Przejdź do artykułu

Kaizen

Kaizen 3/2014
<< Cofnij

Klasyka konfiguracji

Stanowiska pracy na liniach produkcyjnych to w pewnym sensie „żywy organizm”, który ewoluuje wraz z rozwojem zakładów i zmieniającymi się procesami wewnętrznymi. Niezależnie od tego, czy mówimy o stanowiskach gniazdowych, supermarketach, czy mobilnych lekkich regałach, klasyką wyposażenia zakładów produkcyjnych stały się systemy rurkowe, które same w sobie ewoluują i dzięki konstrukcyjnym innowacjom zapewniają elastyczność, której granice wyznaczają kreatywność i wyobraźnia inżynierów.
Źródło: item Polska
 
Obecnie rynek oferuje multum rozwiązań opartych na systemach rurkowych. Na polskim rynku dostępne są produkty takich dostawców jak m.in. BeeWaTec, Dynarax, item, Lean-Tech, Masklogik, Trilogiq. Trendy rynkowe sugerujące szczupłe rozwiązania sprawiają, że zainteresowanie tego typu modułami nie słabnie, a rosnące potrzeby dostarczają dostawcom coraz to nowych pomysłów. Można powiedzieć, że systemy rurkowe tak naprawdę nie są produktem skończonym, gdyż lwią część realizowanych projektów stanowią konfiguracje „szyte na miarę” pod konkretne potrzeby. Standardowe są przeważnie rurki i złącza, których różnorodność pozwala osiągnąć czasami niekonwencjonalne efekty w postaci regałów czy wózków spełniających surowe wymagania odchudzonych procesów.
 
Piotr Bogucki, Country Manager z firmy Trilogiq Poland, przyznaje, że standardowe rozwiązania są popularne i w przypadku oferty tego dostawcy dotyczą najczęściej zamówień na same komponenty, jednak jeśli chodzi o struktury modułowe, to w większości przypadków są to dedykowane zamówienia, ponieważ w zasadzie każde z nich różni się konstrukcją regałów. – Dlatego też rozwiązania dedykowane, realizowane na indywidualne zamówienie klienta, dostosowane w sposób optymalny do jego potrzeb stanowią procentowo większą cześć naszych realizacji – mówi Piotr Bogucki. Firma Trilogiq znana jest od wielu lat ze swojego flagowego produktu, jakim jest system LeanTek.
 
Od kilku miesięcy obszar działania w tym zakresie jest jeszcze szerszy, ponieważ poza systemem LeanTek Trilogiq oferuje również innowacyjny, modułowy, system Graphit, który dzięki swoim walorom, takim jak: wyjątkowa elastyczność, niska waga, dowolna kolorystyka, brak ostrych krawędzi oraz wybór materiałów pomiędzy stalą nierdzewną, aluminium oraz włóknem węglowym, pozwala dostosować się do wymogów klientów z różnych branż. – Jeśli chodzi o model w strukturze zamówień, oferujemy gotowe rozwiązania zaprojektowane przez nas. Klient ma wybór: korzystania z naszej usługi wsparcia projektowego i wdrożeniowego lub – jeśli posiada odpowiednią wiedzę i kreatywność – może wdrażać dany projekt na własną rękę – mówi Piotr Bogucki.
 
Z kolei oferowany przez BeeWaTec system rurowy oferuje bogaty zbiór elementów katalogowych (rury, rolki, złączki i akcesoria), co pozwala na dowolne projektowanie przestrzeni produkcyjnej zgodnie z wymogami, jakie panują u klienta. – Nie ma z góry narzuconych standardowych modułów, jakie można wykorzystać pod konkretną architekturę linii produkcyjnej, większość stanowią tzw. projekty „szyte na miarę”. Rozwiązania są wtedy dostosowane do założeń klienta, który przedstawia swoją wizję na zagospodarowanie danego obszaru produkcyjnego – deklaruje Urszula Rudnicka, Specjalista ds. Sprzedaży w BeeWaTec Polska. Jak się okazuje, nie brakuje również na tyle wyedukowanych klientów, którzy we własnym zakresie konstruują najlepsze dla siebie rozwiązania z gotowych elementów. – Coraz częściej spotykamy się z sytuacją, kiedy klient zainteresowany jest zakupem samych komponentów, na których podstawie we własnym zakresie tworzy potrzebne konstrukcje – zauważa nasza rozmówczyni.
 
Podobną specyfikę produktu ma firma item. Jak deklaruje Grzegorz Jazowski, Dyrektor Oddziału item we Wrocławiu, powstałe konstrukcje z rurek w całości są rozwiązaniami dedykowanymi, a standardowe są jedynie komponenty, z których powstają dowolne konstrukcje „uszyte na miarę” . To klient określa swoje wymagania, a komponenty item umożliwiają stworzenie dokładnie takiego rozwiązania, jakiego potrzebuje.
 

 
Czynniki elastyczności
 
Co stanowi o tym, że systemy rurkowe przodują, jeżeli chodzi o najbardziej elastyczne rozwiązania, jakie spotkać można na stanowiskach pracy? – Największą zaletą systemów rurkowych jest łatwość montażu i demontażu. Odpowiednio zaprojektowanie i duża liczba elementów, złączek i konektorów stanowią o wysokiej elastyczności systemu i sprawiają, że jedno rozwiązanie można realizować na wiele różnych sposobów – mówi Piotr Bogucki (Trilogiq). Dostępna różnorodność gotowych elementów, rurek, złączy, rozmaitych łoży rolkowych to jedno. Ale przede wszystkim o popularności tego rozwiązania decyduje właśnie jego prostota. Jest to możliwe dzięki prostej metodzie łączenia elementów złącznych. Do budowy dowolnych projektów nie ma konieczności używania specjalnych technologii lub narzędzi. – Za elastycznością systemów rurowych przemawia zatem prostota rozwiązań, która w łatwy sposób daje możliwość rozbudowywania i modyfikowania danej konstrukcji, co było wręcz niemożliwe w przypadku drogich konstrukcji aluminiowych czy spawanych – przekonuje Urszula Rudnicka z BeeWaTec Polska. – To duża zaleta, biorąc pod uwagę fakt jak szybko zmieniają się obecne projekty – dodaje.
 
Konstrukcje wykonane w tym systemie cechuje mały ciężar oraz stosunkowo duża sztywność i zdolność przenoszenia znacznych obciążeń.
 
Prostotę rozwiązania widać również gołym okiem w systemie LPS – Lean Production System, dostępnym w ofercie firmy item. Producent stworzył niezwykle przemyślany system modułowych rurek aluminiowych LPS, a elastyczność tego rozwiązania przejawia się przede wszystkim w możliwości stworzenia dowolnych konstrukcji za pomocą jednego łącznika i jednego narzędzia. – Wystarczy jeden monter, nie są wymagane specjalne narzędzia. Rurki są kompatybilne z profilami item, a nawet istnieje możliwość połączenia z rurkami innych producentów. Połączenia są niezwykle stabilne, a przy tym zawsze istnieje możliwość zmiany ich położenia – zapewnia Grzegorz Jazowski. – Rozwiązanie jest na tyle proste, ze nie wymaga projektowania, wystarczy po prostu wziąć komponenty i skręcać – dodaje.
 
Czym konkurować?
 
Skoro systemy rurkowe to tak proste, że mogłoby się wydawać, że wręcz banalne produkty, to czym mogą dziś konkurować dostawcy tego rozwiązania? Wbrew pozorom jest kilka obszarów, w których jedni starają się być lepsi od drugich. Elementem, który pojawia się praktycznie w każdej sferze konkurencyjności, jest cena. Ta zwłaszcza przy produktach o dużym stopniu ustandaryzowania może mieć rzeczywiście znaczenie, aczkolwiek nie zawsze kluczowe.
 
Na przykład Trilogiq, z nowym systemem rurkowym Graphit kładzie nacisk na takie elementy, jak: materiał, z którego jest wykonany, jakość, trwałość oraz technika łączenia elementów. – Dzięki nowoczesnym kompozytom stosowanym do produkcji systemu Graphit ma on zastosowania w nowych obszarach, gdzie tradycyjne rozwiązania się nie sprawdzają (branża farmaceutyczna, spożywcza, medyczna itd.) – deklaruje Piotr Bogucki.
 
Podobnie dla firmy item istotną rolę ogrywa materiał, z jakiego wykonane są elementy w ramach Lean Production System. Materiał determinuje pewne rozwiązania i gwarantuje ich stabilność. Item tworząc nową generację rurek postawił na aluminium, zarówno w rurkach, jak i w łącznikach. – Tworzone konstrukcje są zatem o wiele lżejsze od rozwiązań stalowych, a powstałe połączenia mocniejsze i bardziej odporne na przesuwanie od rozwiązań dużo starszych. Przynosi to korzyści dla odbiorcy końcowego, szczególnie w kosztach związanych z konserwacją – mówi Grzegorz Jazowski, który zaznacza jednocześnie, że z punktu widzenia konkurencyjności ważnym elementem budowania strategii jest również kompleksowość oferty. Klient powinien otrzymać ofertę możliwie pełną i to z jednej ręki, aby nie ponosić kosztów związanych z uzupełnianiem dodatkowych kryteriów ofertowania.
 
 
Z kolei elementy łączne systemów rurowych firmy BeeWaTec posiadają specjalnie opatentowany design oparty na tzw. strukturze grip, dzięki której są idealnie połączone z rurą, w efekcie czego wykonane konstrukcje są stabilne i nie ulegają destrukcji. Dodatkową wartością jest także fakt, iż wszystkie elementy systemów rurowych można łączyć z wózkami i platformami, które również występują w szerokiej ofercie firmy BeeWaTec Polska. – Skojarzenie to daje szerokie możliwości w rozwiązywaniu problemów transportowych dla specyficznych części i podzespołów, z jakimi spotykamy się w procesie produkcji części samochodowych, AGD czy RTV – mówi Urszula Rudnicka.
 
Michał Klecha
REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera

Nasze czasopisma

top logistyk 2020
mid 20202
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów