2017-11-08 | Wymiana doświadczeń

Optymalizacja HMI nie tylko w chmurze

Tylko w 20 proc. są zazwyczaj wykorzystywane możliwości przemysłowych interfejsów HMI i paneli operatorskich. Do zagospodarowania w ramach optymalizacji pozostaje więc ogromny potencjał. Jego właściwe spożytkowanie gwarantuje wzrost efektywności pracy użytkowników tychże systemów.
Optymalizacja HMI nie tylko w chmurze (Żródło: HDF)
Systemy HMI znajdują zastosowanie w wielu sektorach – począwszy od przemysłu spożywczego, maszynowego czy energetyki, a skończywszy na branżach: chemicznej, farmaceutycznej i motoryzacyjnej, a także wodno-kanalizacyjnej, automatyce budynkowej, ochronie środowiska czy transporcie.

Istnieje wiele sposobów pozwalających na wykorzystanie ukrytych w nich możliwości – lepsze dopasowanie składowych, częstsze szkolenia personelu czy choćby wymiana przestarzałych urządzeń. Kluczowe jest jednak takie skonfigurowanie systemu, aby odpowiednie dane były przetwarzane we właściwy sposób i trafiały od razu do zdefiniowanych odbiorców, bez zbędnego, wielokrotnego przeliczania informacji. Jest to możliwe jedynie wtedy, gdy we właściwy sposób są połączone ze sobą funkcje układu sterowania i warstwy HMI. Istotne jest także optymalne przygotowanie informacji dla histogramów, konfiguracji systemów zarządzania danymi i planowania produkcji. Należy przy tym pamiętać, że wszystkie systemy sterowania i wizualizacji są układami dynamicznymi. Oznacza to, że informacje w nich zamieszczane różnią się, w zależności od czasu ich konfigurowania.

Cena, jakość i serwis

Głównymi kryteriami branymi pod uwagę przez klientów podczas zakupu interfejsów HMI są: cena, jakość wykonania i serwis techniczny. Istotna jest też marka i przeznaczenie oraz oczywiście parametry techniczne, takie jak: rozdzielczość, wydajność, pojemność pamięci, dostępne interfejsy komunikacyjne, możliwość podłączenia urządzeń peryferyjnych, odporność zarówno na uszkodzenia, jak i na warunki środowiskowe, zgodność z wymaganymi normami specjalistycznymi, szybkość reakcji na polecenia, system operacyjny, liczba i typ łączy elektronicznych, certyfikaty, a także rodzaj matrycy dotykowej.  „O ile kwestia ceny jest względna, o tyle obserwowana przez nas rosnąca rola serwisu oprogramowania i sprzętu, który też jest oferowany przez naszą firmę, niezmiernie cieszy. Widać również progres w zakresie coraz większej świadomości u użytkowników, którzy pamiętają, że jakość i parametry przekładają się na efektywność interfejsów HMI. Ze swojej strony radziłbym również zwracać większą uwagę na zabezpieczenia chroniące przed cyberprzestępcami, bo zagrożenia tego typu są coraz częściej notowane w przypadku systemów przemysłowych” – zauważa Łukasz Russak, analityk systemów informatycznych z HDF Polska.
 

Pokolenie multimediów

Współczesne wyświetlacze urządzeń HMI są coraz jaśniejsze i bardziej intuicyjne, dzięki czemu można renderować znacznie bardziej złożone obrazy. Istotne są również umiejętności rozpoczynających pracę operatorów, wywodzących się z pokolenia, które rosło i dojrzewało wraz z technologiami mobilnymi, ekranami dotykowymi i światem wirtualnym. To właśnie te czynniki odgrywają niezwykle ważną rolę przy projektowaniu systemów HMI przyszłości - o zwiększonej rozdzielczości, ulepszonej jakości grafiki czy zarządzania danymi. Zgadza się z tym Łukasz Russak z HDF Polska. „Współczesny operator jest nie tylko mobilny, ale dzięki urządzeniom bezprzewodowym, takim jak Honeywell Dolphin 99EX może z dowolnego miejsca i cały czas kontrolować proces, błyskawicznie reagując w razie potrzeby”.

Technologia i człowiek

Zaawansowana technologia prezentacji obrazu to kolejny element, który przyczynia się do zwiększenia efektywności i trwałości interfejsów HMI. Nie dziwi więc, że znakomita większość firm stawia na ekrany LED-owe ekrany panoramiczne lub z ekrany z ledowym podświetleniem. Dzięki nim operator otrzymuje zwiększoną przestrzeń operacyjną. „Największą popularnością w naszej ofercie cieszą się panele do 10 cali z ledowym podświetleniem. Oprócz lepszego komfortu pracy, zużywają one zdecydowanie mniej prądu, a przez to są bardziej przyjazne dla środowiska, co również jest bardzo istotne dla niektórych firm. Przykładem może być cała seria paneli Honeywell dostępnych w ofercie HDF Polska, zaczynając od ekranu ThorVM2, paneli z klawiaturą ANSI i ekranem dotykowym wraz z opcją do zastosowań multi-touch czy Cold Storage.” - potwierdza Łukasz Russak z HDF Polska.

Nie bez znaczenia jest także czynnik ludzki. To, co zostanie wyświetlone przed oczami operatora, w jaki sposób, kiedy oraz jak on to zinterpretuje jest kluczem do efektywnej reakcji. Pomagają w tym szkolenia, które pozwalają zrozumieć pracę systemu oraz zapoznać się z najnowszymi trendami, co w razie sytuacji kryzysowej zaprocentuje właściwym działaniem.

Chmura bez IP

„Polski rynek jest nadal bardzo chłonny w zakresie optymalizacji i automatyzacji, a coraz większa dostępność i coraz niższe koszty systemów HMI powodują wzrost sprzedaży. Decydują też o tym takie czynniki, jak: wzrost zapotrzebowania na tego typu rozwiązania, zwiększona potrzeba wizualizowania procesów produkcyjnych, a także rosnąca świadomość klientów, co do możliwości zastosowania zaawansowanych paneli operatorskich oraz korzyści z tego płynących. W najbliższym czasie będzie rosła rola bezpieczeństwa danych w kontekście pojawienia się technologii mobilnych, w tym kodowania SSL, implementacji OPC UA czy tworzenia szyfrowanych połączeń VPN dla każdego panelu HMI. Kreatywne zastosowania znajdują także panele pracujące w technologii chmury, na przykład bez zewnętrznego adresu IP. Pozwalają one korzystać z ekranu zamontowanego stacjonarnie, jak również umożliwiają łączenie się poprzez urządzenia mobilne, a dzięki usługom zdalnego dostępu – również z innych sieci niż tylko lokalna” – podsumowuje Łukasz Russak z HDF Polska.
 
źródło: HDF

Zobacz także

Nowe regulacje dot. przewozu towarów wrażliwych
Zmiana czasu w tachografie może przysporzyć kłopotów
3 elementy skutecznego zarządzania przedsiębiorstwem
Itelligence wdraża autorski program do raportowania
REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera

Więcej na temat

Jak zautomatyzować procesy i uczynić z nich największy atut przedsiębiorstwa, wybierając technologie przyszłości?
Jak zautomatyzować inwentaryzację i uczynić ją cennym źródłem informacji?
Rozporządzenie, które istotnie zmieni zakupy w sieci
Tork opracował model sprzątania w oparciu o dane
REKLAMA

Nasze czasopisma

TL 2016
mid logo2016
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów

REKLAMA