Przejdź do artykułu
2021-11-09 | Wymiana doświadczeń

Nowy raport GS1: jak oni e-handlują?

Publikacja „Cross-border e-commerce. Standardy GS1 w logistyce transgranicznej” przedstawia wyniki badań analizujących transgraniczny handel online z perspektywy polskiej, zarówno od strony sprzedawców, jak i kupujących. Okazuje się, że rodzime firmy coraz śmielej wychodzą na zagraniczne rynki i platformy marketplace.

Cross-border e-commerce (EBEC) to towary, które fizycznie przekraczają granice państw w następstwie transakcji zawartych elektronicznie – i to w obie strony, tzn. jako eksport i import. Choć transgraniczny handel online zyskuje na popularności, nie był dotychczas szeroko rozpoznany jako zjawisko. Tego zadania podjęli się eksperci z Sieci Badawczej Łukasiewicz – Instytutu Logistyki i Magazynowania na zlecenie organizacji GS1 Polska.

Przebadano w sumie 304 osoby reprezentujące podmioty gospodarcze prowadzący sprzedaż towarów przez internet poza granice Polski – sprzedawców internetowych (właściciele podmiotów bądź osoby pełniące funkcje zarządcze). Łącznie zrekrutowano 10 ekspertów, sprzedawców CBEC minimum średniego szczebla oraz ekspertów branżowych z przynajmniej 5-letnim doświadczeniem w e-commerce, a także 303 konsumentów, którzy w ciągu ostatnich 12 miesięcy dokonali co najmniej jednego zakupu towaru przez Internet od sprzedawcy z zagranicy.

Cross-border e-commerce pociąga za sobą wiele wyzwań o charakterze logistycznym, ale również prawnym i finansowym, nierzadko determinowanym wielokulturowością. Opracowany przez nas raport przedstawia analizę rynku CBEC wraz potencjałem jego rozwoju oraz identyfikuje specyficzne cechy logistyki tej formy handlu – mówi prof. Arkadiusz Kawa, Dyrektor Łukasiewicz – ILiM.

Rozwój mimo wyzwań

Jak wynika z badań GS1, handel transgraniczny w Polsce jest obecnie dobrze rozwinięty, z perspektywą na dalszy wzrost. Polscy sprzedawcy internetowi potwierdzają duże zainteresowanie tym kanałem sprzedaży, podkreślając szerokie perspektywy, które daje CBEC, w tym możliwość dotarcia do nowych rynków czy rozwoju marki. Choć dane ilościowe dotyczące wielkości zamówień czy wielkości obrotów wynikających bezpośrednio z obsługi CBEC wciąż nie są imponujące, polscy sprzedawcy coraz śmielej robią kroki w tym kierunku. Jednocześnie e-sprzedawcy potwierdzają występowanie wielu wyzwań i barier, m.in. prawo handlowe, barierę językową, skomplikowane procedury formalne i finansowe.

Największą popularnością cieszą się Allegro, Amazon oraz eBay, choć ich popularność nie idzie w parze z wysokim poziomem zadowolenia sprzedawców. Najwyższe noty w zakresie zadowolenia ze współpracy z marketplace otrzymał AliExpress. Po stronie popytowej CBEC badania wykazały duże zainteresowanie polskich klientów produktami zagranicznymi, oferowanymi w sklepach i na platformach internetowych. Klienci sięgają do zagranicznych sklepów online głównie z powodu szerszego asortymentu, lepszej ceny lub „nietypowości”, czyli niedostępności w Polsce.

Raport jest dostępny do pobrania TUTAJ

cross border okladka


Zobacz także

Nowy Jedwabny Szlak bardziej przyjazny środowisku
Kuehne+Nagel z trzecim magazynem w Luksemburgu
Zbliża się zwiększona aktywność cyberprzestępców
"Przepisów prawa celnego łamać nie warto"
REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera

Więcej na temat

Maszyny Autobag pozwalają odetchnąć branży e-commerce
Rynek nieruchomości magazynowych nie zwalnia tempa
Automatyzacja wykreuje miliony miejsc pracy
FM Logistic rusza z obsługą logistyczną Maxi Zoo
REKLAMA

Nasze czasopisma

top logistyk 2020
mid 20202
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów

REKLAMA