2018-11-05 | Magazynowe inwestycje i transakcje

Hale magazynowe – tradycyjne czy alternatywne?

Rynek oferuje różne technologie budowy hal magazynowych. Obiekty wykonywane metodami tradycyjnymi powstają zazwyczaj w kilkanaście miesięcy i w zależności od wymagań klienta różnią się standardem, wielkością i lokalizacją. Hale namiotowe to alternatywa, która zyskuje coraz więcej zwolenników ze względu na oferowane zalety, których są pozbawione tradycyjne obiekty magazynowe.
polplan2
 
Tradycyjnie, skomplikowanie, długo i drogo

Wymagania dotyczące wyposażenia i budowy hali magazynowej są bezpośrednio związane z rodzajem składowanych towarów. Model biznesowy przyjęty przez przedsiębiorcę wskazuje zazwyczaj sposób postępowania w odniesieniu do formy dysponowania obiektem magazynowym. Warto jednak zawsze mieć odpowiednią wiedzę o spektrum możliwości, aby podjęta decyzja była zawsze optymalna.

Produkty świeże, a więc spożywcze, zwłaszcza warzywa i owoce, mięso czy mrożonki wymagają zazwyczaj urządzeń chłodniczych, zapewnianiających odpowiednią temperaturę, wilgotność i wentylację wewnątrz składu. Tutaj rozważenie inwestycji w tradycyjną halę magazynową jest w pełni zasadne.

Warto jednak pamiętać, że decyzja o wybudowaniu tradycyjnej hali magazynowej wiąże się z dłuższymi terminami realizacji, koniecznością posiadania prawa do dysponowania działką na cele budowlane i przeprowadzeniem skomplikowanego procesu inwestycyjnego. Sporządzenie dokumentacji projektowej i realizacja prac budowlanych to również czasochłonny proces. Jednakże nie zawsze dodatkowa powierzchnia magazynowa wymaga kosztownej inwestycji zwłaszcza jeżeli hala magazynowa nie musi być wyposażona w złożone systemy logistyczne.

Tańsza i szybsza alternatywa

Na przeciwległym biegunie wymagań co do warunków składowania i wyposażenia logistycznego znajdują się magazyny, chociażby portowe np. węgla czy rudy aluminium, nawozów czy innych produktów sypkich. W tych przypadkach całkowicie wystarczające może okazać się zadaszenie i ściany z PCV czyli namiot magazynowy, chroniący od deszczu oraz wiatru, bez systemów ogrzewania i wentylacji.

Zamiast betonowych fundamentów wystarczy kostka brukowa, asfalt, lub po prostu wyrównana i utwardzona nawierzchnia. Jeśli hala jest naprawdę duża można zastosować stopy fundamentowe, których wykonanie jest znacznie tańsze niż pełnych fundamentów.

Warto zaznaczyć, że hale namiotowe z poszyciem z PCV są bezkonkurencyjne w przypadku konieczności zabezpieczenia prac budowlanych, prac montażowych, zwłaszcza jeśli niezbędne jest przemieszczanie zadaszenia np. przy budowie mostów, pracach spawalniczych w stoczniach.

W przypadku tymczasowych struktur magazynowych, w zależności od wymagań prawnych kraju, w którym ulokowana jest inwestycja, zezwolenia na budowę są uproszczone. Często prace można rozpocząć bez pozwolenia na budowę i zalegalizować halę jako inwestycję budowlaną po pewnym okresie czasu. W Polsce mamy na to 180 dni. Warto przy tym zauważyć, iż unikalną zaletą halą namiotowych jest ich szybki montaż (1-2 dni) oraz wspomniana już mobilność.

Polplan1

Namiot magazynowy - zalety

W brew pozorom hale namiotowe traktowane jako obiekty tymczasowe mogą być wieloletnimi, wielkopowierzchniowymi obiektami magazynowymi (trwałość minimum 10 lat), o rozpiętości do 50 m, dowolnej długości i wysokości aż do 15 m.

Solidnie wykonane hale namiotowe są konstrukcjami dostosowanymi wytrzymałościowo do lokalnych obciążeń śnieżnych i wiatrowych zgodnie z odpowiednimi uregulowaniami prawnymi. Dokonując wyboru dostawcy tymczasowego magazynu warto więc sprawdzić czy projektowana hala spełnia wszystkie wymagania wynikające z norm i uregulowań prawnych.

Jeśli hala ma być solidniejsza i lepiej izolowana można zastosować blachę trapezową lub płytę warstwową jako poszycie ścian. Prawidłowo postawiona hala namiotowa powinna zapewniać niezbędną izolację cieplną, która umożliwia efektywne wykorzystanie systemów ogrzewania.

W kwestii efektywności termoizolacji tymczasowego magazynu bardzo wiele zależy od precyzji montażu hali. Charakterystyczną cechą hal namiotowych jest poszycie dachu wykonane z niepalnej tkaniny PCV, której termoizolacyjność jest ograniczona. W tym przypadku dodatkową izolację cieplną może zapewnić tzw. dach pompowany wykonany z dwuwarstwowej tkaniny PCV, który wymaga zastosowania nagrzewnicy tłoczącej gorące powietrze.

Istotne jest też zabezpieczenie przed skraplaniem się wilgoci na wewnętrznej stronie plandeki dachowej. Takowe zapewnia podsufitka paroprzepuszczalna. Koszty ocieplenia hali można zoptymalizować stosując promienniki , których zaletą jest bezpośrednie ogrzewanie przebywających w hali osób bez nagrzewania powietrza.

Rachunek jest prosty

Decyzja o wyborze technologii budowy hali magazynowej powinna być poparta dogłębną analizą potrzeb i możliwości finansowych. Jeżeli nie ma konieczności inwestowania dużych środków w skomplikowane obiekty warto zastanowić się nad alternatywą w postaci hali namiotowej, których szeroki wybór znajduje się w Pol-Plan. O trwałości obiektów wykonanych przez tą firmę najlepiej świadczą hale zlokalizowane w rejonach alpejskich i portach, gdzie warunki wiatrowe i śniegowe są bardzo wymagające także dla tradycyjnie budowanych obiektów magazynowych (obciążenia śnieżne 150 -250 kg/m². Niedowiarków zaś do tego typu inwestycji z pewnością przekona baza polarna Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu wykonana na Spitsbergenie. Z powodzeniem znosi ona ekstremalną pogodę zapewniając komfortowe warunki polarnikom.


Zobacz także

P3 Poznań niemal podwoi swoja powierzchnię
7R rozpoczyna współpracę z Kajima Poland
Inwestycje w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej
LPP podpisało umowę na budowę magazynu w Rumunii
REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera

Więcej na temat

Hale namiotowe - ekonomiczne rozwiązania w gospodarce magazynowej
Bezpieczeństwo hal namiotowych, a uregulowania prawne*
Firma Schöck otwiera nową fabrykę w Tychach
Na koszt budowy magazynu wpływ ma wiele czynników
REKLAMA

Nasze czasopisma

top logistyk 2020
mid 20202
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów

REKLAMA