2019-04-05 | Z ładunkiem w drodze

Pierwsza w Polsce Scania L dla Saniko

Dwukomorowa śmieciarka Scania L320 została zaprojektowana specjalnie z myślą o pracy w mieście. Pojazd jest wyposażony w bezpieczną kabinę o doskonałej widoczności oraz wysokiej klasy systemy wspomagające jazdę.

Saniko to przedsiębiorstwo gospodarki komunalnej, które od ponad 20 lat świadczy usługi dla mieszkańców Włocławka, gmin ościennych i przedsiębiorców. Firma specjalizuje się w odbiorze i zagospodarowaniu odpadów komunalnych, a także w letnim i zimowym utrzymaniu dróg.

Saniko, jako pierwsza firma w Polsce nabyła pojazd Scania L320. Pojazd zapewnia wysoki komfort pracy oraz bezpieczeństwo, dzięki doskonałej widoczności z boku i z przodu pojazdu. W kabinie znajduje się miejsce dla czterech członków załogi. Zabudowa dwukomorowa umożliwia zbieranie dwóch różnych frakcji odpadów jednocześnie,

„W naszej pracy wykorzystujemy sprzęt najwyższej jakości, dlatego zdecydowaliśmy się doposażyć naszą flotę o kolejny pojazd marki Scania. Kierowcy Saniko bardzo go sobie chwalą ze względu na wysoki komfort pracy. Nie bez znaczenia jest też fakt, że Scania L320 jest ekonomiczna w użytkowaniu” – komentuje Sylwia Wojciechowska, Prezes PGK Saniko Sp. z o.o..

Idealna do miasta

„Kabina L jest przeznaczona do miast i terenów o gęstej zabudowie. Świetnie sprawdza się podczas pracy na miejskich ulicach, niezależnie od tego czy pracuje w dystrybucji, przy zbieraniu odpadów, czy w budownictwie. Scania z kabiną L jest niższa od typowych pojazdów ciężarowych. Miejsce kierowcy znajdujące się w niej na tyle nisko, że może on nawiązać kontakt z innymi uczestnikami ruchu. Dzięki temu jest bardziej bezpieczna” – komentuje Paweł Paluch, dyrektor ds. marketingu i komunikacji Scania Polska S.A.

Kabiny L są dostępne z trzema wariantami dachu: niskim, standardowym i wysokim. Tylko jeden stopień wystarczy, aby dostać się do kabiny z poziomu jezdni w pojeździe z przyklękiem (uruchamianym automatycznie po zaciągnięciu hamulca ręcznego). Podłoga znajduje się ok. 80 cm nad powierzchnią jezdni. Szeroki stopień znajduje się nisko, przez co jest bardzo pomocny przy częstym wsiadaniu i wysiadaniu z kabiny np. przy zbiórce odpadów. W pojazdach zamówionych bez funkcji przyklęku stosowane są dwa stopnie, a podłoga znajduje się na wysokości zaledwie 93 cm.

Stopnie znajdują się na jednakowej wysokości po obu stronach kabiny. Z łatwością można również przechodzić w poprzek kabiny, pokonując przejście przed tunelem silnika, np. aby bezpiecznie wysiąść od strony chodnika.

Pojazdy Scania z kabiną L mogą być napędzane udoskonalonym, 9-litrowym silnikiem Scania, który w wersji zasilanej olejem napędowym jest dostępny w trzech wariantach mocy. Scania L może też być wyposażona w silnik OC09 w dwóch wersjach mocy przystosowanych do zasilania gazem, zarówno CNG, jak i LNG. Wszystkie silniki można łączyć ze zautomatyzowanymi skrzyniami biegów Scania Opticruise lub automatycznymi Allison.

 


Zobacz także

Konieczne są inwestycje w lotniska i infrastrukturę drogową
Mainfreight wysyła drobnice ze Śląska do Hiszpanii
Szykują się duże inwestycje infrastrukturalne na kolei
REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera
REKLAMA

Nasze czasopisma

TL 2016
mid logo2016
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów

REKLAMA