywania przedziałów na półkach – listwa diodowa, alfanumeryczna listwa diodowa czy laserowy wskaźnik, który umożliwia fizyczne podświetlenie dowolnego sektora na półce, ułatwiające dotarcie operatora do odpowiedniego artykułu i zminimalizowanie ryzyka błędu” – dodaje Marcin Kozłowski.
 
Bogata oferta rynkowa

Regały automatyczne na blachy i dłużyce LogiTower oraz regał windowy Lean-Lift znajdują się z kolei w ofercie firmy ISL Innowacyjne Systemy Logistyczne Sp. z o.o.  „Najważniejsze korzyści płynące z wdrożenia regału LogiTower to oszczędność powierzchni i łatwy dostęp do składowanych towarów. Identyfikacja, wyszukanie oraz dostarczenie towaru przebiegają szybko, a sam magazyn może być zlokalizowany na zewnątrz budynku. Regał LogiTower współpracuje z suwnicami, dźwigami, itp.” – wyjaśnia Łukasz Kańtoch, CEO, ISL Innowacyjne Systemy Logistyczne Sp. z o.o.

Regały typu Lean-Lift firma zastosowała w nowoczesnym centrum dystrybucyjnym zajmującym powierzchnię 50 tys. mkw. Znajdujący się na północy Polski magazyn papieru dekoracyjnego w arkuszach i folii samoprzylepnych w rolkach wyposażono w system 2 regałów windowych Lean-Lift o wysokości ok. 10 m. „Jeden regał Lean-Lift zajmuje powierzchnię 9 mkw., podczas gdy tradycyjne metody składowania wymagały aż 430 mkw. Oszczędność ta wynika z możliwości zainstalowania regału typu winda w trudno dostępnych, nieużytkowanych miejscach i pełnego wykorzystania wysokości hali magazynowej. W efekcie firma jest w stanie odzyskać nawet do 80 proc. powierzchni składowania i przeznaczyć ją na inne potrzeby. Udało się zmniejszyć powierzchnię składowania z kilkuset do kilkudziesięciu metrów, przyspieszyć realizację zleceń oraz wyeliminować pomyłki w procesie identyfikacji i kompletacji towaru. System posiada wagę do kontroli obciążenia półek oraz całego regału, co gwarantuje wysoką ergonomię pracy. Regały automatyczne Lean-Lift wysokiego składowania posiadają funkcję kontroli dostępu i monitorowania stanu zapasów” – dodaje Łukasz Kańtoch.

Z kolei firma SSI SCHÄFER proponuje regały windowe LogiMat w ośmiu szerokościach tac oraz dwóch głębokościach: wysokość od 2,5 do 24 m, do czterech okien dostępowych w standardzie, nośności tac do 700 kg i 60 t w jednej maszynie. M.in.: LogiTilt – pochył tacy w oknie dostępowym, ustawiany indywidualnie dla każdej tacy, LogiWork – regulowana wysokość wstawienia tacy w okno dostępowe ustawiane indywidualnie dla każdego operatora, LogiPointer – ruchomy wskaźnik laserowy ułatwiający lokalizację towaru na tacy czy też LogiBar – bezdotykowa listwa potwierdzeń umożliwiająca zatwierdzenie operacji w każdym punkcie okna dostępowego. „Regały LogiMat posiadają własne, wewnętrzne sieci, służące do sterowania i komunikacji pomiędzy poszczególnymi komponentami. Jedną z takich sieci służącą również do komunikacji z „zewnętrznym światem” jest ethernet. Z sieci tej korzysta część systemów regałów w tym terminale operatorskie oraz główny sterownik. Terminale to często zwykłe przemysłowe komputery z systemem Windows, z którymi PLC komunikuje się za pomocą pulpitu zdalnego. Taki system pozwala na podłączenie wewnętrznego ethernetu do sieci klienta i/lub internetu i sterowanie oraz diagnozowanie stanu regału, czujników, silników z dowolnego miejsca na świecie, również za pomocą pulpitu zdalnego lub dodatkowych aplikacji. Pozwala to także na łatwe tworzenie własnych interfejsów użytkownika i instalację niezbędnych aplikacji na terminalach operatorskich, jak również na komunikację z nimi. Samo PLC wyposażone jest w specjalny język, protokół komunikacyjny NGKP2, pozwalający na przesyłanie i odbieranie poleceń i informacji za pomocą TCP/IP. Protokół ten wraz z dodatkowym routerem, zwanym LogiDriver, jest podstawą sterowania nie tylko dla aplikacji własnych klienta, ale również naszych systemów zarządzania” – wyjaśnia Jacek Zduniak, Doradca techniczny, SSI SCHÄFER.

Specjaliści zwracają także uwagę na wertykalne windowe regały serii Shuttle XP marki Kardex Remstar. Taki regał o budowie modułowej jest samodzielnym systemem, w którym półki umieszczone są pionowo na przedniej i tylnej części jednostki. Pomiędzy nimi znajduje się wyciąg, automatycznie transportujący półki z towarami do otworu dostępowego, po naciśnięciu przycisku lub zeskanowaniu kodu kreskowego. Modułowa konstrukcja pozwala na dostosowanie Shuttle XP do wymaganej wysokości, zarówno przed, jak i po jego zainstalowaniu, a ponadto umożliwia modyfikowanie ilości otworów dostępowych. Wykorzystuje wysokość pomieszczenia, co oznacza, że rozmiar wymaganej powierzchni może zostać zredukowany o co najmniej 85 proc., w porównaniu do systemów konwencjonalnych. Każda półka jest automatycznie skanowana przy użyciu technologii OptiFlex – następnie produkty, które mają być składowane, przypisywane są do idealnego miejsca do ich przechowywania w 25-milimetrowych odstępach.
 
Pełna komunikacja
 
Zdaniem Marcina Kozłowskiego, dzięki koncepcji Przemysłu 4.0, w tym m.in. znacznemu podniesieniu poziomu cyfryzacji oraz wymiany danych, możemy spodziewać się, że coraz częściej regały automatyczne będą sterowane w pełni automatycznie przy wykorzystaniu m.in. terminali kodów kreskowych, zapewniając optymalne wykorzystanie ich możliwości. Zdaniem Łukasza Kańtocha, warto rozpatrzyć, co oferuje dany dostawca razem z maszyną, a za co należy dodatkowo zapłacić. W grę może wchodzić doposażenie regałów w zewnętrzne komputery, co jest często zbędnym kosztem, a dodatkowo czynnikiem wpływającym na niezawodność (np. klasa ochrony IP komputerów). Integracja z zewnętrznym oprogramowaniem jest dodatkowym nakładem. Jest ona szczególnie polecana do szybkiej kompletacji i zarządzania zleceniami, w efekcie czego procesy są efektywne i zunifikowane w całym magazynie.

„Regały automatyczne z definicji i właściwości działania są już wyposażone w systemy IT i mogą się komunikować przez internet w celu realizacji zadań (składowanie i kompletacja). Także towar, który jest składowany wewnątrz regału, może zostać wyposażony w dowolne czujniki służące do komunikacji i zbierania informacji, m.in. o ilości pobrań oraz warunkach przechowywania wewnątrz regałów. Automatyczne regały Lean-Lift i Rotomat można zintegrować z robotami lub automatycznymi wózkami AGV służącymi do pobierania towarów, a nawet całych półek. Pozwala to wyeliminować część pracy wykonywanej przez ludzi” – dodaje Łukasz Kańtoch, a Jacek Zduniak konstatuje, że indywidualne oczekiwania oraz potrzeba szerszego zarządzania nie tylko regałami windowymi, ale całością magazynu powodują, że obecnie klienci częściej włączają regały do systemu WMS lub ERP, gdzie już posiadają potrzebne funkcjonalności, a do wykonania pozostaje jedynie odpowiednie sterowanie regałem.
 
Sławomir Erkiert
REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera

Nasze czasopisma

top logistyk 2020
mid 20202
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów