2018-12-18 | Łańcuch dostaw

Jak telematyka może wpłynąć na koszty utrzymania floty?

Telematyka daje nowe narzędzia menadżerom i analitykom zarządzającym flotą pojazdów. Dzięki niej możliwe staje się zbieranie informacji o lokalizacji, statusie i zachowaniu każdego pojazdu w obrębie firmowej floty – tego typu dane są kluczem do efektywnego, odpowiedzialnego i optymalnego zarządzania flotą poprzez usprawnianie procedur i wszelkich procesów biznesowych.

Systemy pozwalające na kontrolę zużycia paliwa to rozwinięcie podstawowych funkcji telematyki jaką przez wiele lat było śledzenie pojazdów poprzez globalny system GPS, który umożliwiał łatwiejsze koordynowanie działań w obrębie organizacji. Aktualnie agencje takie jak teagle.io są w stanie zapewnić nie tylko możliwość śledzenia pojazdów w czasie rzeczywistym, ale także pomiar wielu innych parametrów jazdy co pozwala zebrać cenne dane, które pozwolą wdrażać odpowiednie procedury związane z bezpieczeństwem kierowców i przewożonego ładunku.

W jakich obszarach telematyka może usprawnić Twój biznes?

Telematyka wdrożona do Twojej firmy, to przede wszystkim oszczędności. Badania przeprowadzone w 2018 r. przez Crown Commercial Service, w celu pokazania w jaki sposób telematyka wpływa na oszczędności i zyski w firmach, które wdrażają ją po raz pierwszy pokazały, że inwestycja ta przynosi średnio około trzykrotną korzyść kosztową. Najczęściej było to spowodowane zmniejszeniem kosztów utrzymania floty samochodów klienta oraz niższymi składkami ubezpieczeniowymi.

Korzystając z usług telematycznych w swojej firmie, możesz zyskać:

 • precyzyjne gromadzenie i analizę danych telematyki pojazdu,
 • obniżone koszty utrzymania floty,
 • wsparcie w zakresie bezpieczeństwa kierowców i przewożonych przez nich ładunków,
 • zwiększoną produktywność,
 • lepsze bezpieczeństwo pojazdu,
 • zarządzanie flotą zgodne z przepisami,
 • zmniejszony ślad węglowy,
 • ograniczanie zbędnych przebiegów,
 • większą wydajność dla kontrahentów,
 • optymalizację zużycia paliwa,
 • wykrywanie nieprawidłowości,
 • optymalizację tras i wiele innych korzystnych warunków dla Twojej floty.
Niezależnie od tego, czy Twoja firma korzysta już z usług telematycznych, czy chcesz je wprowadzić po raz pierwszy, wdrożenie telematyki pojazdów może pomóc Ci uzyskać zaskakujące korzyści.
 
Telematyka – jak wyżej wspomniano, da wiele korzyści Twojej firmie. Czy warto wdrożyć takie usługi? Sami musicie zdecydować:
 
 • Paliwo ma prawdopodobnie największy wpływ na wynik kosztów eksploatacji floty. Wielu nie zdaje sobie sprawy z tego, jak duży jest to wpływ i - co ważniejsze - że prawie niemożliwym jest jego zmniejszenie,
   
 • Zrozumienie zużycia paliwa - poznaj swoje koszty! Średnio paliwo stanowi 25% kosztów operacyjnych małego lub średniego samochodu dostawczego, a około 50% ciężarówki lub autobusu. Obniżenie średniego rachunku za paliwo o 10% oznacza ogólne obniżenie kosztów operacyjnych. Jest to wartym zachodu,tym bardziej, że jest to możliwym do osiągnięcia, w szybkim czasie celem.

 • Aktywnie oszczędzaj paliwo - istnieje wiele sposobów na aktywne oszczędzanie paliwa, a gdy już zrozumiesz zużycie paliwa, będzie to łatwym. Telematyka to rozwiązania, które mogą pomóc w uzyskaniu wysokich oszczędności w zakresie zużycia paliwa. Teorię oszczędności paliwa wykorzystujemy w praktyce, specjalizując się w analizie trendów, ustalaniu celów, wykorzystaniu pojazdu oraz zaangażowaniu kierowcy.

 • Bądź na bieżąco z informacjami o swojej flocie - Koszty utrzymania w wyniku zużycia pojazdu mogą być niezwykle wysokie, nie wspominając już o konsekwencjach spowodowanych przestojem pojazdu. Jednak podobnie jak w przypadku kosztów paliwa nie można ich zmniejszyć; monitorowanie i zmiana sposobu prowadzenia pojazdów może mieć bezpośredni wpływ na to, jak często części pojazdów wymagają wymiany lub serwisowania. Ograniczenie trudnych warunków jazdy, takich jak przyspieszenie, hamowanie i pokonywanie zakrętów, może znacznie obniżyć koszty konserwacji nawet o średnio 20 procent.

 • Skuteczna telematyka oznacza bycie proaktywnym. Dzięki zrozumieniu krytycznych zdarzeń, które zdarzają się na co dzień w Twojej flocie, możesz przewidywać trendy i planować konserwację bardziej efektywnie. Zmniejsza to czas pojazdu wyłączonego z trasy i zwiększa wykorzystanie floty, a także pozwala zaoszczędzić znaczne pieniądze. Nasze rozwiązanie ostrzega Cię w czasie rzeczywistym o ważnych zdarzeniach, a także dostarcza informacji na temat zarządzania na wysokim poziomie, aby zrozumieć, co dzieje się z Twoją flotą i odpowiednio planować.

 • Zapewnij optymalizację kosztów eksploatacji pojazdów, pod każdym kątem. Koszty eksploatacji floty różnią się w zależności od firmy, więc w jaki sposób można zoptymalizować wszystkie obszary działalności floty? Posiadanie dostępu do danych twojej floty oferuje cenny wgląd w codzienne czynności, które mogą przynieść znaczne oszczędności, zarówno finansowe, jak i praktyczne. Dane, które udostępniamy, pomogą Ci zoptymalizować trasy oraz wykorzystanie pojazdu,

Wszystkie główne czynniki, jakie niosą ze sobą rozwiązania telematyczne - większa kontrola, redukcja kosztów, poprawa bezpieczeństwa i zapewnienie lepszej satysfakcji klienta - są niezbędne, aby zaoferować menedżerom floty panoramiczne spojrzenie na funkcjonowanie całej floty i siły roboczej. Telematyka dostarcza praktycznych informacji na temat usprawnienia biznesu, a te uzyskane spostrzeżenia mogą być skutecznie wykorzystane do zniwelowania luk operacyjnych i wzmocnienia głównych obszarów działalności, a tym samym tyczenia prostej drogi dla wzrostu zysków i dochodów. Decyzja o korzystaniu z usług telematycznych i pełne wykorzystanie jej funkcji pomoże zaoferować lepszą obsługę klienta i tym samym prześcignąć swoich konkurentów w branży.


Zobacz także

Czy warto pożyczać licencję transportową?
RFID odgrywa coraz większą rolę w handlu detalicznym
Uwaga na nowe kary za spanie w kabinie tira
Kilka słów o transporcie towarów ponadgabarytowych
REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera

Więcej na temat

Narzędzia, które pozwalają optymalizować koszty przejazdów
WebEye osiągnął kolejny kamień milowy w rozwoju
Rozwiązania telematyczne ułatwiają pracę firmy
Zielone światło dla cyfryzacji branży transportowej
REKLAMA

Nasze czasopisma

TL 2016
mid logo2016
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów

REKLAMA