Przejdź do artykułu
2022-11-23 | Wymiana doświadczeń

Wskazówki dla e-nabywców przed świętami

Listopad to gorący okres promocji zakupowych, w dużej mierze ze względu na Black Friday i Cyber Monday, a także zbliżające się święta Bożego Narodzenia. DPD Polska przygotowała kilka praktycznych rad i wskazówek, o których warto pamiętać przy składaniu zamówień online w okresie przedświątecznym.

Zrób przemyślane zakupy z wyprzedzeniem

Obraz1Zamawiając prezenty warto wziąć pod uwagę, że zwiększona liczba przesyłek kurierskich jest wynikiem spiętrzenia zamówień w sklepach internetowych. Zakupy najlepiej więc poczynić odpowiednio wcześniej, najlepiej nie później niż pięć dni przed Wigilią, aby e-sklep miał czas na przygotowanie paczki i przekazanie jej kurierowi. Przesyłka krajowa, która została przekazana przez sklep internetowy do sieci kurierskiej, zazwyczaj trafia do rąk odbiorcy w ciągu 24 do 48 godzin. Przemyślane zakupy pozwalają też uniknąć prezentowych pomyłek. Warto poświęcić chwilę na przeanalizowanie cech produktu, porównanie z dostępnymi ofertami oraz zapoznanie się z opiniami innych kupujących, a w razie nieudanego wyboru, dysponując zapasem czasu – zwrócić lub wymienić produkt.

Wcześniejsze zakupy są także zabezpieczeniem przed sytuacjami, na które kurierzy nie mają wpływu. Nagły opad śniegu czy gołoledź mogą spowodować opóźnienie doręczenia, gdyż w trudnych warunkach atmosferycznych proces logistyczny przebiega wolniej. Równie ważne jest staranne wprowadzenie prawidłowych danych adresowych w sklepie internetowym. Każda pomyłka może opóźnić lub wręcz uniemożliwić dostarczenie paczki. Istotne jest także, by e-nabywca pozostawił w zamówieniu swój numer telefonu i mail.

Odbierz przesyłkę z rąk kuriera lub w sklepie za rogiem

Obraz2

Przesyłki standardowo doręczane są w godzinach pracy i dlatego najlepiej już na etapie składania zamówienia skierować paczkę na adres, pod którym kurier zastanie odbiorcę w ciągu dnia. Jeżeli doręczenie kurierskie jest niemożliwe lub wolimy sami odebrać przesyłkę wtedy, gdy nam to odpowiada, można skorzystać z sieci prawie 11,5 tys. punktów DPD Pickup, w tym automatów paczkowych, placówek partnerskich, oddziałów miejskich czy punktów w sieciach handlowych. Możliwość odbioru paczki w pobliskim sklepie czy na stacji paliwowej po drodze do domu to wygodna alternatywa dla doręczeń do rąk własnych – szczególnie w okresie przedświątecznym, gdy ruch jest większy, a spraw do załatwienia więcej niż zwykle.

Włącz się w proces dostawy

Obraz3dpdwazny

Aktywny tryb życia i duża mobilność współczesnego konsumenta wymagają od firm kurierskich intuicyjnych i spersonalizowanych narzędzi do zarządzania przesyłką na ostatniej mili. Od kilku miesięcy konsumenci mają do dyspozycji aplikację DPD Mobile, która pozwala na śledzenie przesyłek i zarządzanie procesem doręczenia lub nadania. Podobne możliwości daje powiadomienie SMS lub mailowe z linkiem do portalu mojapaczka.dpd.com.pl zawierające informacje o planowanym czasie i adresie doręczenia wraz z opcją ich łatwej zmiany. Przesyłane są także imię i numer telefonu kuriera, co ułatwia wzajemny kontakt. Przesyłkę za pobraniem można opłacić kartą na terminalu u kuriera, zaś nadania ułatwia wygodne i proste w obsłudze internetowe narzędzia do nadawania paczek, nadaj.dpd.com.pl.

Bezpiecznie zapakowane prezenty

Obraz4dpdwazny66Przygotowując do wysłania świąteczne prezenty, należy pamiętać o ich właściwym zapakowaniu i zabezpieczeniu, w przeciwnym razie przesyłki narażone są na uszkodzenie lub mogą zniszczyć w transporcie inne paczki. Standardowa paczka powinna mieć kształt prostopadłościanu, z którego nie wystaje żaden ponadwymiarowy element. Wszelkie potrzebne do poprawnego zabezpieczenia paczki materiały, w tym biodegradowalne wypełniacze, papierowe taśmy czy paki bio dostępne są dla nadawców biznesowych na stronie sklep.dpd.com.pl.

W paczkach z odzieżą i obuwiem nie powinno być wolnego miejsca, w którym mogłyby przemieszczać się przedmioty. Wystarczy odpowiednie wypełnienie zawartości oraz wytrzymałe pudełko o adekwatnych wymiarach. Telefony, akcesoria komórkowe, sprzęt komputerowy czy RTV/AGD, małe AGD czy produkty wnętrzarskie (np. lampy) muszą być transportowane w opakowaniu producenta z oryginalnymi profilami. Całość należy umieścić w mocnym kartonie. Niedozwolone jest wysyłanie towarów zabronionych

Stosując się do powyższych wskazówek zwiększamy szanse na to, że zamówione prezenty dotrą pod choinkę w dobrym stanie i na czas. Udanych zakupów!

Listopad to gorący okres promocji zakupowych, w dużej mierze ze względu na Black Friday i Cyber Monday, a także zbliżające się święta Bożego Narodzenia. DPD Polska przygotowała kilka praktycznych rad i wskazówek, o których warto pamiętać przy składaniu zamówień online w okresie przedświątecznym.


Zobacz także

Pesymistyczne wyniki raportu „Confidence Index 2022"
1 na 5 pracowników ma trudności z nauką systemów
50 tys. nowych metrów magazynowych na Dolnym Śląsku
Kierowcy zza granicy zapełniają lukę w transporcie
REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera

Więcej na temat

Zespoły Project Cargo rozwiązaniem "szytym na miarę"
Żywność od lokalnych producentów na wyciągnięcie ręki
GLS pokazuje dokąd trafiają zagraniczne przesyłki
Przemodelowana usługa transportu DB Schenker

Nasze czasopisma

top logistyk 2020
mid 20202
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów