Przejdź do artykułu

Magazynowanie i Dystrybucja

Magazynowanie i Dystrybucja 6/2016
<< Cofnij

Szczupłość zintegrowana

Jakiej zmiany wymaga logistyka wewnętrzna, aby odchudzić ją kosztowo? To zasadnicze pytanie, na które starali się znaleźć odpowiedź partnerzy technologiczni tegorocznej edycji projektu Innovations for Logistics (In4Log 2016). To już piąte wydanie imprezy organizowanej wspólnie przez wydawnictwo Medialog i Międzynarodowe Targi Poznańskie. Jak zwykle skupiono się na innowacjach w logistyce.
Dobre praktyki kreują podejście do logistyki wewnętrznej. Przypominają o tym organizatorzy In4Log, a każdej kolejnej edycji towarzyszy tworzenie Modelowego Centrum Dystrybucji, z innowacjami technologicznymi z zakresu logistyki. "Targi TAROPAK, a od tego roku również nowość – wystawa LOGIPAK, to doskonałe miejsce dla rozpowszechnienia idei benchmarktour, bowiem z jednej strony prezentują one sformatowany kontent w postaci oferty sprzętowej dla logistyków, z drugiej zaś to najlepsze miejsce do prezentacji trendów ich użycia. Najnowszą z takich koncepcji jest Lean Management, której popularność wśród przedsiębiorstw rośnie z roku na rok. Z tego powodu In4Log stał się miejscem prezentacji innowacyjnych urządzeń logistyki magazynowej oraz kształtowania procesów wewnętrznych w nowych duchu Lean" – podkreśla Krzysztof Pograniczny, Prezes Zarządu Medialog, inicjator In4Log.

Piąta edycja In4Log stanowiła w istocie kontynuację poprzedniej, z roku 2014. Generalnie rzecz biorąc, chodzi o łączenie innowacyjnych rozwiązań logistyki wewnętrznej ze szczupłym przepływem, stanowiącym trend współczesnego zarządzania w produkcji i dystrybucji. Poszczególne strefy Modelowego Centrum Dystrybucji – przyjęcia, składowania, kompletacji i wyjścia z magazynu – obsługiwały urządzenia przystosowane do realizacji koncepcji Lean Management.
 

Sztuka połączenia
 
Prawdziwe walory poszczególnych urządzeń i systemów pokazanych podczas In4Log 2016 można docenić dopiero wtedy, gdy odpowiednio się je ze sobą połączy. Tego zadania podjęli się specjaliści z firmy inżynierskiej Logisystem. Specjalizują się w integracji systemów w zakresie automatyki, dla magazynowania i logistyki. Logisystem oferuje zarówno kompletne systemy i linie, jak i pojedyncze urządzenia: sortery, przenośniki do pojemników, kartonów, palet, produktów nieopakowanych, windy i wózki systemowe, systemy Pick-by-Light, Put-to-Light, skanery, stanowiska robocze. Rozwiązania wspomagają czynności magazynowe: przyjęcie, transport, buforowanie, uzupełnienia lokacji magazynowych, picking, kompletację, konsolidację, sortowanie, pakowanie, paletyzację, wydawanie. W istocie, prezentowana w ramach In4log instalacja przedstawia przykłady rzeczywistych rozwiązań, stosowanych w niektórych spośród propozycji Logisystemu. To na przykład linia przenośnikowa z dwiema stacjami kompletacji, wspomaganymi technologią Pick-by-Light z układem automatycznego transportu, wagą dynamiczną i automatycznym za- i rozładunkiem linii z zastosowaniem robotów przemysłowych (robot odbierający produkty z linii jednocześnie prowadzi paletyzację na standardowej europalecie). W obszarze składowania zastosowano regał paletowy z przestrzenią do kompletacji, w obszarze kompletacji system Pick-by-Light, a w transporcie wewnętrznym przenośniki rolkowe, wózki widłowe (czołowy, typu reach-truck i magazynowy), jak również rozwiązania intralogistyczne z zastosowaniem pociągów Mizusumashi. Uzupełnienie funkcjonalne tak zorganizowanego systemu stanowiły: automatyczny system wymiany baterii w wózkach widłowych, pojemniki systemowe wielokrotnego użytku, brama szybkobieżna i segmentowa oraz rampa przeładunkowa, akcesoria magazynowe (obudowy palet, nadstawki, boxy), roboty ramieniowe, system wymiany palet (wśród urządzeń magazynowych znalazła się maszyna do wymiany palet zatowarowanych, bez konieczności rozformowania jednostki ładunkowej). Efektywność funkcjonowania zapewniał z kolei system informatyczny do zarządzania magazynem (WMS).
 
DSC 7765
                      
Przede wszystkim… bezpieczeństwo

Niezwykle ważny dla funkcjonowania ludzi i maszyn w hali, w tym dla ich bezpieczeństwa, jest jasny podział przestrzeni magazynowej. To, jak profesjonalnie oznaczyć strefy pracy, ścieżki robocze, ważne lub niebezpieczne punkty w magazynie, pokazała firma Malowanielinii.pl. Dawid Pacholec (Malowanielinii.pl) podkreśla, że istnieje np. kilka sposobów oznakowania poziomego, różniących się: technologią wykonania, trwałością na ścieralność i udarność, szybkością schnięcia, rodzajem zastosowanej farby, łatwością usunięcia w momencie zmiany layoutu. Czynniki te pozwalają dopasować rodzaj oznakowania do swoich warunków magazynowych oraz potrzeb.

Oznakowanie to jedno, jest też wiele mechanicznych i elektronicznych systemów pozwalających zwiększyć bezpieczeństwo pracy w magazynie. Info-Protect, wyłączny dystrybutor produktów firmy Axelent pokazał elementy profesjonalnego zabezpieczenia regałów, przenośników, magazynów automatycznych, maszyn oraz robotów przemysłowych. Proponuje systemy ogrodzeń oraz zabezpieczeń, ofertę Info-Protect wzbogacono też o systemy korytek kablowych oraz akcesoria do ochrony (odbojnice, barierki, profile ochronne, lustra magazynowe).

Wśród elektronicznych rozwiązań zwiększających bezpieczeństwo są te przygotowane przez ELOKON Logistics, m.in. wielofunkcyjny system ostrzegawczo-ochronny ELOshield2. W podstawowej wersji wykrywa osoby wyposażone w odpowiednie przenośne czujniki (tagi) personalne, a w wersji rozszerzonej – znaczniki mobilne zainstalowane na wózkach oraz znaczniki stacjonarne zainstalowane w obiektach i obszarach, gdzie mogą wystąpić sytuacje niebezpieczne. Jarosław Kociszewski (ELOKON) podkreśla, że zadaniem systemu jest nie tylko ochrona pieszych znajdujących się w obszarze pracy wózków widłowych, ale również zabezpieczenie przed kolizjami pomiędzy wózkami oraz wózkami i elementami infrastruktury. ELOshield wywołuje alarm w przypadku zagrożenia, ale również może wywołać interakcje z wózkiem (np. spowolnienie jazdy). Alarmy w postaci dźwiękowej i wizyjnej generowane są zarówno po stronie wózka (ostrzeżenie dla operatora), jak i po stronie osoby pieszej znajdującej się w pobliżu. Zaprezentowano też ELOfleet3 – system kontroli dostępu dla wózków widłowych i narzędzie do zarządzania flotą magazynową, jak również ELOback2 – system bezpiecznego cofania (ostrzega operatora o przeszkodzie z tyłu pojazdu). W magazynach wysokiego składowania z wąskimi korytarzami i wózkami systemowymi typu VNA znajduje natomiast zastosowanie stacjonarny system bezpieczeństwa ELObar.
 
Nie tylko pojemniki

Trudno wyobrazić sobie centrum dystrybucyjne bez wózków transportowych, nadstawek palet, kontenerów czy rollkontenerów bądź koszy składanych. Na potrzeby In4Log 2016 dostarczył je Damix (wytwarza ok. 200 produktów). Większość dostępnych pojemników ma możliwość umieszczania jednego na drugim, nawet do czterech w górę. Sprawdzają się zarówno w przypadku magazynowania, jak i transportu towarów. Obudowy (nadstawki) palet nadają się do przechowywania towarów w magazynach wyposażonych w regały wysokiego składowania. Dzięki uchylnym ściankom mogą być także wykorzystywane do ekspozycji i sprzedaży towarów. Zaletą konstrukcji jest to, że można je złożyć i przechowywać na stosunkowo niewielkiej powierzchni magazynu. Damix i spółki należące do tej grupy polecają również wózki transportowe, produkowane i sprzedawane pod marką Produs. Vario i Carry to typowe wózki transportowe, które mogą być wykorzystywane w centrach logistycznych i dystrybucyjnych, magazynach i przedsiębiorstwach różnych branż. Dla centrów logistycznych i dystrybucyjnych polecany jest m.in. nowy wózek Carry 120M.
 
DSC 7876

Poradzić sobie z kubaturą

Centrum dystrybucji ma zazwyczaj dużą kubaturę. Winterwarm specjalizuje się w dostawach systemów grzewczych dla obiektów wielkokubaturowych. Pierwszy z obszarów działania stanowi dystrybucja systemów grzewczych i wentylacyjnych, a drugi to dostawa, montaż i serwis bram, drzwi, napędów oraz zabezpieczeń przeciwpożarowych. Podczas In4Log można było zobaczyć nagrzewnicę TR20 (urządzenie gazowe z modulowanym palnikiem i wentylatorem oraz inteligentnym sterowaniem), promiennik gazowy WRU10 (alternatywa dla nawiewnych systemów grzewczych), jak również kurtynę powietrzną ACR20 (zabezpiecza wnętrze pomieszczenia od wpływu środowiska zewnętrznego oraz utrzymuje stałą temperaturę w strefie bramy). Zupełnie inne zastosowanie ma WinFold (Złoty Medalista Targów TAROPAK/LOGIPAK 2016) – szybkobieżna brama składana do „zadań specjalnych”, sprawdzająca się nawet w bardzo trudnych warunkach (wiatr, przeciągi, nad- i podciśnienie w obiektach oraz zanieczyszczenia – pył, piasek). To kolejny medalista po WinSelf (Złoty Medalista TAROPAK 2014), bramie szybkobieżnej dla obiektów, w których istnieje duże natężenie ruchu i ryzyko wystąpienia kolizji. Specjalny system prowadzenia umożliwia samoistne naprawienie bramy po zderzeniu z maszyną lub pojazdem.

Transportować szybko i sprawnie

Za transport w Modelowym Centrum Dystrybucji In4Log 2016 odpowiadały wózki kilku marek. Widlaki UniCarriers dostarczył do projektu Polsad, ich autoryzowany importer. Ryszard Zakrzewski (Polsad) podkreśla, że UniCarriers (dawniej Nissan Forklift) oferuje m.in: czołowe wózki widłowe z napędem spalinowym (silniki: LPG, CNG i diesel) o udźwigu od 1,5 do 10 t, czołowe wózki widłowe z napędem elektrycznym (w wersji trzy- i czterokołowej) o udźwigu od 1,25 do 3 t, wózki techniki magazynowej (unoszące, podnośnikowe, kompletacyjne i wysokiego składowania).

W wielu przypadkach trudno wyobrazić sobie leanową koncepcję transportu wewnętrznego bez użycia pociągów Mizusumashi. Zestaw transportowy może składać się nawet z kilku wagonów, na których znajdują się komponenty do zaopatrzenia części czy całej linii produkcyjnej lub do odbioru wytwarzanych na tej linii komponentów. Kierowca wykonując jeden cykl transportowy jest w stanie osiągnąć podobny rezultat w procesie logistycznym do tego, który operator wózka widłowego uzyskuje w kilku etapach (jeden pociąg transportowy jest zatem w stanie zastąpić kilka wózków). Ważna jest także możliwość dokładnego dopasowania poszczególnych wózków, elementów pociągu do charakterystyki danej firmy, a nawet do konkretnego gniazda odbioru (na wagonach pociągu można w elastyczny sposób konfigurować ilość i gabaryty przewożonych pojemników z komponentami dostarczanymi w określone miejsce). Ciągniki i wagony w różnych wariantach do dwóch składów przygotowane do pokazów dostarczyły: LKE i Meyer Polska. Firmy Intra Logix oraz Meyer Polska są wyłącznymi dystrybutorami m.in. marki MOVEXX, oferowane są elektryczne ciągniki o uciągach od 1 do 6 t.
 

Zadbać o moc

Środki transportu magazynowego funkcjonują efektywnie, gdy sprawnie wymieniane są w nich baterie oraz gdy stosowane są odpowiednie systemy ich ładowania. Firma BENNING prezentowała w czasie In4Log elementy kompleksowych systemów ładowania, na które składają się baterie, a także prostowniki trakcyjne, jak również całe akumulatorownie. – Możemy przygotować pełną analizę wykorzystania floty, a następnie na tej podstawie dobrać właściwy rodzaj i ilość baterii, zaproponować miejsce do ładowania i jego układ oraz wyposażenie akumulatorowni, a także pełne utrzymanie i obsługę wraz z wymianami baterii w wózkach – zapewniał Mariusz Szewczyk (BENNING Power Electronics). BENNING pokazał m.in. baterie litowo-jonowe, wytrzymujące nawet 10 tys. cykli rozładowania i ładowania, niewymagające żadnych zabiegów obsługowych. Brak konieczności przystosowywania miejsca do ładowania, budowania akumulatorowni, brak kosztów obsługi i wody destylowanej oznacza niższe koszty ładowania. Baterie te można ładować do 100 proc. nawet w 2 godz. bez wpływu na ich żywotność. Prezentowano też systemy ładowania (BELATRON i TEBETRON), spełniające najostrzejsze wymogi kompatybilności elektromagnetycznej oraz obniżające potrzebną moc zasilania sieciowego, a także koszty inwestycyjne oraz koszty instalacji. BATCOM to z kolei kontroler baterii z komunikacją radiową, umożliwiający rejestrację, zapis i odczytywanie istotnych danych eksploatacyjnych we współpracy między wózkiem, baterią trakcyjną i prostownikiem do ładowania.

Roboty w kompletacji

W strefie kompletacyjnej zastosowano roboty, a konkretnie urządzenia ramieniowe: RV-7FLL i RV-50F. Pomagały zasilać linię kompletacyjną w pojemniki wielokrotnego użytku i formować zbiorcze jednostki na palecie. Roboty są dziełem konstruktorów Mitsubishi Electric, specjalizujących się w aplikacjach dedykowanych m.in. dla branży spożywczej, medycznej, motoryzacyjnej czy wodnej. Do procesu Pick&Place wykorzystano sześcioosiowy robot RV-7FLL o udźwigu 7 kg, pobierający pojemniki z magazynku i przenoszący je na taśmociąg. Maksymalny zasięg to 1,5 m. Przy paletyzacji oraz depaletyzacji pracował sześcioosiowy RV-50F o udźwigu 50 kg. Jego zadaniem było pobieranie pojemników z taśmociągu i odkładanie na paletę. W istocie RV-50F to jeden z członków rodziny, na która składają się również modele RV-35F oraz RV-70F (udźwig odpowiednio 35 i 70 kg). Roboty ramieniowe znajdą zastosowanie na końcówkach linii produkcyjnych przy pakowaniu w opakowania zbiorcze oraz paletyzacji.

Nieodzowny WMS

Nadzór nad pracą w Modelowym Centrum Dystrybucji sprawowała klasyczna aplikacja WMS do zarządzania magazynem firmy AG Consult. Redukcja błędów i pomyłek, skrócenie łącznego czasu potrzebnego na realizację zleceń, wyznaczanie optymalnych ścieżek kompletacji, zarządzanie towarem w różnych lokalizacjach magazynowych, raportowanie w czasie rzeczywistym, obniżenie kosztów operacyjnych oraz optymalizacja procesów w magazynie – to kluczowe zadania elastycznego, modułowego systemu AccellosOne. Wbudowane mechanizmy pozwalają na integrację z dowolnymi systemami ERP/MRP; współpracę i zarządzanie automatyką magazynową (regały karuzelowe, przenośniki, kompletacja głosem, światłem). Zestaw gotowych raportów oraz narzędzia do samodzielnego tworzenia własnych dają możliwość analizowania efektywności magazynu i poszczególnych operacji. AG Consult prezentował też gamę urządzeń drukujących, terminali mobilnych i tabletów. Spośród tych ostatnich, Grzegorz Zwoliński (AG Consult) rekomenduje m.in. terminal przemysłowy Ruggon VM-521. Urządzenie zaopatrzono w 10-calowy ekran pojemnościowy WUXGA (1920 x 1200) o jasności 1000 nitów, co pozwala pracować praktycznie w każdych warunkach. Urządzenie jest odporne na upadek z wysokości 1,5 m, akumulator ma pojemność 9000 mAh. Elementem terminala jest zintegrowany czytnik kodów kreskowych 1-2D oraz RFID/NFC. Inną z nowości jest terminal mobilny PM450 ze skanerami kodów kreskowych: 1D, 1-2D, 1-2D Long Range. Ważące ok. 500 g urządzenie jest odporne na upadek z wysokości 1,8 m.

To jest przyszłość

Na In4Log był też gość specjalny. To firma LUCA Systemy Logistyczne, której przedstawiciele pokazywali jedno z najnowszych narzędzi z zakresu tzw. rzeczywistości rozszerzonej – okulary HoloLens. Mają wymiary 155 x 124 x 11mm, a ważą nieco ponad 0,5 kg. Mają pomóc m.in. w komisjonowaniu. – Pracownik przemieszcza się pomiędzy regałami w magazynie bez żadnej kartki czy terminala. Szybko i bezbłędnie znajduje konkretne produkty, tak jak gdyby były one specjalnie oznaczone. Ale w magazynie nie widać nic nadzwyczajnego. Inni ludzie w pomieszczeniu widzą tylko produkty na regałach, ale przed oczyma pracownika przed właściwym miejscem na regale powstaje wyraźny, świecący znak i cyfry. Spojrzenie w tę dodatkową, wirtualną rzeczywistość umożliwiają pracownikowi właśnie okulary Microsoft HoloLens, które ma na głowie – tłumaczy Bogusław Gnat (LUCA Systemy Logistyczne). Podstawowa funkcja HoloLens jest jasna, chodzi o łączenie świata cyfrowego z rzeczywistym. Zaopatrzony w okulary HoloLens pracownik wciąż postrzega świat zewnętrzny, ale sterowane przy wykorzystaniu wewnętrznego komputera okulary rozszerzają go o treści wirtualne. Granice pomiędzy rzeczywistością i iluzją w polu widzenia szybko znikają. System LUCA pozwala na łączenie Pick-by-Vision z innymi metodami potwierdzania (głos, skaner, waga, ruch głową), a proces jest zawsze dostosowywany do potrzeb konkretnego użytkownika. Urządzenia komunikują się z systemem informatycznym za pomocą sieci Wi-Fi. Informacje o produktach i ich lokacjach pobierane są bezprzewodowo, aby wysłać potwierdzenie do LucaCom Server.
 
Autor: Michał Jurczak
REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera

Nasze czasopisma

top logistyk 2020
mid 20202
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów