Przejdź do artykułu
2021-04-20 | Głos z rynku

Liderzy tworzą Software République

Elie Girard, Bernard Charlès, Luca de Meo, Jean-Marc Chery oraz Patrice Caine, czyli dyrektorzy generalni Atos, Dassault Systèmes, Grupy Renault, STMicroelectronics i Thales ogłosili swoje plany nawiązania współpracy w celu stworzenia Software République, mającej zapewnić nowy, otwarty ekosystem sprzyjający tworzeniu innowacji z zakresu inteligentnej mobilności. Połączenie komplementarnej wiedzy pozwoli partnerom wspólnie opracowywać i wprowadzać na rynek systemy i oprogramowanie zapewniające urozmaiconą i zrównoważoną ofertę mobilności dla miast, regionów, przedsiębiorstw i mieszkańców.
  • Pięciu liderów branżowych zbudowało fundament nowego, otwartego ekosystemu innowacji
  • Istotnymi kwestiami tego przedsięwzięcia są zachowanie suwerenności europejskiej oraz dostarczanie nowych propozycji wartości dodanych
  • Ekosystem jest otwarty na nowych członków i sprzyja współpracy
  • Zaprezentowano dwie propozycje wykorzystujące technologie komplementarne

Sztuczna inteligencja, cyberbezpieczeństwo, mobilne technologie, wbudowana elektronika i technologia wirtualnych kopii bliźniaczych pozwolą osiągnąć wyjątkową jakość nowych produktów i usług. Ekosystem innowacji, stworzony przez pięciu liderów w obszarze motoryzacji i technologii, jest otwarty na nowych członków i sprzyja współpracy.

Kwestia suwerenności

Branża mobilności zmienia się, oferując wiele nowych możliwości. Z szacunków Boston Consulting Group wynika, że do roku 2035 globalny rynek mobilności wzrośnie o 60%, osiągając wartość 11 mld euro. Wzrost ten będzie spowodowany głównie pojawieniem się innowacji technologicznych w postaci m.in. pojazdów elektrycznych, nowych komponentów, nowych usług posprzedażowych oraz innych usług o wartości dodanej, których udział w globalnym rynku mobilności wzrośnie z 5% do 45%[1]. Główni branżowi gracze z innych kontynentów, którzy otrzymują wsparcie od państwa, już teraz rozwijają wiele z tych technologii za pomocą ulepszonych strategii integracji. Założyciele Software République wyrażają pilną potrzebę, aby Francja i Europa stworzyły wspólnie zrównoważony ekosystem, który zapewni im suwerenność w tym obszarze.

Trzy główne obszary współpracy

Aby wspólnie rozwijać i wprowadzać na rynek inteligentne systemy mobilności umożliwiające realizację dopasowanej i elastycznej oferty, wskazano trzy główne obszary współpracy:

  • Inteligentne systemy ułatwiające bezpieczną łączność między pojazdem a jego cyfrowym i fizycznym środowiskiem.
  • Systemy symulacji oraz zarządzania danymi w celu optymalizacji przepływów w obszarach i przedsiębiorstwach.
  • Ekosystem energetyczny upraszczający proces ładowania pojazdu.

W ramach Software République dyskutowane są m.in. następujące projekty:

Plug and Charge

Rozwój nowych technologii i usług umożliwiających automatyczne rozpoznawanie samochodu elektrycznego podłączonego do kompatybilnego punktu ładowania, dzięki czemu cały proces miałby odbywać się bez angażowania użytkownika.

Optymalizacja przepływów mobilności w różnych obszarach

Otwarty, kompleksowy i natychmiastowy dostęp do danych o mobilności oraz symulacji ich przepływu między miastami i regionami umożliwi:

– konsumentom: wybranie najlepszego środka mobilności pod względem czasu, komfortu oraz zużycia energii;
– operatorom: wzbogacanie oferty usług;
– władzom publicznym: prowadzenie symulacji i wdrażanie planów mobilności w ramach zarządzania kryzysowego, organizowanych wydarzeń itp.;
– urbanistom: dokładniejsze planowanie przestrzenne.

Chcąc skutecznie wspierać innowacje, Software République będzie również dążyć do stworzenia funduszu inwestycyjnego na potrzeby finansowania najbardziej obiecujących start-upów. W ramach tej inicjatywy powstanie także inkubator dla start-upów zajmujących się technologią inteligentnej mobilności, który zapewni dostęp do wspólnego wirtualnego środowiska programistycznego i eksperymentalnego, a także mentoringu za pośrednictwem sieci wartości. Aby uruchomić ekosystem start-upów i uniwersytetów, partnerzy Software République planują zorganizować data challenge, który przyczyni się do rozwoju elektrycznej, połączonej i autonomicznej technologii mobilności jutra.

 

Elie Girard, dyrektor generalny, Atos

„Atos jest dumny z bycia jednym z założycieli Software République. Jako twórca technologii i integrator złożonych rozwiązań udostępni temu wyjątkowemu ekosystemowi cyfrową wiedzę w zakresie zmniejszania śladu węglowego oraz innowacyjne technologie w kluczowych obszarach, takich jak sztuczna inteligencja, bezpieczeństwo cyfrowe, rozwiązania chmurowe, IoT czy wysokowydajne systemy obliczeniowe. Inicjatywa, która łączy atuty pięciu wiodących światowych graczy z branż samochodowej i technologicznej, jest obietnicą przyspieszenia dekarbonizacji mobilności”.

Bernard Charlès, wiceprezes zarządu i dyrektor generalny Dassault Systèmes

„Musimy wyjść poza branżę motoryzacyjną i myśleć o użytkowaniu – o mobilności, która oferuje środowisko do pracy i odpoczynku, a także wpisuje się w zrównoważoną gospodarkę. Ta gospodarka współgra z Renesansem Przemysłowym na całym świecie: gospodarka nowej mobilności zostanie zorganizowana w ramach nowych, opartych na współpracy sieci wartości, wykorzystujących platformy cyfrowe. Software République jest zatem wielobranżowym i interdyscyplinarnym ekosystemem, którego celem jest przyspieszenie innowacji i stworzenie sił napędowych jutra. Aby to osiągnąć, oprzemy się na wirtualnym środowisku umożliwiającym współpracę, czyli platformie 3DEXPERIENCE, która zostanie dostarczona przez Dassault Systèmes, oraz na technologii „cyfrowych bliźniaków”. Projekt skorzysta również z pomocy akceleratora startupów 3DEXPERIENCE Lab”.

Luca de Meo, dyrektor generalny Grupy Renault

„W nowym łańcuchu wartości dla mobilności inteligentne systemy pokładowe są nową siłą napędową, na której koncentrują się wszystkie badania i inwestycje. W obliczu tego technologicznego wyzwania zdecydowaliśmy się postawić na współpracę i otwartość. Nie będzie jednego głównego ośrodka, wartość każdego z graczy zostanie zwielokrotniona przez pozostałych partnerów. Połączona wiedza specjalistyczna w zakresie cyberbezpieczeństwa, mikroelektroniki, energii i zarządzania danymi pozwoli nam na stworzenie unikatowych, najnowocześniejszych rozwiązań dla niskoemisyjnej, współdzielonej i odpowiedzialnej mobilności „made in Europe”.

Jean-Marc Chery, prezes zarządu i dyrektor generalny STMicroelectronics

„STMicroelectronics dołącza do Software République ze swoimi innowacyjnymi produktami i rozwiązaniami półprzewodnikowymi na rzecz elektryfikacji i cyfryzacji pojazdów i usług mobilności. Nasze know-how pozwoli poszerzyć trwającą transformację o bardziej wydajne rozwiązania, które są zgodne z oczekiwaniami zainteresowanych stron pod względem wpływu na środowisko. Współpraca stanowiąca sedno tego projektu również pozwoli wzmocnić powiązania w ramach całego łańcucha wartości, co jest kluczowym aspektem na tym etapie transformacji branży”.

Patrice Caine, prezes i dyrektor generalny Thales

„Software République to przełomowe i nieodzowne dla ekosystemu mobilności wspólne przedsięwzięcie. W oparciu o potwierdzone doświadczenie w zapewnianiu bezpieczeństwa cyfrowego na tak wymagających rynkach jak transport, bankowość, obronność czy lotnictwo i kosmonautyka, Thales podzieli się swoją wiedzą specjalistyczną dotyczącą sztucznej inteligencji, cyberbezpieczeństwa i łączności, aby poprawić bezpieczeństwo pojazdów, ich danych oraz osób korzystających z  mobilności”

 

Z myślą o zrównoważonym rozwoju siedziba główna Software République będzie znajdować się w centrum technologicznym Renault w Guyancourt, a dokładnie w nowoczesnym budynku o nazwie Odyssée o powierzchni 12 000 m². Zarówno wnętrze, jak również elewacja budynku są wykonane w 100% z drewna, co na etapie budowy pozwoliło oszczędzić tonę CO2 na metr kwadratowy w porównaniu z budynkami powstającymi przy użyciu standardowych technologii. Dach budynku o powierzchni 1000 m² pokrywają panele fotowoltaiczne.

[1] Źródło: Osons créer une «Automobile Valley» à la française, Les Echos, 20 sierpnia 2020 r.
Vanessa Lyon, starszy wicedyrektor, oraz Szymon Walus, dyrektor Boston Consulting Group & By 2035, New Mobility Tech Will Drive 40% of Auto Industry Profits


Zobacz także

Elektryczne pojazdy we flocie DHL Parcel
Międzynarodowy dostawca w Polsce
Wizz Air rozszerza siatkę połączeń z Polski
Higiena kluczowa w czasach pandemii
REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera

Więcej na temat

Transporeon rozszerza swoje możliwości w transporcie
Renault globalnie adaptuje platformę 3DEXPERIENCE
Sieć Biedronka inwestuje w system beaconów IOT
Atos i Dassault Systèmes globalnymi partnerami

Nasze czasopisma

top logistyk 2020
mid 20202
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów