Przejdź do artykułu
2022-04-11 | W magazynie

Strumień posortowany

Sortery magazynowe mają wiele walorów. Są szybkie, praktycznie bezbłędne, a do tego relatywnie niedrogie w eksploatacji. To kluczowe parametry pomagające np. w kompletacji. Rola sorterów w prawidłowym przygotowaniu zamówień czy obsłudze zwrotów jest ogromna. Mogą w zasadniczy sposób wpływać na efektywność całej dystrybucji, a w konsekwencji na poziom obsługi klienta.

Efektywna dystrybucja oznacza skupienie się na takich parametrach, jak: dokładność zamówienia, dostępność, szybkość i precyzja dostawy. Wśród kilku kluczowych walorów zautomatyzowanego sortowania jest też możliwość zmniejszenia zapotrzebowanie na dodatkowych pracowników. Poprzez zastosowanie zautomatyzowanego systemu sortowania szybkość osiągalna na godzinę dla każdego kompletatora może wzrosnąć kilkukrotnie, przepływ towarów jest o wiele większy, koszty operacyjne spadają, a przy tym wzrasta bezpieczeństwo pracy. Wydajniejsza jest też obsługa zamówień podczas sezonowych szczytów popytu. Zoptymalizowany proces sortowania towarów to także klucz do sukcesu w coraz bardziej rosnącym sektorze e-commerce.

Gdy dojrzeje potrzeba

Jak twierdzi Dariusz Szymański, Prezes Zarządu LOGISYSTEM Sp. z o.o., dzieje się tak w momencie, gdy rosną wolumeny, w odniesieniu do ilości zamówień i procesowanych sztuk lub ilości wychodzących jednostek wyjściowych w zestawieniu z ilością kierunków na jakie musimy posortować. – Powyższe ma zastosowanie zarówno dla procesów powiązanych z e-commerce na poziomie kompletacji zamówień czy sortowania paczek, ale także dla zasilania sieci sklepów. Wydajność procesu manualnego przestaje być wystarczająca lub niemożliwa do zrealizowania. Oczywiście kolejnym czynnikiem są także koszty procesu manualnego oraz dostępność zasobów – wyjaśnia D. Szymański.

Krzysztof Stachowicz, Kierownik Sekcji Automatycznych Systemów Magazynowych, AIUT, nie ma wątpliwości, że to dynamiczny rozwój rynku e-commerce napędza zapotrzebowanie na rozwiązania automatyzujące procesy magazynowe. Jednym z kluczowych zadań jest przyśpieszenie procesu sortowania towarów. – Sortery automatyczne są w stanie zapewnić wysokowydajną i praktycznie pozbawioną błędów segregację przedmiotów i paczek w czasie nieporównywalnie krótszym niż podczas ręcznych operacji. Potrzebę wdrożenia determinuje przede wszystkim stale rosnący wolumen zamówień i oczekiwania klientów co do maksymalnie skróconego czasu dostawy. Sortery mogą wspierać centra dystrybucyjne w wielu punktach procesu, w tym w procesie kompletacji zamówienia, sortowania końcowego przy wydaniu paczek oraz w procesie zwrotu towarów – dodaje nasz rozmówca.

AIUT transport wewnętrzny Realizacja magazynu automatycznego 06

Fakt, że w Europie rynek e-commerce nadal odnotowuje silny wzrost, co w największej mierze wymusza otaczająca nas sytuacja pandemiczna, i że potężnym wyzwaniem wynikającym z tych okoliczności jest konieczność szybkiej i precyzyjnej realizacji zamówień, a także mierzenie się z wysokim wskaźnikiem zwrotów, podkreśla również Rainer Schmid, Senior Director Dematic / Market Leader Eastern Europe, Dematic. – Dotyczy to zwłaszcza branży fashion, w której sprzedawcy odnotowują jeden z najwyższych wskaźników zwrotów – w niektórych przypadkach wynosi on nawet powyżej 60%. „Cyfrowi konsumenci" oczekują szybkiej realizacji zamówień i dostawy oraz przyjaznej dla klienta obsługi zwrotów – mówi R. Schmid.

Rozwiązania typowe i „szyte na miarę”

Zapytania dotyczące sorterów wynikają wprost ze specyfiki danej branży. Zazwyczaj pochodzą od właścicieli magazynów, centrów dystrybucji oraz firm kurierskich. Zastosowanie sortera lub sorterów pozwala uporządkować procesy kompletacji i wysyłki, a sam layout magazynu i układ procesów rzeczywiście często wtedy się zmienia. – Przykładowo, jeśli sorter stosujemy jako narzędzie wspierające kompletację zamówień, to prawie zawsze zasadne jest wprowadzanie pickingu batchowego, a to z kolei daje nam wzrost sumarycznej efektywności procesu. Są również takie obszary, gdzie wprowadzenie sorterów nie zmienia istotnie procesów, a jedynie poprawia ich efektywność i jakość, ale wpływa oczywiście na geometrię wykorzystania przestrzeni, np. dla sortowania końcowego. Podobnie sorter można zastosować dla transportów połączonych z sumowaniem i dzieleniem strumieni nośników (pojemników, kartonów) tam, gdzie zwykłe przenośniki nie są w stanie podołać wydajnością – wylicza D. Szymański (LOGISYSTEM).

Zdaniem K. Stachowicza (AIUT) klienci chcą systemów „szytych na miarę”, dostosowanych do konkretnego procesu, rodzaju sortowanych przedmiotów, ale również optymalnie wpasowanych w samą przestrzeń magazynową. Dobór rozwiązania zależy od rodzaju segregowanych towarów. – W przypadku standardowych ładunków do dyspozycji mamy szeroki wachlarz gotowych do wdrożenia rozwiązań modułowych, które można modyfikować i rozbudowywać. Niestandardowa wielkość, długość czy brak opakowania towarów, które dana firma chce segregować automatycznie, również nie stanowią dla nas żadnej przeszkody w realizacji inwestycji. W przypadku nietypowych ładunków należy jednak zaprojektować rozwiązanie, uwzględniając specyfikę takiego produktu, co jako integrator zapewniamy naszym klientom – mówi K. Stachowicz, dodając, że sortery towarowe i wysyłkowe rozdzielają poszczególne przedmioty czy przesyłki, usprawniając procesy kompletacji czy logistyki związanej z dostawą przesyłek (strefowanie paczek). Nasz rozmówca podkreśla, że praktycznie 100% towarów i przesyłek sortowanych automatycznie jest dostarczanych bezbłędnie do procesów magazynowych. To jeden z głównych czynników decydujących o inwestycji w te urządzenia. Zaletą rozwiązań jest również elastyczna architektura, którą w zależności od zaplecza magazynowego można konfigurować w różnych kształtach i poziomach.

Przedstawiciel firmy Dematic przywołuje przykład system Pouch, dzięki któremu firma oferuje wydajne rozwiązania sorterowe do realizacji zamówień odzieży, a także obuwia i akcesoriów. – Dematic Pouch to elastyczny system wykorzystujący worki i wieszaki, z których każdy przenosi pojedynczy przedmiot, podwieszony jest na adapterach rolkowych poruszających się wzdłuż szyn sufitowych. System może magazynować, transportować, sortować i porządkować towary, wspierając w ten sposób e-handel i wielokanałową realizację zamówień. Jest to również idealne rozwiązanie dla logistyki zwrotów, a tym samym atrakcyjne rozwiązanie dla branży fashion. Co ważne, zwrócone artykuły stają się dostępne do ponownej sprzedaży w ciągu godziny. Wdrożenie inteligentnego oprogramowania dodatkowo zapewnia wydajność i płynność przebiegu procesów – mówi R. Schmid.

Dematic Pouch System

Nie jest tanio, ale warto

Zoptymalizowany proces sortowania towarów to klucz do sukcesu, także w logistyce branży e-commerce. Dobierając odpowiedni sorter, należy się kierować zakładaną maksymalną wydajnością oraz dopasowaniem dla gabarytów i rodzaju sortowanego materiału, a w przypadku e-commerce są to głównie paczki, kartony, pudełka. W kolejnym etapie należy zwrócić uwagę na ilość dostępnego miejsca, przewidywaną ilość wejść i wyjść, sposób za- i rozładunku (np. ręczny lub automatyczny). Warto też przeanalizować takie parametry, jak: poziom hałasu, łatwość obsługi, czas montażu, koszty eksploatacji i dostępność serwisu. Sortery powinny dawać możliwość rozbudowy. Wszystkie te czynniki mają znaczenie dla kosztów automatyzacji. – Ostatnimi czasy obserwujemy coraz częstsze preferowanie rozwiązań wydajniejszych, często z odpowiednim buforem zapasu, dysponujących możliwością prostej rozbudowy w przyszłości. Naszym zadaniem jest, aby wypracowane rozwiązania odpowiadały tym preferencjom i jednocześnie gwarantowały założoną bezbłędność oraz były optymalne kosztowo w funkcji czasu. Czas zwrotu takiej inwestycji zwykle oscyluje, w zależności od specyfiki procesu i wybranego rozwiązania, w przedziale od 2 do 5 lat – zauważa D. Szymański (LOGISYSTEM).

Bywa, że potencjalni użytkownicy sorterów słyszą opinie, że urządzenia te są drogie. Zdaniem K. Stachowicza (AIUT) koszt rozwiązania, zwłaszcza w przypadku inwestycji z zakresu automatyki i robotyki, nie jest i nie powinien być głównym wyznacznikiem doboru systemu, z czego inwestorzy zdają sobie zresztą zazwyczaj sprawę. Dla klienta najistotniejszym warunkiem wdrożenia zautomatyzowanego systemu sortowania będzie bezbłędność realizacji zleceń w zakładanych warunkach brzegowych, którą gwarantuje dostawca rozwiązania. – Dzięki sorterom szybkość kompletacji zamówień na godzinę może wzrosnąć nawet kilkukrotnie. Automatyzacja procesu sortowania wpływa też bezpośrednio na niższe koszty operacyjne i większą wydajność realizacji zleceń, co przekłada się na szybszy zwrot z inwestycji. Kluczowa w przypadku doboru sortera będzie też możliwość zarządzania procesem z poziomu systemu nadrzędnego, jakim jest np. system zarządzania magazynem WMS – konkluduje K. Stachowicz.

Adam Brzozowski

Ten i inne artykuły znajdziecie w czasopiśmie Magazynowanie i Dystrybucja – dostępnym w naszym sklepie


Zobacz także

Jaka jest specyfika obiektów magazynowych dla firm z rynku e-commerce?
Dlaczego w Polsce jest tyle magazynów?
SATO Visual Warehouse idealnym sposobem na poprawę efektywności
Antresola – sposób na dodatkową przestrzeń operacyjną w magazynie
REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera

Nasze czasopisma

top logistyk 2020
mid 20202
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów