Przejdź do artykułu
2021-07-09 | Łańcuch dostaw

Algorytm skutecznego planowania*

RTV EURO AGD dzięki oprogramowaniu ORTEC Routing and Dispatch zoptymalizowało działania planistyczne dostaw, przechodząc od modelu zdecentralizowanego z 16 planistami, do scentralizowanego zespołu, który realizuje tysiące zamówień dziennie dla całej sieci handlowej. Usprawniony proces pozwala na skrócenie czasu dostawy produktu z magazynu do klienta, a także przeniesienie oferowanych usług na wyższy poziom.

Ambitne wyzwanie

RTV EURO AGD, lider rynku w segmencie elektroniki użytkowej oraz sprzętu gospodarstwa domowego i jedna z największych prywatnych firm w Polsce, oferuje kilkadziesiąt tysięcy produktów – od dużego i małego AGD, poprzez sprzęt RTV, IT, tele aż po akcesoria. Aby jak najlepiej obsłużyć tak duży wolumen zamówień oraz zapewnić klientom unikalne doświadczenia zakupowe, firma poszukiwała optymalnego rozwiązania planistycznego. Wśród wyzwań, którym miało podołać to nowe rozwiązanie, oprócz standardowej dostawy, znalazły się takie obszary, jak: planowanie dostaw następnego dnia, wybór okna dostawy, dostarczenie produktów do montażu i usług dodatkowych, zapewnienie usług instalacyjnych na terenie całego kraju czy odbiór zużytego sprzętu (co ważne dostawa i usługi dodatkowe są realizowane podczas jednej wizyty u klienta).

Nowoczesne rozwiązania na miarę nowoczesnej firmy

RTV EURO AGD potrzebowało zatem systemu informatycznego, odpowiadającego rosnącym potrzebom i ambitnym celom, które sobie firma stawia, a jednocześnie innowacyjnego i łatwo adaptowalnego. Głównym założeniem projektu było skrócenie czasu planowania oraz zapewnienie jak największej efektywności łańcucha dostaw przy jednoczesnej optymalizacji kosztów transportu. Ze względu na znaczny wzrost liczby zamówień przychodzących w RTV EURO AGD koniecznością stało się skorzystanie ze scentralizowanego rozwiązania informatycznego, aby móc planować znacznie większą liczbę dostaw, a jednocześnie optymalnie rozmieścić zespoły.
Przeanalizowaliśmy wiele różnych systemów dostępnych na rynku. Rozwiązanie ORTEC Routing and Dispatch było najlepszą odpowiedzią na nasze potrzeby. Dzięki zastosowanym w nim rozwiązaniom optymalizacyjnym mogliśmy przejść na planowanie centralne i osiągnąć liczne korzyści także w innych obszarach – mówi Paweł Olszewski, Kierownik Projektu RTV EURO AGD. Dodaje jednocześnie, że o wyborze firmy ORTEC jako dostawcy oprogramowania zadecydowały przede wszystkim szerokie możliwości adaptacji systemu już na poziomie konfiguracji, dzięki którym nie były konieczne dodatkowe czasochłonne i kosztowne prace programistyczne. Istotnym argumentem przemawiającym za wyborem było także wsparcie i wdrożenie przez polski oddział firmy, który miał duże doświadczenie w branży poparte referencjami. Dodatkowym atutem firmy ORTEC jest możliwość zaoferowania także innych narzędzi planistycznych, w tym do analiz strategicznych oraz planowania taktycznego.

Wczoraj wyzwanie, dziś rozwiązanie

RTV EURO AGD już od dłuższego czasu wdraża nowoczesne rozwiązania w transporcie. – Niedawno wyposażyliśmy naszych techników-dostawców i techników-instalatorów w specjalną aplikację i zakończyliśmy wdrażanie rozwiązania ORTEC. Aplikacja, wykorzystująca dane z ORTEC Routing and Dispatch, w oparciu o najwyższej klasy algorytmy, wyznacza punkty dostawy, określając najszybszą, najbardziej efektywną trasę, jaką musi pokonać dostawca w danym dniu – stwierdził Paweł Olszewski. – Rozwiązanie zawiera również dokumentację dostawy, informacje o liczbie produktów do dostarczenia oraz listę czynności, które muszą zostać wykonane podczas realizacji zlecenia. Pozwala to na znacznie łatwiejsze planowanie naszej codziennej pracy i większą automatyzację działań – podsumował Paweł Olszewski.

Detalista zoptymalizował także własne działania planistyczne, dzięki centralizacji zadań planistycznych i stworzeniu jednego zespołu, który realizuje tysiące zamówień dziennie.  

Oprogramowanie dostarczone przez ORTEC stało się narzędziem, dzięki któremu RTV EURO AGD zapewniło sobie najwyższą wydajność procesu i uzyskało jego przejrzystość operacyjną, a także wzmocniło współpracę na każdym etapie łańcucha dostaw. Wzrosło wykorzystanie pojazdów dostawczych, a liczba przejechanych kilometrów została zredukowana, co przełożyło się na niższą emisję CO2. – Dzięki zastosowaniu algorytmów matematycznych do planowania tras i wyższej efektywności wykorzystania środków transportu udało nam się osiągnąć kilkuprocentowe oszczędności kosztów, skrócić czas planowania, a ROI zamierzamy osiągnąć w czasie krótszym niż 1 rok – podkreślił Rafał Gąska, Dyrektor Łańcucha Dostaw RTV EURO AGD.

Świadome planowanie na przyszłość

RTV EURO AGD zamierza korzystać z ORTEC Tactical Routing – rozwiązania do taktycznej optymalizacji transportu.

 

ORTEC logo OFFICIAL RGB

 

 

 

 Ortec CE Sp. z o.o.

Ul.Grzybowska 4/81, 00-131 Warszawa

+48 504 271 962

Info.cee@ortec.com, www.ortec.com

 

*Artykuł promocyjny


Zobacz także

Technologie connected cars torują drogę do autonomizacji transportu
Czy transport ma stać się zeroemisyjny?
Trwa zmiana systemu poboru opłat drogowych
Roboty mobilne w przestrzeni produkcyjnej funkcjonują w otoczeniu innych urządzeń
REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera

Więcej na temat

Europejskie operacje cargo-partner jeszcze bardziej eko
FM Logistic powiększa własny tabor w Europie
DB Schenker zwiększa swój potencjał w USA
Stawki DHL Express wyższe o blisko 15%

Nasze czasopisma

top logistyk 2020
mid 20202
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów