2019-02-01 | Z ładunkiem w drodze

AsstrA opowiada o niuansach transportu drobnicowego

Pięć skrzynek piwa z Niemiec, 150 kg mydła z Francji i kilka rolek wełny ze Szwecji? Oddzielny transport każdego z tych ładunków kosztowałby klienta górę złota, jednak dzięki usłudze transportu ładunków drobnicowych nawet dostawa małych partii towaru staje się opłacalna.
O niuansach przewozów z Europy do krajów WNP opowiadają eksperci z działu transportu ładunków drobnicowych w grupie kapitałowej AsstrA-Associated Traffic AG:

Georgij Baranov, Kierownik działu ładunków drobnicowych na Białorusi, proponuje na początek zdefiniować dane pojęcie. Ładunki drobnicowe to towary o objętości mniejszej niż 83 m3 i masie do 15 ton. Jednocześnie należy pamiętać, że maksymalna waga została określona z powodów praktycznych i pokazuje, co jest bardziej opłacalne. Stawki za transport 16 ton ładunku są zbliżone do stawek za FTL, który dotrze do klienta o wiele szybciej. Tak więc 16 ton to maksymalna opłacalna waga ładunków drobnicowych. Minimalna wynosi 50 kg.

Często można spotkać się z takimi terminami jak „groupage”, „LTL - less than truckload” i „ekspresowa dostawa”. Groupage i LTL to synonimy, które są tradycyjnie stosowane w firmach logistycznych. Ekspresowa dostawa obejmuje transport towarów autami o małym tonażu. Na kierunku Europa-kraje WNP zespół AsstrA transportuje wszystkie rodzaje ładunków, z wyjątkiem towarów objętych klasą zagrożenia 1 i 7. Jako główny środek transportu wykorzystywane są pojazdy o maksymalnej wadze do 9 ton. W danym przypadku nie jest to transport drobnicowy, ponieważ całe miejsce w pojeździe jest przekazywane do dyspozycji klienta.

W przypadku klasycznego transportu ładunków drobnicowych towary docierają z różnych części Europy do partnerskich magazynów AsstrA na Litwie, w Polsce, we Włoszech lub w Niemczech, gdzie ma miejsce ich konsolidacja: specjaliści AsstrA kompletują w jednym aucie ładunki o takich samych wymaganiach co do temperatury, bądź też zmierzające do tego samego miejsca docelowego lub miejsca rozładunku.

Z powyższej definicji staje się jasne, że drobnica to idealne rozwiązanie dla klientów, którzy chcą przetransportować nieduży ładunek bez sztywnych ram czasowych. W przypadku pilnego zlecenia klient może wybrać usługę ekspresowej dostawy drogą lądową lub lotniczą. Należy jednak pamiętać, że stawki za ekspresową usługę znacznie wzrosną.

Każdy klient korzystający z usług transportu międzynarodowego z AsstrA, dzięki obecności oddziałów w różnych krajach i szerokiemu zasięgowi geograficznemu przewoźników, otrzymuje oferty na transport nawet na najbardziej skomplikowanych trasach i kierunkach. Eksperci AsstrA zapewniają każdemu partnerowi kilka alternatywnych opcji zróżnicowanych pod względem terminów, cen i warunków, co pozwala klientowi na wybór najbardziej odpowiedniej dla niego oferty. Co więcej, transport ładunków drobnicowych doskonale łączy się z transportem multimodalnym. Na przykład, na pierwszym etapie, transport lotniczy lub morski ze Stanów Zjednoczonych na Litwę, następnie transport drogowy do odbiorcy końcowego lub do magazynu tymczasowego.

Rozmowę kontynuuje Olga Shimanovich, specjalista AsstrA z działu ładunków drobnicowych.

Często klienci, którzy po raz pierwszy wysyłają zapytanie na usługę transportu drobnicowego, mają obawy dotyczące bezpieczeństwa ładunku i ewentualnej pomyłki w magazynie podczas przeładunku, załadunku lub rozładunku. Schemat prac załadunkowych i rozładunkowych w partnerskich magazynach AsstrA jest zautomatyzowany, co niemal całkowicie eliminuje ryzyko wystąpienia błędu. Ładunek dociera do magazynu, gdzie zostaje podpisany i oznaczony specjalnym kodem kreskowym zawierającym niezbędne informacje o produkcie i nadawcy. W magazynie ładunek jest także fotografowany, a zdjęcie kontrolnie wysyłane do klienta. Partnerzy w magazynach wypełniają i sprawdzają dokumenty dotyczące każdego ładunku ściśle według instrukcji otrzymanych od klienta, a w razie potrzeby przygotowują dokumenty celne typu EX i T-1.

Po przybyciu samochodu ciężarowego na magazyn oznaczone towary są ładowane na pojazd w kolejności rozładunku, a więc najbardziej „odległy” ładunek jako pierwszy zajmuje swoje miejsce w ciężarówce. Po dostarczeniu towaru do odbiorcy końcowego, rozładowane produkty są na prośbę klienta ponownie fotografowane. Zespół AsstrA gwarantuje maksymalne bezpieczeństwo ładunków i dba o spokój swoich klientów.

Aktualności, wydarzenia, komentarze, branżowe czasopisma - bądź na bieżąco. Zapisz się do newslettera portalu logistyczny.com - KLIKNIJ


Zobacz także

Dragony wzmocniły flotę STK, kolejne lokomotywy w drodze
Dachser rozwija sieć połączeń z Poznania do Niemiec
AsstrA zrealizowała transport byków i jałówek
Na przestrzeni wieków transport nabrał szybkości
REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera

Więcej na temat

GEFCO otwiera kolejne połączenie między Polską a Hiszpanią
Transport stali wymaga specjalnych rozwiązań transportowych
Regularne, międzynarodowe linie drobnicowe są zawsze odpowiedzią na potrzeby rynku
AsstrA zrealizowała transport byków i jałówek
REKLAMA

Nasze czasopisma

TL 2016
mid logo2016
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów

REKLAMA